Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > hudba

55 let Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem

Vít Havlíček / 9.10.2022
Ve Dvoře Králové nad Labem existuje již 55 let Kruh přátel hudby. Zkratku KPH dnes řada občanů ani nezná nebo neumí pojmenovat. Ale jedná se o vskutku zajímavou koncertní tradici, která by neměla být přehlížena, ale naopak by měla být vyzvednuta jako pomyslné rodinné stříbro našeho města. Od prvního koncertu v roce 1967 se v rámci těchto koncertů vystřídalo nespočet umělců, souborů, sborů, ale i orchestrů.

V dramaturgii letošní sezóny naleznete Plakát KPH Dvůr Králové nad Labem 2022/2023přední interprety, mezi něž patří členové České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, prestižního orchestru královské opery ve Versailles, Slovenského národního divadla, ale i pedagogové pražské AMU a brněnské JAMU.
Letošní koncertní sezónu zahájí 475. koncertem královédvorského KPH soubor Cello Republic. Ve čtvrtek 13. října 2022 se koná od 19:00 v sále Hankova domu koncert tohoto souboru tvořeným čtyřmi vynikajícími violoncellisty (Petr Špaček, Jan Zemen, Matěj Štěpánek a Ivan Vokáč), kteří působí jako pedagogové na konzervatořích, nebo jako hráči v orchestrech – v případě Ivana Vokáče v České filharmonii. Repertoár tvoří především úpravy děl klasického repertoáru, které zazní v první půli koncertu, dále pak odlehčenější repertoár, který má potenciál zaujmout i širší veřejnost.  

Hobojistka Michaela Hrabánková - členka prestižního orchestru královské opery ve VersaillesI na dalších koncertech letošní sezóny budou přední interpreti. Dne 10. listopadu ve Špýcharu Městského muzea vystoupí Duo Siempre Nuevo, které je tvořené dvěma vynikajícími českými kytaristy Matějem Fremlem (pedagog a vedoucí katedry strunných nástrojů na JAMU v Brně) a Patrickem Vacíkem (pedagog na Pražské konzervatoři). Ve čtvrtek 26. ledna 2023 se publiku představí česká hobojistka žijící v Paříži Michaela Hrabánková, která je v současné době členkou prestižního orchestru královské opery ve Versailles. Spolu s ní zahraje klavírista a pedagog pražské HAMU Miroslav Sekera.

V rámci KPH se dává prostor také Klavíristka Slávka Vernerová Pěchočová a Dvořákovo klavírní kvartetomladým umělcům. Dne 16. února zazpívá ve Dvoře Králové nad Labem barytonista Robin Červinek, který je nyní i přes své mladí členem operního studia Slovenského národního divadla. Na klavír ho doprovodí klavírista a profesor brněnské JAMU Jan Jiraský. Ve čtvrtek 16. března zavítá do našeho města klavíristka a zdejší rodačka Slávka Vernerová Pěchočová a Dvořákovo klavírní kvarteto.

Basista Gustáv Beláček - sólista Slovenského národního divadlaV koncertní nabídce nebudou chybět ani místní sbory. Královédvorský chrámový sbor s hostem Gustávem Beláčkem ze Slovenského národního divadla 20. dubna a pěvecký spolek Záboj na koncertech 26. prosince a 11. května. Sezónu završí 1. června trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jiří Houdek a varhanice Daniela Valtová Kosinová.

Věřím, že tradice koncertů KPH bude i nadále pokračovat se vzrůstajícím zájmem širší veřejnosti a mezi posluchači se budou potkávat hudbymilovní občané našeho města. Předplatné je možné zakoupit v předprodeji vstupenek v Hankově domě. Více na www.hankuv-dum.cz.

MgA. Vít Havlíček, Ph.D.
dramaturg KPH ve Dvoře Králové nad Labem

Související články
Houslový virtuos Milan Al-Ashhab zakončí festival Hudební léto Kuks
Královédvorský chrámový sbor premiéroval kantátu „Anežka Česká“ Ľuboše Bernátha
Ve Dvoře Králové vystoupí muzikanti, jejichž provedení Fantoma opery na Youtube vidělo 35 milionů diváků
Cello Republic zaplnilo Hankův dům! Nadmíru vydařený zahajovací koncert 55. sezóny Kruhu přátel hudby
Duo Siempre Nuevo představí klenoty kytarové hudby na koncertu Kruhu přátel hudby
Nevšední koncert kytarového dua Siempre Nuevo na koncertu Kruhu přátel hudby
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Michaela Hrabánková a Miroslav Sekera aneb Nevšední koncert Kruhu přátel hudby
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 318x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí