Vyhledej
Zvičina > Vzdělávání > střední školy

V Královéhradeckém kraji nastoupí díky optimalizaci 13 nových ředitelů středních škol, 30 jich bylo odvoláno

Redakce / 23.04.2018, Královédvorsko
V pondělí 16. dubna Rada Královéhradeckého kraje jmenovala 13 ředitelů škol a školských zařízení, kteří vzešli z první vlny konkursů. Dnes, v pondělí 23. dubna 2018, měla Rada jednat o řediteli hořické střední školy. Ovšem na mimořádné schůzi odročila bod s názvem „Návrh na jmenování ředitele Zemědělské akademie Hořice - střední školy a vyšší odborné školy" na další mimořádnou schůzi Rady KHK, která se uskuteční zítra, v úterý 24. dubna 2018 v 8 hod.
 

Loni v prosinci krajští zastupitelé schválili sloučení či splynutí 21 středních škol, a od 1. července resp. od 1. srpna 2018, tak bude nově fungovat deset škol s upravenou nabídkou vyučovaných oborů. Kraj se proto rozhodl do této první vlny personálních konkursů zařadit mimo jiné právě školy, které prošly optimalizací (odvoláno bylo 30 ředitelů), aby měli nově jmenovaní ředitelé dostatek času na přípravu všech kroků nezbytných k nastartování jejich bezproblémového fungování.

V první vlně proběhlo celkem 15 konkursních řízení, nicméně dvě školy na jméno svého nového ředitele dosud čekají:

V jednom případě jde o Střední průmyslovou školu stavební v Hradci Králové, kde konkursní komise nedoporučila jako vhodného žádného z uchazečů a konkursní řízení tak bude vypsáno znovu. 

Druhý případ se týká splynutím nově vznikající organizace Zemědělská akademie Hořice - střední škola a vyšší odborná škola. Jak řekla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová, "průběh tohoto konkursního řízení byl optimalizací do jisté míry poznamenán, neboť někteří představitelé dotčených škol a měst se s její výslednou podobou doposud nesmířili, a snaží se proto zpochybnit nejen toto konkursní řízení nejrůznějšími domněnkami a smyšlenými spekulacemi, čímž znehodnocují jak práci konkursních komisí, tak odboru školství. Tvrzení, která se nedávno objevila v médiích, se nezakládají na pravdě. Všichni uchazeči, kteří byli konkursními komisemi doporučeni, prokázali vhodné schopnosti a doložili veškeré podklady prokazující splnění předpokladů pro výkon činnosti ředitele školy".

Konečné rozhodnutí o tom, kdo bude jmenován ředitelem školy, náleží do kompetence krajských radních, kteří se z důvodu veřejného zpochybňování průběhu konkursního řízení na místo ředitele Zemědělské akademie Hořice rozhodli svolat na 23. dubna mimořádné zasedání, na nějž si pozvali i oba uchazeče, které konkursní komise zařadila ve vyhodnocení konkursu na 1. resp. 2. místo. „Uchazeči přijdou před radu, kde budou prezentovat své koncepce a odpoví na případné dotazy jednotlivých radních,“ sdělila Martina Berdychová.

V pondělí 23. dubna však přišla zpráva, že tento bod jednání mimořádné Rady se odkládá na úterý 24. dubna. Rada si vyžádala další doplňující informace z odboru školství. Jednotliví kandidáti představili koncepci a vize školy, poté následovaly dotazy od členů rady.Další vlny konkursů budou probíhat až do poloviny června. Celkem jich proběhne padesát, včetně těch již uskutečněných. 

„Neuměli jsme vyhodnotit, čí práce je dobrá a čí je horší tak, aby podmínky byly rovné, protože dosud chyběl kvalitní systém hodnocení ředitelů škol, proto jsme se rozhodli k vypsání plošných konkursů. Věřím, že další konkursy již proběhnou bez problémů a nebudou zpochybňovány ničím nepodloženými spekulacemi. Naším cílem je vybrat ty nejvhodnější uchazeče a zajistit tak krajským školám a zejména jejich žákům kvalitní vedení,“ uzavřela náměstkyně.

Zdroj: Královéhradecký kraj

 

Související články
Kraj ruší obory na vybraných středních školách aneb optimalizace krajského školství v realitě
Optimalizace středních škol v kraji: odvoláno je 30 ředitelů
Ředitelem Zemědělské akademie v Hořicích byl jmenován Stanislav Neuman
O řediteli gymnázia ve Dvoře Králové dnes Rada Královéhradeckého kraje nerozhodla
Královédvorské gymnázium má naplněné oba první ročníky. Hledá se však ředitel.
Krajští radní toto pondělí jmenovali nového ředitele gymnázia ve Dvoře Králové
Hořická střední škola opět mění název, tentokráte bez optimalizace a slučování
Ve Velkém Poříčí vzniklo centrum polygrafických oborů za téměř 80 mil. Kč
Rada kraje jmenovala ředitele středních škol včetně dvorské SŠIS
Školství Královéhradeckého kraje se inspiruje v zahraničí - aktuálně ve Finsku

 
Vaše komentáře
Místo škol by bylo lepší sloučit kraje, 24.04.2018 15:43, Reagovat
Jako účastník jedné z prvních slučovaček tvrdím, že k daleko větší úspoře by došlo sloučení krajů na velkosti ROP.
Například Pardubice a Hradec Králové jsou vzdáleny 10 km a obě města jsou sídly krajů
 
 
Přečteno 873x
 
 
 
Zpět