Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > ZOO a Safari

První fotka měsíčního mláděte medojeda ve Dvoře Králové

Redakce / 15.09.2022, Dvůr Králové nad Labem
Již měsíční mládě obávané kunovité šelmy je stále pod dozorem rodičů, proto až nyní mohla být pořízena první fotka. Není zatím ani možné určit, zda jde o samce či samici.

Toto mimořádně cenné mládě roste v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Medojedi jsou velmi nároční chovanci, které zvládne chovat a odchovávat jen hrstka zoologických zahrad na světě. V safari parku se za relativně krátkou dobu narodilo už druhé mládě této šelmy.

„Narození medojeda je opravdová rarita, na světě se daří v zoologických zahradách naprosto výjimečně. V posledním roce podle záznamů jen u nás ve Dvoře, v Olomouci a Novosibirsku,“ upozorňuje zooložka Gabriela Linhart. „Odchov probíhá velmi podobně jako ten minulý, matka Beebee se od mláděte takřka nevzdaluje a dobře se o něj stará,“ doplňuje.

Také proto trvalo měsíc, než se chovatelům povedlo přírůstek zběžně zkontrolovat a pořídit první fotku. Malý medojed se narodil již 14. srpna. „Beebee se ale vzdálila jen na krátký čas a rychle se dožadovala návratu k mláděti. Proto zatím nevíme, zda jde o samce či samici. To ukáže až zevrubnější veterinární prohlídka. Kdy k ní dojde, závisí na samici. Zachováváme zvířatům co největší klid a co nejpřirozenější podmínky k životu,“ uzavírá Gabriela Linhart. 

Dvojice se od narození mláděte drží v zázemí Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Vzhledem k tomu, že je vývoj medojedů pomalý, dá se očekávat, že porodní box opustí až za několik měsíců. To se také poprvé vypraví do venkovního výběhu. Při troše štěstí ale návštěvníci mohou mládě zahlédnout už nyní díky chovatelské kameře v průchodu pavilonu.

První mládě v historii zahrady se narodilo stejnému chovnému páru, Beebee a Tysonovi, narodilo na Štědrý den 2020. Medojedi patří mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Podle některých teorií se dokonce například u mláďat gepardů vyvinula zvláštní bělavá hřbetní hříva, která připomíná právě světlá záda medojeda. Tomu se totiž takřka všichni ostatní živočichové raději vyhnou, a tak jsou zranitelná geparďata v bezpečí.
Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí mimo jiné v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel při honbě za medem, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, s nimiž si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, aby byli spokojeni.
Pro ošetřovatele je medojed velmi náročným chovancem. Musejí mu pravidelně nabízet stále nové hračky nebo mu předkládat potravu netradičním způsobem.

Zdroj: Safari park Dvůr Králové 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 271x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Kalendář akcí