Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > ZOO a Safari

Rekonstrukce Vodního a Ptačího světa, restaurace u Lemurů o jedno patro vyšší - novinky královédvorské zoo na rok 2017

Redakce / 18.01.2017, Dvůr Králové nad Labem
Plánované investice ve výši 70 miliónů korun umožní letos královédvorské zoo nejen modernizaci stávajících pavilónů a rozšíření kapacity restauračního zařízení, ale také vznik chybějícího zastřešeného výběhu pro žirafy. Pro celoroční návštěvníky, kterými obyvatelé Královédvorska bezpochyby jsou, to přináší i určitá omezení - rekonstruované pavilony nebudou mimo hlavní sezonu přístupné, nebo jen částečně.

Zoologickou zahradu navštívilo minulý rok 538 tisíc lidí - po sedmi letech byla překonána hranice půlmilionové návštěvnosti. Dle ředitele zoo, Přemysla Rabase, dojde letos nejen k dalšímu rozvoji areálu pro návštěvníky, ale cílem je také neustále zlepšovat podmínky pro chovaná zvířata.

Žirafy pod střechou, i pro návštěvníky

Zásadní je pro královédvorskou zoo výstavba krytého výběhu pro žirafy, které doposud návštěvníci nemají v zimě možnost vidět. Ve dvorské zoo přitom chovají největší stádo žiraf chovaných mimo Afriku: 21 žiraf Rothschildových a 13 žiraf síťovaných. V současné době jsou u výběhu žiraf zatím vyklizené prostory na přístavbu a samotné stavební práce, které budou probíhat mimo hlavní sezonu,  by měly začít v dubnu. Návštěvníci by mohli žirafy vidět pod střechou do konce roku

Ptačí svět 3 měsíce uzavřen

Zlepšení podmínek pro chov zvířat a zatraktivnění areálu pro návštěvníky chce dvorská zoo zajistit rovněž rekonstrukcí hned několika pavilonů. Ještě do zahájení letní sezony proběhne revitalizace hlavní haly v pavilonu Ptačí svět.

Jak popsal zoolog Michal Podhrázský, v Ptačím světe má vzniknout imitace suchých oblastí ostrova Madagaskar, do kterého poté plánuji umístit typické zástupce tohoto biotopu - fosu, bodlíny nebo madagaskarské ptactvo. 

Ptačí svět bude z tohoto důvodu uzavřen na zhruba tři měsíce (od března do června) celý. V červnu by se pak měla zprovoznit velká hala, tedy ta část, kde je nyní tropický les a výběh orangutanů. Menší hala, kde bude probíhat kompletní změna expozice, bude uzavřena s největší pravděpodobností po celý rok.

Částečné uzavření Vodního světa 

Po skončení letošní letní sezony projdou rozsáhlou obnovou další dva návštěvnicky oblíbené objekty – pavilon šelem a Vodní světy. U obou expozic bude omezený přístup jen částečný. U šelmince se u části venkovních výběhů nahradí skleněné předěly jednotlivých expozic vodními příkopy. Stavební práce jsou rozloženy na určité fáze, takže vždy budou některá zvířata k vidění. Navíc se úpravy zatím nedotknou vnitřních expozic, tzn. že pokud se bude opravovat venkovní výběh, zvířata budou vidět ve vnitřní expozici.

Ve Vodních světech bude přestavována tzv. tropická řeka a z tohoto důvodu bude pavilon uzavřen hruba od října na několik měsíců. Přístupná zůstane však expozice Jedovatá Afrika, a to v nezměněném režimu.

Restaurace Lemur větší, s hlídaným dětským koutkem

Nové služby a zvýšení pohodlí návštěvníků přinese rozsáhlá modernizace Restaurantu Lemur a přilehlého vchodu do zoo. „Nové prostory restaurantu, ke kterému přistavíme jedno patro, využijeme k výraznému navýšení kapacity kuchyně a rozšíření sortimentu o další „Naše domácí“ jídla. Dále tu vznikne minipivovar s unikátní kolekcí piv, wellness a velký kongresový sál, který bude v letní sezoně sloužit jako hlídaný dětský koutek,“ popisuje stavební úpravy majitel společnosti GASTRO-ZOO Igor Mašín. 

Zázemí pro chovaná zvířata

Neméně důležitou součástí letošních plánů je výstavba krytého zimoviště pro zvířata v zázemí Afrického safari. Nové stáje pracovníkům zahrady umožní snadnější a bezpečnější odchyt a vypouštění zvířat do safari, které probíhá každý rok na začátku a konci sezony.

Mimo zraky návštěvníků byla koncem minulého roku zahájena stavba nového chovného zařízení pro gepardy, v jejichž chovu patří zoo k evropské špičce. Zařízení umístěné v blízkosti Safari Kempu bude dokončeno v letošním roce.

Počátkem tohoto roku navíc proběhne druhá etapa demoličních prací v areálu sousední slévárny, která je již v majetku zoo. V příštích letech by tu měla vzniknout expozice jihozápadní Afriky, která naváže na areál amfiteátru a významně tím rozšíří stávající zoologickou zahradu. 

Podílet se na na nákladech ve výši více než 70 miliónů Kč bude kromě dvorské zoo a Královéhradeckého kraje také společnost GASTRO-ZOO.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Související články
Letošní novinky v královédvorské zoo už rostou. Nejen na papíře.
Hroši se vrátili do ZOO Dvůr Králové
Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou, v královédvorské zoo oslavují zápis již třetí památky do seznamu Ministerstva kultury
Vstup a palačinka za 10 Kč - dobré vysvědčení se v královédvorské zoo vyplatí
Vstup do královédvorské zoo již jen přes velké parkoviště. Rekonstrukce restaurace U Lemura začala.
Sladkovodní obří akvárium v Hradci Králové je evropský unikát
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2558x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)

Ortoptista (Léčebna zrakových vad)


Kalendář akcí