Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

Unikátní trio basetových rohů Lotz Trio zahraje na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce / 5.07.2024
Mezinárodní formace Lotz Trio vystoupí v sobotu 6. července na druhém koncertu letošního 15. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Jde o trio basetových rohů, oblíbených nástrojů W. A. Mozarta. Jeho hudba také výhradně zazní na tomto večeru. Koncert se koná v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu od 18:00.
Mozart měl basetový roh v oblibě a najdeme ho například i v jeho Requiem. Má také originální kompozice pro tento nástroj, mezi něž patří Terzetta KV 439b. Na koncertu v Kuksu zazní první a třetí z nich. Na závěr tohoto večera je připraven výběr dobových úprav z opery Kouzelná flétna.

Lotz Trio je mezinárodní formaceLotz Trio pojmenovaná po fenomenálním nástrojáři Theodoru Lotzovi (1746–1792), který se proslavil zdokonalením basetového rohu. Na kopiích jeho historických basetových rohů tento soubor pravidelně uvádí díla Mozarta, jeho současníků i soudobých skladatelů. Lotz Trio má na svém kontě řadu nahrávek a vystoupilo na předních pódiích jako The Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Early Music Festival ve Stockholmu, Musikinstrumentenmuseum v Berlíně, Koncertkirken v Kodani, Sigurjón Ólafsson Museum v Reykjavíku, Schloss Mirabell v Salzburgu, Svatováclavský hudební festival v Ostravě a dalších. Trio hraje ve složení: Róbert Šebesta – basetový roh I., umělecký vedoucí, Ronald Šebesta – basetový roh II., Igor Františák – basetový roh III.

Následující koncert festivalu 20. července 2024 nabídne sólistu Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu Romana Hozu. Spolu s tímto barytonistou zahraje varhaník Lukáš Dvořák, čerstvý vítěz mezinárodní varhanní soutěže J. Kř. Vaňhala a varhaník na pražském Vyšehradě.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Videoreportáž z prvního letošního koncertu a plány na další:

Související články
Hudební léto Kuks 2023 – čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu
Pražští komorní sólisté zahájili 14. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Světově uznávaný trumpetista Reinhold Friedrich vystoupí na festivalu Hudební léto Kuks
Bravurní recitál Ivana Klánského na festivalu Hudební léto Kuks
Collegium Marianum s Tomášem Šelcem zakončí letošní Hudební léto Kuks
Trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové (6. června 2024)
Hudební léto Kuks 2024 – patnáctý ročník mezinárodního festivalu
Hudební léto Kuks zahájeno prvním koncertem. Kdo vystoupil a co nás čeká v těch dalších se dozvíte ve videu
Sólista opery v Düsseldorfu Roman Hoza zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 253x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Kalendář akcí