Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Zvičina > Služby občanům > Úřady

Vydávání voličských průkazů pro doplňovací senátní volby - termíny a novinky

Redakce / 2.01.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Doplňovací volby do Senátu Parlamentu České republiky ve volebním obvodu č. 39 (Trutnov) se konají v pátek 5. ledna a sobotu 6. ledna 2018. Případné II. kolo se uskuteční v pátek 12. ledna a sobotu 13. ledna 2018 spolu s prvním kolem prezidentských voleb. O voličské průkazy mohou občané požádat již ode dne vyhlášení voleb. Poslední den, kdy lze žádat o voličský průkaz do 1. kola voleb do Senátu, je středa 3. ledna 16:00 hod.

Doplňovací senátní volby 2018

Voličský průkaz pro volby do Senátu se vydává pouze voličům zapsaným ve stálém seznamu ve volebním obvodu, kde jsou volby vyhlášeny, popřípadě voličům zapsaným ve zvláštním seznamu podle § 6 odst. 5 písm. a). V našem případě se jedná o již zmíněný Trutnov - obvod č. 39

V těchto volbách budeme vybírat z 9 kandidátů - jejich seznam najdete zde.
Pokud ještě nevíte koho volit, doporučujeme zhlédnout zítřejší DEBATU POD OBRY - přímý internetový přenos nezávislé debaty kandidátů z Hostinného. 


1. kolo doplňovacích senátních voleb

Obecní či zastupitelský úřad vydá voliči, který nebude moci volit ve svém volebním okrsku, na jeho žádost voličský průkaz. 
Zažádat o voličský průkaz do 1. kola doplňovacích senátních voleb může občan do 3. ledna 2018 do 16:00 hod., ale nyní již jen osobně u úřadu, který vede stálý seznam voličů. Poslední možnost podat žádost v listinné podobě 
opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky, byla 7 dnů přede dnem volby, 29. prosince 2017 do 14:00 hod.


Za ověření podpisu se správní poplatek nevybírá. 
Žádost o vydání voličského průkazu - ke stažení.

Úřad zároveň poznamená skutečnost o vydání voličského průkazu do stálého seznamu, popřípadě zvláštního seznamu a do jejich výpisů pro okrskovou volební komisi. Pokud však volič bez voličského průkazu zjistí, že není ve stálém seznamu, kam by měl podle svého bydliště patřit, lze na místě tuto situaci řešit přes obecní úřad. 
Nedorozuměním je dobré se vyhnout také zjištěním své okrskové komise (s voličským průkazem lze volit všude) - například ačkoliv se volební okrsky ve Dvoře Králové měnily již před více než 2 roky a pár voleb si již tedy voliči měli možnost zkusit na nových místech, stále do volebních místností docházejí lidé, kteří pod ni nespadají. Komisi to nevadí, jen voliči již nemají často sílu přejíždět či přecházet do ke správné volební komisi. 


Seznam volebních místností
je jednak pravidelně vylepován na plakátovací plochy ve městech jednak je ke stažení na webu úřadu. Ke stažení jej nabízíme zde (jedná se o celý volební obvod č. 39 - Trutnov).


2. kolo doplňovacích senátních voleb

Pro 2. kolo doplňovacích senátních voleb je termín podání žádosti o voličský průkaz v listinné podobě včetně datových schránek stanoven na pátek 5. ledna 2018 do 14:00 hod. Osobně u úřadu, který vede stálý seznam voličů, lze o voličský průkaz žádat až do středy 10. ledna 2018 do 16:00 hod.

Voličský průkaz/voličské průkazy si lze převzít osobně na vybraném obecním úřadě nebo si je zaslat na uvedenou adresu (doporučeně do vlastních rukou výhradně adresáta), případně může průkaz/průkazy převzít i osoba, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu/voličských průkazů.

Voličský průkaz pro senátní i prezidentské volby
Vzhledem k tomu, že druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu se případně bude současně s prvním kolem voleb prezidentských, dostane volič žádající o voličský průkaz do senátních voleb zároveň voličský průkaz umožňující volit do 1. kola prezidentských voleb. Bude se jednat o jeden průkaz, kde budou zaškrtnuty obě varianty. 

Každý volič, který se rozhodne o víkendu 12.-13. ledna 2018 pro volbu prezidenta či senátora, bude moc k volbám jít tento víkend jen jednou. Do úřední obálky, kterou si vyzvedne u volební komise, může dát jak volební lístek prezidenta, tak senátora. Druhou úřední obálku již tento víkend však nedostane.

Jak volit

Hlasovací lístky budou doručeny každému voliči nepozději 3 dny přede dnem voleb. Pokud je ve své schránce nenajde, obdrží je po prokázání své totožnosti ve volební místnosti spolu s úřední obálkou, kterou poté vloží s vybraným hlasovacím lístkem od volební urny. U druhých kol voleb jsou hlasovací lístky k dispozici jen ve volební místnosti.

Voliči musí prokázat svoji totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem, jinak mu nebude hlasování umožněno.

Každý volič se musí před hlasováním sám odebrat do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, jinak mu okrsková volební komise hlasování neumožní.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.senat.cz, www.mudk.cz

Související články
Už mám dost hloupých politiků a špatných zákonů, říká Klára Sovová
Kandidáti do doplňovacích senátních voleb - leden 2018
Bude na Luční boudě pivo zdarma?
Jaroslav Dvorský - Kdo jsem. Kandidát Pirátů do Senátu se představuje
Debata senátorských kandidátů pod obry - středa 3. ledna od 17 hodin v Hostinném a s živým přenosem přes internet
Volební místnosti 1. kola senátních doplňovacích voleb se otevírají dnes ve 14 hod.
První kolo voleb nerozhodlo o senátorovi za obvod č. 39 Trutnov
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 716x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí