Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Rozvoj regionu

V regionu kvetou naučné stezky: podél Hartského potoka ve Dvoře Králové i z Hořic do Dachov

Redakce / 17.09.2019, Královédvorsko
Dnes, v úterý 17. září 2019, probíhá od 12 hod. na kraji lesa u městské nemocnice ve Dvoře Králové program související se slavnostním otevřením Naučné stezky údolím Hartského potoka, kterou realizovaly Lesy města Dvůr Králové nad Labem. Pro školy a veřejnost je připraven zajímavý program, vystavena zde bude např. lesní technika, chybět nebude ani kočí s koněm.
 

FOTOGALERIE - Naučná stezka Hartským údolím

Údolí Hartského potoka pro celou rodinu

V 17:00 hod. se uskuteční slavnostní otevření stezky za přítomnosti pozvaných hostů. 
Nápad na vytvoření naučné vzešel od bývalého jednatele společnosti Petra Tepery. „Lokalitu Hartského potoka jsme vybrali pro pestrost dřevinné skladby, jednoduchou dostupnost pro návštěvníky a také pro přítomnost vody, která je v dnešní době velice důležitá,“ říká současný jednatel Lesů města Petr Kupský, jenž byl u realizace terénních prací a dokončuje nezbytnou administrativu.
Okruh naučné stezky, která začíná u brány městské nemocnice, měří necelé 2 kilometry. Zajímavosti o lokalitě se dočtete na 25 informačních panelech. Jedná se o tři naučné tabule, dvě interaktivní tabule, pět otočných a čtrnáct odklopných prvků, nechybí ani doskočiště či posezení ohniště. Na své si přijdou příznivci moiblních aplikací i papírů a tužky. Na některých panelech je možné si dané zvíře nakreslit pomocí frotáže, tedy obtáhnout na papír měkkou tužkou strukturu, ale je zároveň možné využít mobilní aplikaci Lesní svět a dozvědět se další zajímavosti z přírody.
Lesy města Dvůr Králové nad Labem za realizaci naučné stezky zaplatily zhruba 600 tisíc Kč včetně DPH, prostřednictvím MAS Královédvorsko však budou žádat o stoprocentní dotaci z Programu rozvoje venkova. Příprava a realizace naučné stezky trvaly téměř rok a půl. „Veškerá povolení se začala vyřizovat již v květnu roku 2018 a dokončení administrativy pro získání dotačního titulu budeme řešit ještě v průběhu letošního září a října,“ dodává Petr Kupský.

Z Hořic do Dachov hrou i zábavou

Podobný projekt bude brzy připraven pro veřejnost i v sousedních Hořicích, kde se aktuálně osazuje Chlumíčkova naučná stezka spojující Hořice a koupaliště na Dachovech. V rámci první etapy tam bude zřízeno pět stanovišť - dřevěný altán s posezením a naučnou tabulí, broukoviště, věž poznání (edukativní prvek s 48 otočnými tabulkami, na kterých je obrázek s přírodním motivem a z druhé strany jeho název, dendrofon (konstrukce s devíti zavěšenými lamelami z tuzemských dřevin s jejich vyobrazením a otočné kolo (stojan s otočným kolem, na kterém se přiřadí list a plod ke stromu). Pro děti budou připraveny i další herní prvky v podobě prohazovadla, doskočiště a kuličkolamu. Celková cena první etapy naučné stezky v Hořicích je v podobné výši jako ve Dvoře Králové: 642 tisíc korun, z toho 500 tisíc korun bude hrazeno z úspěšně získané dotace z programu PRV financovaného z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. V současné době byla podána žádost na druhou etapu v podobné finanční výši, která bude realizována příští rok a doplní na stezce další naučná a herní zastavení. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: horice.org, mudk.cz
 

Související články
Naučná stezka hraničních kamenů
Stezka mezi Betlémem a novodobou Křížovou cestou opět ožila. Je z ní naučná stezka.
Bazén v Hořicích je otevřený celé léto. A nedaleko je park plný soch s naučnými stezkami ve formě questu
Kostelní stezka na Zvičinu poprvé pod sněhem

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1270x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět