Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Hasiči

Události před rokem: Silné noční bouřky zasáhly Trutnovsko a Jičínsko, v Nemojově evakuovali dva tábory

Redakce / 19.07.2022, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
Domácnosti bez elektřiny, domy bez střechy, neprůjezdné komunikace přes popadané stromy a evakuované tábory - tak vypadala situace ve vybraných obcích na Královédvorsku po bouřce, která se regionem přehnala ze 14. na 15. července 2021. Operační středisko přijalo v noci hlášení 130 událostí v celém kraji.
Nejčastěji lidé hlásili pády stromů na komunikace, dále se přijímali oznámení o poškozeném vedení elektrické energie, poničených střechách, často také docházelo k zatopení prostor v domech, jednotky pak vyjížděly na pomoc s čerpáním vody. V terénu byly celý večer profesionální i dobrovolné jednotky hasičů.

Bez elektřiny byla v noci většina obcí na Královédvorsku. V okolí obce Bílá Třemešná vítr porazil i sloupy vysokého napětí, přetrhané byly dráty v okolí Sylvárova. V zasažených obcích nejsou výjimkou domy bez střech. 

V Nemojově a blízkém okolí zasáhla bouřka zřejmě nejsilněji: V jednom případě uvízlo u Nemojova mezi popadanými stromy vozidlo (nikomu se nic nestalo), evakuované zde byly i dva dětské tábory. 
I zde docházelo k pádům polámaných stromů, táborníci měli poškozené stany, navíc zcela promokli. Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody, v případě druhého tábora byla situace složitější. Přístupové cesty byly zapadané množstvím polámaných stromů, kterými si museli hasiči postupně cestu doslova prořezat. Pomocí hasičských autobusů pak byli skauti z obou táborů převezeni do skautského centra v Hostinném. Celkem se odvezlo 51 dětí a 13 dospělých. Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba. 
Do skautské ubytovny dovezli ještě večer z trutnovské stanice hasiči dvacítku náhradních spacáků, protože většina vybavení dětem promokla. Na místě této mimořádné události zasahovalo celkem šest jednotek požární ochrany – profesionální ze Dvora Králové nad Labem, Jaroměře a Hradce Králové a dobrovolné z Bílé Třemešné, Hostinného a Verdeka. 
Hasičům se zajištěním a průzkumem zasažených táborů pomáhali i kolegové od Policie ČR.

Stromy poničily zázemí připravovaného sokolského tábor na Ježkově

V Nemojově spadl starý dub na místní školu, hospoda přišla o střechu, vítr převratil i míchačku. 

Dopravní omezení

Cesta z Nemojova na přehradu je zatím neprůjezdná, na Vítěznou je průjezdná s omezením (již ji hasiči zprůjezdnili). Více informací zde.

Zásahy hasičů:

Královédvorsko
Profesionální a dobrovolní hasiči odstranili stromy z vozovky u Dvora Králové nad Labem (Lipnice), Bílých Poličan, Nemojova, Lanžova - Miřejova, Třebihošti, Doubravice, Hostinném, Dubence, Mladých Buků,
Rudníku, Horního Maršova, Vítězné, Trotiny, Vrchlabí. 
Zároveň řešili hasiči několik případů zajištění větrem poškozených střech, a sice v Chotěvicích, Dolní Olešnici a Bílé Třemešné.

Hořicko/Jičínsko
Profesionální a dobrovolné jednotky odstraňovaly popadané a polámané stromy z komunikací v Úlibicích, Radimi, Sobotce, Samšině (Plhově), Jičíně, Holíně (Horním Lochově), Úbislavicích, Boháňce, Železnici,
Žereticích, Chyjicích, Červené Třemešné, Cerekvici nad Bystřicí, Bradě-Rybníčku, Nové Pace, Kyjích, Staré Pace, Vitiněvsi.
S čerpáním vody ze sklepů a zatopených částí domů pomáhaly jednotky hasičů hned na několika místech v Jičíně, dále v Hořicích, Libuni.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje


Související články
Řada stezek je v západních Krkonoších neprůchodná - KRNAP středeční bouři přirovnává k orkánu Kyrill z roku 2007
Tábor na Ježkově letos museli vedoucí zrušit. Příští rok ale bude děti čekat vylepšené tábořiště
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3906x