Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

Hudební léto Kuks 2024 – patnáctý ročník mezinárodního festivalu

Vít Havlíček / 18.06.2024
Od 22. června do 17. srpna 2024 se bude konat 15. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Na pěti sobotních koncertech konaných v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu od 18:00 hodin se představí řada špičkových interpretů – venezuelský zpěvák Samuel Mariño, švýcarský varhaník Dieter Hubov, sólista Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu Roman Hoza, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, komorní orchestr L’Armonia Terrena, soubor Musica Florea, trio basetových rohů Lotz Trio a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby švýcarského skladatele Frédérica Bolliho.
Zahajovací koncert se uskutečníDirigent Zdeněk Klauda 22. června. V podání komorního orchestru L’Armonia Terrena s dirigentem Zdeňkem Klaudou zazní díla z druhé poloviny 18. století. Nejprve předehra k oratoriu La Passione Josefa Myslivečka a Koncert pro hoboj Josefa Fialy. V dramaturgii jsou reflektována také významná výročí. Na tomto koncertu je to rok 1774, kdy zemřeli skladatelé František Ignác Tůma (Sinfonia in C) a Florian Leopold Gassmann (předehra k opeře Un pazzo ne fa cento). V tomto roce (1774), tedy před 250 lety, vznikla také Symfonie D dur KV 202 od W. A. Mozarta, která tento koncert zakončí.

Lotz TrioV sobotu 6. července vystoupí mezinárodní formace Lotz Trio. Jde o trio basetových rohů, oblíbených nástrojů W. A. Mozarta. Jeho hudba také výhradně zazní na tomto večeru. Z originálních kompozic půjde o Terzetta č. 1 a 3 KV 439b a výběr dobových úprav z opery Kouzelná flétna.

Třetí koncert 20. červenceBarytonista Roman Hoza nabídne sólistu Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu Romana Hozu. Spolu s tímto barytonistou zahraje varhaník Lukáš Dvořák, čerstvý vítěz mezinárodní varhanní soutěže J. Kř. Vaňhala a varhaník na pražském Vyšehradě. V programu jsou zařazeni jak přední autoři jako J. S. Bach (Preludium C dur BWV 547 a Et in Spiritum Sanctum z Velké mše h moll), F. Mendelssohn-Bartholdy (árie Gott sei mir gnädig z oratoria Paulus), G. Donizetti (Offertorium z Requiem), tak i skladatelé s výročím – V. J. Tomášek (Fuga D dur), A. Bruckner (Nachspiel d moll), G. Fauré (Salve Regina), G. Puccini (Salve Regina) a J. L. Zvonař (Patetico pro varhany). Na závěr po Finalu ze Sonáty d moll A. Guilmanta zazní výběr Biblických písní A. Dvořáka.

Venezuelský zpěvák Samuel MariñoNa čtvrtém koncertu 3. srpna se představí fenomenální venezuelský zpěvák Samuel Mariño. Tento světově uznávaný sopranista zazpívá poprvé v České republice a těšit se můžete především na sopránové árie G. F. Händela (M’allontano sdegnose pupille, Non sarà poco, Lascia la spina a Quella fiamma) a A. Scarlattiho (Caldo sangue a Doppio affetto). Spolu s ním vystoupí renomovaný soubor Musica Florea s uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. V jejich podání dojde také k provedení novodobé premiéry árie z kukského archivu Mater Christi od milosrdného bratra Stephana Sailera (1741–1814). Dále zahrají Händelovu předehru k oratoriu Theodora, Příjezd královny ze Sáby, 2. větu z Concerta pro hoboj od A. Marcella a Vivaldiho Concerto F dur RV 141 pro smyčce.

Festival zakončí 17. srpna přední Houslista Jiří Vodičkačeský houslista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Spolu s ním se představí vynikající švýcarský varhaník Dieter Hubov. Vedle skladeb J. S. Bacha (Fantasie G dur BWV 572 a Partita E dur BWV 1006), F. Mendelssohna-Bartholdyho (Sonáta D dur op. 65 č. 5), L. de Saint-Lubina (Fantaisie na téma z opery Lucia di Lammermoor), N. Paganiniho (Capriccio č. 24), M. E. Bossiho (Chant du soir), E. Gigouta (Toccata h moll) a G. Faurého (Apres un reve pro housle a varhany) zazní i světová premiéra skladby švýcarského skladatele Frédérica Bolliho „Bonrepos für Orgel“.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Přehled koncertů festivalu:


sobota 22. 6. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
komorní orchestr L'Armonia Terrena
Zdeněk Klauda – dirigent
J. Mysliveček, F. I. Tůma, J. Fiala, F. L. Gassmann, W. A. Mozart

sobota 6. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Lotz Trio – trio basetových rohů
W. A. Mozart

sobota 20. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Roman Hoza – baryton
Lukáš Dvořák – varhany

J. S. Bach, V. J. Tomášek, F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Bruckner, G. Donizetti, G. Puccini, J. L. Zvonař, G. Fauré, A. Guilmant, A. Dvořák

sobota 3. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Samuel Mariño (Venezuela) – soprán
Musica Florea
Marek Štryncl – dirigent
G. F. Händel, A. Marcello, A. Scarlatti, A. Vivaldi
novodobá premiéra skladby z kukského archivu

sobota 17. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Jiří Vodička – housle
Dieter Hubov (Švýcarsko) – varhany
J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, Léon de Saint-Lubin, N. Paganini, M. E. Bossi, E. Gigout, G. Fauré
světová premiéra skladby Frédérica Bolliho

Související články
Hudební léto Kuks 2023 – čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu
Pražští komorní sólisté zahájili 14. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Světově uznávaný trumpetista Reinhold Friedrich vystoupí na festivalu Hudební léto Kuks
Daniel Matejča s Petrem Rajnohou nadchli publikum na festivalu Hudební léto Kuks
Bravurní recitál Ivana Klánského na festivalu Hudební léto Kuks
Collegium Marianum s Tomášem Šelcem zakončí letošní Hudební léto Kuks
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Unikátní trio basetových rohů Lotz Trio zahraje na festivalu Hudební léto Kuks
Sólista opery v Düsseldorfu Roman Hoza zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 426x