Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika

Kanoe či rafty si můžete půjčit na cestu ze Dvora Králové do Kuksu po Labi už pátý rok. A vždy je na co koukat

Redakce / 16.06.2022, Královédvorsko
Ve Dvoře Králové si už 5 let můžete vypůjčit kánoe nebo rafty a svézt se po Labi ze Dvora Králové přes Domov sv. Josefa v Žirči, Šporkův mlýn ve Stanovicích až k mostu v Kuksu. Firma Jedu Labe se postará o vaši dopravu zpět ke startu. Podívejte se na video a fotografier

Podívejte se na video a připomeňte si rozhovor s Dušanem Sedláčkem, který se se svojí dcerou o veškerý servis turistům stará a to pod značkou JEDU LABE.


Od roku 2018 nabízí své služby ve Dvoře Králové půjčovna lodí s názvem JEDU LABE. Ulehčí život nejen pravověrným vodákům, ale hlavně lidem, kteří si vodáckou abecedu chtějí vyzkoušet třeba úplně poprvé a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. O tom, jak služba funguje, nám prozradil provozovatel Ing. Dušan Sedláček.

Základní informace

Telefon pro objednávky:
605 237 717

ul. Luční (před čistírnou odpadních vod)
Dvůr Králové nad Labem
e-mail: info@jedulabe.cz
web: www.jedulabe.cz

ceny zapůjčení lodí

Kánoe Samba - 2–3 osoby

dopolední (9 - 13 h.) - 400 Kč
odpolední plavba (14 - 18 h.) - 400 Kč
celodenní plavba - 600 Kč

Raft Colorado, Ontario - 6 osob

dopolední (9 - 13 h.) - 900 Kč
odpolední plavba (14 - 18 h.) - 900 Kč
celodenní plavba - 1200 Kč

Na jakém úseku Labe poskytujete vaše služby?

Základnu máme ve Dvoře Králové na konci ulice Luční, před čistírnou odpadních vod (říká se zde U jatek) a jedná se o nástupní místo. Zde lidem půjčíme lodě a oni mohou nasednout a plout dále po Labi přes Žireč, Šporkův mlýn ve Stanovicích až do Kuksu.

Jak se staráte o sjízdnost řeky?

Po každém silnějším větru řeku projedeme a kontrolujeme, zda se neobjevila nějaká nová nebezpečná místa.

Tento úsek Labe je vhodný i pro úplné začátečníky nebo jen pro zkušené?

Řeka v úseku, o který se staráme, není nijak náročná a sveze se opravdu každý. Výjimkou je, když voda hodně poklesne, na to však turisty vždy upozorníme. Nižší stav vody je zase naopak zajímavý pro vodáky zkušené, protože se voda stane v některých pasážích divočejší, prudší. Stále se však jedná o vodu spíše jednoduchou. Mohou se tedy svézt i rodiny s dětmi. Kdyby voda klesla na nesjízdné miminum, tak turisty odmítneme. Nechceme, aby se z příjemného zážitku stalo nepříjemné přetahování lodí přes kameny.

Na trase jsou dvě místa, kde je potřeba lodě přenášet. Zvládnou to všichni?

Určitě ano. První místo je u bývalého mlýna v Žirči, kde se lodě přenáší po levém břehu přes silnici. Kdo se na to necítí, tomu půjčíme transportní kolečka pod loď, nebo mu loď po domluvě přeneseme. Druhé místo je ve Stanovicích u Šporkova mlýna, kde se loď snadno přetáhne přes korunu jezu. Děti mezitím mohou přejít po lávce po straně.

Jaké lodě si u vás lze půjčit?

Pro rodiny a skupinky máme rafty Gumotex, legendární raft Colorado 450 a rychlejší Ontario 450S. Oba typy jsou určené pro 6 osob a na tomto úseku je ocení zejména velké rodiny s dětmi. Je velmi snadné je ovládat. Raft je jistota - v našich podmínkách to snad ani nejde převrhnout. Dále máme osvědčené moderní kánoe Samba od české společnosti Železný. Loď je pro 2 lidi, ale dá se doplnit o sedátko, takže se s rodiči sveze i jedno až 2 děti. Jízda na lodi je svižnější a cesta „odsýpá”.

Jaké další vybavení turistům nabízíte?

Samozřejmostí jsou pádla a každému doporučujeme i vestu, které máme také k dispozici. Na osobní věci a náhradní oblečení půjčujeme vodotěsný vodácký barel. Přeci jenom je to řeka a stát se může všelicos. Všichni by měli mít na nohou nejlépe boty do vody, nebo alespoň boty, u kterých nebude vadit, když se namočí. Ale zároveň budou i ve vodě na nohou dobře držet.

Jak dlouho dopředu je potřeba si lodě rezervovat?

Samozřejmě bychom byli rádi, aby si lidé lodě rezervovali dopředu, ale respektujeme, že se lidé rozhodují až podle počasí a jsme schopni reagovat i na rezervace den předem, nebo dokonce i v den zájmu. Může se však stát, že už lodě budou rozpůjčované.

Jak je to s dopravou, kam mají zájemci zaparkovat auto?
Jsou možné dvě varianty - nechat auto na parkovišti v Kuksu nebo u nás na základně. V prvním případě my pro turisty dojedeme do Kuksu, ve Dvoře se nalodí a v Kuksu pak lodě nechají na vyhrazeném místě. Doporučujeme však, aby turisté dojeli k nám do Dvora Králové, kde mohou nechat auto zdarma na našem hlídaném parkovišti. Z Kuksu je dovezeme zpět spolu s loděmi.

V druhém případě nebudou mít čas si Kuks prohlédnout?

Pro nás není problém přijet do Kuksu později. Turisté dojedou lodí, udělají si prohlídku Kuksu a až budou vědět, že budou v Kuksu končit, dají nám vědět a my vyrazíme. Lodě budou zatím na určeném místě pod dohledem tamního informačního centra.

Jaké mám možnosti, pokud nepřijedu autem?

Naše nástupiště ve Dvoře Králové je jen cca 900 m od autobusového nádraží ve Dvoře Králové a asi 3 km od vlakového nádraží. Větší skupinku můžeme na vlakovém nádraží vyzvednout naším mikrobusem. Pokud přijede vlakem i s kolama, tak z nádraží snadno dojede k nám. My kola dovezeme autem do Kuksu, kde je „vyměníme” za lodě :-)

Kde doporučujete vodákům na trase zastavit?

Přímo na řece máme velké cedule, které lidi upozorní na zajímavá místa. A rozhodně neminou ani místa, kde se v daném místě dá zastavit a z lodi vystoupit. Jedná se o Žireč a Šporkův mlýn.

Lodě půjčujete buď na 4 hodiny, nebo celý den. Jsou ty 4 hodiny optimální na cestu?

Cesta v úplném poklidu zabere cca 3 hodiny, sportovní jízda i pouhé 2 hodiny. Na cestě tak zvládnete prohlídku Areálu Žireč, i pivo či oběd ve Šporkově mlýně.

Děkujeme za rozhovor a přejeme řadu spokojených klientů


Zde se můžete podívat na naše video pro Jedu Labe z roku 2018:


FOTOGALERIE - JeduLabe

FOTOGALERIE - Půjčovna lodí Jedu Labe má letos trochu složitější přístup na svoji základnu

Související články
Jarní plavba labskými peřejemi - od Kunčic až do Dvora Králové po Labi
Chutné kolečko na kole - aneb Královédvorsko chutná i na talíři
Podívejte se, jaká nádhera je sjíždět Labe na lodi či raftu. Máme pro vás exkluzivní video!
Bylinková zahrada v Kuksu zažila večerní divadlo i zahradní slavnost. Theatrum Kuks byl zahájen
V Litíči vyroste dětské a workoutové hřiště téměř za 1 milion Kč
Tuto sobotu se jede tradiční Neckyáda na Labi! Podívejte se na unikátní fotky z historie
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1164x
 
Volná pracovní místa
Učitel 1. stupně ZŠ (ZŠ a PrŠ DKnL)


Pomocný kuchař/ka (Domov důchodců)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)


Kalendář akcí