Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier

Redakce / 20.10.2023
Druhý říjnový víkend roku 2023 patřil v Královédvorském chrámovém sboru letos prvnímu zahraničnímu zájezdu. Sólista bratislavského Národního divadla Gustáv Beláček, se kterým jsme vystoupili na jarním koncertu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem, nás spolu s tamější farností pozval k účinkování na Týdnu sv. Gála v Predmieru na Slovensku.
Vypravili jsme se tedy v sobotuKrálovédvorský chrámový sbor v kostele sv. Gála v Predmieru 14. října po „třicetpětce“ na východ, kdy nám cestu pomáhaly urychlovat některé již dokončené úseky dálnice. Po zastávce v Kolibě Pod horů v Dolní Bečvě jsme se přehoupli přes Beskydy a spustili se do údolí Váhu. Zde nás ve své tvrzi Kaštiel Kotešová uvítali manželé Beláčkovi v roli hostitelů a ubytovali v této památce v místnostech vybavených historickým zrenovovaným nábytkem, který nadšenec pan Beláček posbíral a ponakupoval po svých cestách po celé střední Evropě. První historická exkurze nás tedy čekala přímo v místě ubytování, kde každý kousek nábytku, každý umělecký předmět z výzdoby, každé ostění či stavební prvek, má svůj příběh, který nám nadšený hostitel vyprávěl.

Kostel sv. Gála v PredmieruV podvečer nás pak čekala zkouška v krásně zrenovovaném kostele svätého Gála (sv. Havla) v Predmieru a po ní koncert. Pod vedením sbormistra Víta Havlíčka jsme přednesli skladby hudebních mistrů od klasicismu po současnost, kdy ve slovenské premiéře zazněly i dvě z našich královédvorských „světových premiér“ současných českých skladatelů Eduarda Douši a Martina Hyblera. Většinu skladeb jsme zazpívali z kůru s varhanním doprovodem našeho sbormistra, ve dvou sóla zazpíval Gustav Beláček, který také sám přednesl skladbu Otče náš Mikuláše Schneidera Trnavského. Publikum bylo spokojeno i s přídavky zazpívanými a capella v presbytáři vpředu před lavicemi a odměnilo nás potleskem vestoje a pořadatelé i večerním pohoštěním.

Neděle byla věnována slavné poutní mši Kostel sv. Gála v Predmieruk patronu kostela, kterou celebroval vicerektor nitranského semináře. Při bohoslužbách v nabitém kostele jsme zazpívali Stadlerovou Missu brevis in B a další skladby. Svými fanfárami a liturgickou písní mši doprovodil i místní dechový soubor Predmierčanka. Majestátní píseň Cesara Franka Panis angelicus se sólem Gustava Beláčka při závěrečném přijímání korunovala duchovní zážitek slavnostní mše. Všichni zúčastnění včetně hostů z Nitry byli s naším výkonem spokojení, zvali nás srdečně k další návštěvě. Ač v zahraničí, nic nebránilo přátelské komunikaci. Místní vzpomínali na doby společného státu, někteří, jako starosta Predmieru, absolvovali i vojnu v Čechách.

Kaštiel KotešováEvropská unie nám tak vrátila to, co jsme ztratili rozpadem federace – volný pohyb bez hraničních a celních kontrol. Po slavnostním obědě podávaném zdejší farnosti jsme si pak prohlédli k zámek v Bytči včetně renesančního skvostu Sobášného paláce. Zasvěceným průvodcem nám byl opět nadšenec a znalec slovenské historie pan Beláček, který nám objasnil příběh rodů Turzovců a Báthoryů včetně skutečného osudu hraběnky Báthoryové – Čachické paní, potrestané internací za zdejším hradu.

Nabyti dojmy jsme se vydali na večerní cestu domů, ke svému milému královédvorskému publiku a do svého města, které jsme myslím dobře reprezentovali, stejně jako jsme důstojně reprezentovali českou kulturu.        

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a Štědrovečerní zpívání koled
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Červnové koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru (7. a 9. června 2024)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 457x