Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Rozvoj regionu

Vesnicí Královéhradeckého kraje je Žďár nad Metují z Náchodska

Redakce / 6.06.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Známe výsledky soutěže Vesnice roku v Královéhradeckém kraji. V celostátním finále bude náš kraj reprezentovat Žďár nad Metují (Náchodsko), který získal pomyslnou zlatou medaili - tedy Zlatou stuhu.

V Královéhradeckém kraji se do soutěže po dvou letech absence přihlásilo 13 obcí. Odborná porota všechny navštívila a následně rozhodla o vítězi. Slavnostní předání všech ocenění se uskuteční 20. srpna ve vítězném Žďáru nad Metují.

Trutnovsko reprezentovaly Havlovice a Lanžov. Havlovice patří mezi zkušené vesnice - vyhrála tuto soutěž na celostátní úrovni v roce 2007. Možná i bohatá zkušenost jim pomohla na umístění mezi vítězi i v letošním ročníku. 

Krajský vítěz

Obec dokázala zajímavou formou představit všechny hodnocené oblasti soutěže, jako je důraz na koncepční rozvoj, financování obce, spolkový a společenský život, podpora volnočasových aktivit, podnikání nebo péče o stavební fond, veřejnou zeleň a krajinu.

Další stupně vítězů

Na pomyslných stupních vítězů stanuly Dobřany (okres Rychnov n. Kn.) a zmíněné Havlovice (okres Trutnov).

Další ocenění 

Odborná porota dále udělila bílou stuhu za činnost mládeže Ohnišovu (okres Rychnov n. Kn.). 

Za péči o zeleň a životní prostředí získalo zelenou stuhu Pohoří (okres Rychnov n. Kn). 

Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem má Stračov (okres Hradec Králové). 

Finanční ohodnocení vítězů

Zlatá stuha přinese do vítězné obce milion korun na další rozvoj a Královéhradecký kraj jí navíc přispěje na pořádání slavnostního vyhlášení. Finanční odměnu získají i obce oceněné druhým a třetím místem, zelenou, bílou a oranžovou stuhou nebo některou z cen hejtmana,“ dodává radní pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Dalších sedm zúčastněných obcí obdrželo cenu hejtmana.

Vítězná obec bude Královéhradecký kraj reprezentovat v celostátním kole, jehož výsledky pořadatelé oznámí na jarmarku venkova v Luhačovicích 17. září 2022.


Soutěž Vesnice roku se vyhlašuje každoročně od roku 1995. V rámci krajského i navazujícího celostátního kola se hodnotí koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Přihlásit se každoročně mohou obce vesnického charakteru (včetně statutu města a městyse), které mají do 7 500 obyvatel a zpracovaný strategický dokument rozvoje obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Obec se hlásí vždy jako celek. 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 177x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí