Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička

Redakce, Josef Pojezdný / 29.04.2022
V neděli odpoledne 24. dubna 2022 nás přivítala Polička. Byli jsme pozváni, abychom zde reprízovali náš čtvrteční koncert „Královédvorský chrámový sbor a hosté“, který se uskutečnil v rámci KPH v Husově sboru ve Dvoře Králové 21. dubna. Našimi hosty byla sopranistka Helena Hozová a varhaník Viktor Darebný.
Polička je v mnohém podobná Královédvorský chrámový sbor a sopranistka Helena Hozovánašemu Dvoru Králové. Je to kulturní, historické město, ostatně náš partner v rámci „Královských věnných měst“. U zachovalých hradeb se krčí fara s malým dvorečkem a u ní se tyčí kostel svatého Jakuba s vysokou pseudogotickou věží s ochozem, rohovými vížkami a bytem (místností) pověžného. Právě zde se 8. prosince 1890 narodil světově uznávaný skladatel Bohuslav Martinů.

Plakát ke koncertu Královédvorského chrámového sboru v PoličcePo svižné cestě nás čekala v 15:00 hodin zkouška a po 17. hodině se již naplnila gotická klenba kostela zvonivým sopránem Heleny Hozové (zdejší rodačky), majestátními tóny výtečných varhan v podání Viktora Darebného z Kutné Hory a naším sborovým zpěvem pod vedením sbormistra Víta Havlíčka ve vyváženém programu od hudby starých mistrů až k těm nejmodernějším. Zaznělo zde například Alleluja z Exsultate jubilate nebo Laudate Dominum Wolfganga Amadea Mozarta či Letěla bělounká holubička Bedřicha Smetany. Za podaný výkon jsme byli všichni odměněni přízní zdejšího publika.

Jak již to při našich výjezdech Rodná světnička Bohuslava Martinůbývá, po koncertu nechyběl ani vlastivědný program – prohlídka rodné komůrky Bohuslava Martinů ve věži, jehož památce jsme se pak poklonili i na místním hřbitůvku, kam se vrátil až dlouho po smrti ve švýcarském exilu.
  
Královédvorský chrámový sbor, sopranistka Helena Hozová a varhaník Viktor DarebnýPlni pěkných zážitků jsme se večer vrátili domů a těšíme se již na další práci, zájezdy i na naše milé královédvorské publikum. Kdo by se chtěl přidat, může nás navštívit každý pátek od 19:00 hodin na zkoušce ve Švehlově ulici 46.


Josef Pojezdný


FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2021
Královédvorský chrámový sbor vystoupí se sopranistkou Helenou Hozovou a varhaníkem Viktorem Darebným
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 367x
 
Hodnocení článku:
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.
25.03.2022 - Ve dnech 25. 3., 28. 3. a 29. 3. bude RTG na nové poliklinice ve Dvoře Králové z důvodu nemoci mimo provoz. Je možné použít RTG oddělení v nemocnici.
12.03.2022 - Očkovací místo ve dvorské nemocnici očkovalo 9. 3. 2022 poslední klienty. V trutnovské nemocnici budou očkovat do konce března každou středu od 14 do 16 hodin bez předchozí registrace. Bližší informace lze získat každý pracovní den na čísle 722 963 435.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců) Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí