Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > tipy na výlet

Zimní táboření na Zvičině letos v krutých mrazech nikdo nevzdal

Redakce / 10.01.2017, Královédvorsko
Letošní první lednový víkend byl rekordní - teploty pod -20°C spíše lákaly k pobytu doma v teple a pozorování zimní peřiny přes mrazem pokreslené okno. Právě v tomto zimním počasí vyšlo již tradičně na svůj tábořící víkend 10 odvážlivců, aby přečkali 2 noci ve stanu a zároveň někteří ušli na lyžích, sněžnicích či pěšky předem známou trasu na Zvičinu. Nikdo nevzdal. O akci jsem si povídala s panem Vladimírem Slukou, který akci v posledních letech organizuje a zároveň ještě ani jeden ročník nevynechal.

FOTOGALERIE - 20. ročník ZT Zvičina

Akce Zimní táboření na Zvičině se pořádá již 20 let. Co bylo počátečním impulsem?

Akce se pořádala letos podvacáté, z toho popáté v putovní formě, která se koná vždy první lednový víkend od pátku do neděle po 2 noci. Souběžně probíhá jednodenní akce Zimní přejezd a přechod Zvičiny -  letos se konal 39. ročník. Akci založil můj přítel Milan Polák z Hořic a po uspořádání 3 ročníků bohužel ve věku 49 zemřel. Po něm má taky akce přívlastek memoriál Milana Poláka. Dalších 17 ročníků jsem uspořádal já. 


Kolik se akce účastní průměrně lidí?

Na zimním táboření bývá od 10 do 30 lidí. Přechodu se běžně účastní kolem 200 lidí, letos šlo 123 lidí, což bylo dáno problémy s dopravním spojením.


První noc jste letos spali na Valech u Lázní Bělohrad a potom se 6 z vás přesunulo po svých na Zvičinu. Jdete vždy pěšky nebo jste letos využili příznivého počasí a vyšlápli na Zvičinu na lyžích či sněžnicích?

Tři putovní ročníky jsme vyráželi na Zvičinu z Myší díry u Pecky, loni jsme přespali na hradě Bradlo u Hostinného a letos na Valech u Lázní Bělohrad. Dvakrát jsme jeli na lyžích a dvakrát na sněžnicích, ostatní pěšky.


Po letošním roce máte srovnání: je lepší v zimě přespávat ve stanu na blátě a v dešti nebo na sněhu při minus 20°C?

Jednoznačně preferuji mráz okolo -10°C.


Kolika táboření jste se zúčastnil vy sám a jaký z absolvovaných ročníků považujete ze nejnáročnější?

Jako účastník a pořadatel jsem se zúčastnil všech 20 ročníků a letošní patřil, dle mého názoru, k nejnáročnějším.


Co byste doporučil každému, kdo by chtěl vaši akci vyzkoušet - co může udělat pro to, aby byl co nejlépe připraven, jaké vybavení patří mezi povinné?

Ze začátku možná zkusit přespat jen 1 noc a v menším mraze. Jako vybavení stačí pevná turistická obuv, zimní spací pytel (alespoň do -20°C), spací podložku -karimatku, dvouvrstvý stan, zimní bundu s kapucí, zimní kalhoty, funkční prádlo (triko i kalhoty), rukavice, čepice, plynový vařič, ešus, potraviny a batoh. Takto jste zhruba na 15 kg zátěže.


Akce je zastřešená Klubem českých turistů? Může se jí zúčastnit kdokoliv?

Akce je zastřešená KČT Hořice, já jsem členem KČT Nová Paka a bydlím v Lázních Bělohrad. Přijet a účastnit se může kdokoliv a není nutné se hlásit předem.


Děkuji za rozhovor.

Kateřina SekyrkováSouvisející články
Sjezdovka v areálu Severka nad Dolní Brusnicí
Turistice v zasněženém kraji dnes brání vysoké mrazy
Lyžování na Pecce - upravené běžkařské tratě a rodinná sjezdovka
Zimní přejezd Zvičiny 2018
Přespání i přechod Zvičiny letos na sněhu
Přechod Zvičiny a zimní táboření na Zvičině (7.-9. ledna 2022)
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2775x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí