Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Rozvoj regionu

V Hradci je jediná škola v Česku pro děti se sluchovými vadami. Nyní má nové specializované centrum za 46 mil. Kč

Redakce / 17.03.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Škola pomáhá více než 30 let rodinám a dětem se sluchovou vadou od zjištění sluchové vady až po dospělost. Je to nejen jediná škola v Česku, která tyto služby nabízí, ale také jediná, kde se vzdělávají také tlumočníci českého znakového jazyka. Nově vzniklé centrum bude sloužit i pro jejich výuku a vzdělávání.

Těchto tlumočníků má naše země stále velký nedostatek.

Centrum pro neslyšící v Hradci Králové 

Stavba centra podpory pro klienty se sluchovým postižením začala v červenci 2020 a skončila v prosinci 2021, a to díky Královéhradeckému kraji a tzv. Hradecké Štefánikovce (VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova Hradec Králové), která se věnuje dětem a žákům se sluchovým postižením na úrovni mateřské, základní a střední školy. 

Mateřskou školu navštěvuje 115 dětí, základní školu 245 žáků a střední školu 112 žáků. Kromě nich se zde připravuje také 29 tlumočníků českého znakového jazyka. 

Specializované centrum zajistí rodinám s dětmi se sluchovým postižením z celé republiky komplexní odbornou podporu. „Hradecká Štefánikovka postrádala prostory, kde by mohli pracovat pedagogové, foniatři, psychologové a další odborníci, kteří by pomáhali klientům s vadou sluchu a jejich rodinám. Podařilo se nám vytvořit moderní pracoviště vybavené vyspělými informačními technologiemi, díky kterým se zlepší komplexnost odborných služeb,“ uvedl náměstek pro školství Arnošt Štěpánek. 

„Na stávající dvoupodlažní budově školky vzniklo další patro, ve kterém se nacházejí pracoviště pro individuální práci a rehabilitaci, dále technické zázemí pro pedagogy, místnosti pro setkávání rodin a knihovna. Celá nástavba je kompletně bezbariérová pro osoby s tělesným i sluchovým postižením. Do nově vzniklých odborných pracoven jsme také nakoupili nábytek a potřebnou elektrotechniku,“ uvedl náměstek pro investice Pavel Bulíček.

Výstavba a nákup vybavení stály téměř 46 milionů korun, přičemž financování ve výši 21,8 milionu korun zajistila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, na jejíž administraci se podílelo Centrum investic, rozvoje a inovací. 

Zřizovatelem VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova Hradec Králové je Královéhradecký kraj.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 286x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí