Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Vzdělávání

Městská knihovna se bude stěhovat do budovy Městské spořitelny. Co na to říká ředitelka knihovny a místostarosta?

Redakce / 21.03.2022, Dvůr Králové nad Labem
Stávající Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem sídlí od roku 1936 v budově bývalých kanceláří Mayerovy továrny v Tylově ulici. Největším handicapem knihovny je v současné době neexistence bezbariérového přístupu a proto bylo primárním cílem přemístit knihovnu do vyhovující stavby. Dále jsou kapacity stávajících prostor už vyčerpané a neumožňují další rozvoj knihovny.

Partnerem videa je firma MALUS - Jablka z Choustníkova Hradiště

Jako možnou vyhovující stavbou se ukázala být Městská spořitelna č. p. 3 na náměstí T. G. Masaryka. Tuto stavbu město Dvůr Králové nad Labem odkoupilo. Nejenže by se přesunem vyřešil bezbariérový přístup a celé užívání budovy, ale vzhledem k tomu, že do stávající budovy Městské knihovny Slavoj zavítá cca 40 tisíc návštěvníků ročně, pomohlo by to i k rozvoji návštěvnosti historického centra, respektive hlavního náměstí T. G. Masaryka.

Na podzim roku 2021 se začalo s prověřováním, zda je přesunutí možné. Inspirací pro přípravy byly návštěvy zástupců vedení města Dvůr Králové nad Labem, odboru RISM a zástupců knihovny ve městech Písku a Kutné Hoře, kde se nabraly zkušenosti s provozem a fungováním, dále také s přípravou záměru, se zadáváním veřejných zakázek, financováním a návrhu vnitřních prostor.


Během příprav záměru byl vznesen požadavek na požární bezpečnost stavby, která by mohla při realizaci stavby způsobit problémy kvůli nevyhovujícím požárním úsekům. Z tohoto důvodu se naskytla možnost propojení místností s budovou č. p. 2. a v případném nově vzniklém prostoru by se navrhly místnosti, jenž by synergicky fungovaly s činností knihovny, např. centrum vzdělávání, Mateřské centrum Žirafa apod.

Dále se diskutovala otázka možného statického zajištění v prostorech, kde budou uskladněny knihy. Takové prostory k tomu vhodné se nachází v podzemním podlaží budovy a při takovém řešení je otázka statické únosnosti konstrukce objektu poměrně jasná.

Sepsáno s použitím materiálů města 
Foto: Jan Holan

FOTOGALERIE - Městská knihovna se bude stěhovat do budovy Městské spořitelny. Co na to říká ředitelka knihovny a místostarosta?

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 624x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí