Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Sport

Fenomenální Matěj Cigl pro sebe získal další světové rekordy ve šplhu na laně!

Redakce / 24.06.2024
Ve festival překonaných osobních a světových rekordů se proměnil 20 ročník závodu ve šplhu, který se konal v sobotu 22. června 2024 na historickém Husově náměstí v Novém Městě nad Metují. Diváci a příznivci viděli úchvatné výkony ve šplhu na laně ve všech vypsaných kategoriích. Od dětských a mládežnických závodníků, kteří splnili nominační kritéria na mistrovství republiky, až po neuvěřitelné výkony ve šplhu na 14m a 20m dlouhém laně.

FOTOGALERIE - Fenomenální Matěj Cigl pro sebe získal další světové rekordy ve šplhu na laně!Matěj Cigl ze Sokola Brno I v prvním kole překonal neuvěřitelným světovým časem 10,10 sekund loňský rekord 12,15 s Martina Vacka ze Sokola Libčice nad Vltavou, který letošním ročníku skončil druhý s osobním rekordem 11,73 s. Už první kolo ukázalo, v jaké špičkové formě přijeli závodníci na tyto závody. Ve druhém kole útočil Matěj Cigl na svůj vlastní rekord. Pod hranici loňského času vyšplhal ve druhém kole ještě Adam Novotný z klubu Sokol Praha-Libeň, po jeho dohmatu se časomíra zastavila v čase 12,02 s, čímž si zajistil třetí místo. 

Celkem čtrnáct borců tuto extrémní výšku vyšplhalo. Mezi dvaceti jedna účastníky byly i dvě závodnice kategorie ženy a dorostenky, které se pokusily tuto výšku vyšplhat, ale scházel jim metr. Připomínáme, že na olympijských hrách v roce 1896 v Athénách, kde se na čtrnáct metrů dlouhém laně šplhalo poprvé, dosáhl vítěz času 23,40 s. Tuto hranici letos v Novém Městě nad Metují pokořilo deset závodníků. 

V druhé části odpoledne se jedenáct borců přihlásilo na šplh na laně v délce 20m. Tuto extrémní výšku vyšplhali pouze tři závodníci, a na stupních vítězů se objevila stejná jména jako v předchozí kategorii. Vyhrál Matěj Cigl ze Sokola Brno I s famózním časem 19,63 s a oproti roku 2022 se zlepšil o 5,6 s. Pro druhé místo si vyšplhal Adam Novotný s časem 22,85 sekund a na třetím místě skončil Martin Vacek s časem 24,72 s. Oba si zlepšili svoje osobní časy na této délce. 

V první části programu diváci viděli závody dívek a chlapců na třímetrovém laně, kde zvítězila Evelína Tauchmanová z klubu Sokol Dvůr Králové nad Labem v čase 6,21 s. V kategorii chlapců zvítězil Jakub Poloprudský rovněž Sokol Dvůr Králové, který dohmátl v čase 6,95 s. Závody starších chlapců na laně dlouhém čtyři a půl metru ovládl Matěj Holan z klubu Sokol Dvůr Králové, a to v čase 4,93 s. Na stejně dlouhém laně vyhrála závod starších děvčat Šárka Škarytková ze Sokola Dvůr Králové v čase 8,57 s. V kategorii dorostenek a žen nejrychleji vyšplhala na čtyři a půl metru dlouhém laně Jana Hurdálková ze Sokola Dvůr Králové nad Labem v čase 5,14 s. 

V dorostencích vyhrál Michal Zelenka ze Sokola Praha-Libeň v čase 3,91 s. V závodech pro veřejnost na stejně dlouhém laně zvítězil Luděk Poláček z Bačetína s časem 15 s. 

Tyto výjimečné závody se konaly za krásného letního počasí na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují a jednalo se o 20 ročník závodu „Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu“. Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují. Finančně akci podpořil Královéhradecký kraj. Česká obec sokolská zapůjčila stany a nafukovací bránu s logy a hesly Sokola. Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů, sponzorů a dobrovolníků, kterým všem děkujeme. Všem závodníkům děkujeme za krásný zážitek a divákům za nádhernou atmosféru, kterou vytvořili svým povzbuzováním. Těšíme se na XXI. ročník, neboť nejen Matěj Cigl, ale i další sportovci, a sportovkyně by rádi zaútočili na metu 10 s.

Ing. Martin Mach, starosta T.J. Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodu

Výsledky v PDF ZDE
Kompletní fotogalerie ZDE

Zde je video ze závodu na lanech 3m a 4,5m:


Partneři závodu:

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1029x