Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Hasiči

Profesionální hasiči v Jaroměři dostali dárek: AED, který zachraňuje životy při zástavě srdce

Redakce / 21.04.2022
Dárek hasičům, ale zejména občanům, který budou jednou zachraňovat život, dostali profesionální hasiči v Jaroměři od soukromé firmy.

Automatizovaný externí defibrilátor zvyšuje šanci na záchranu života při srdeční zástavě roste šance. V Jaroměři doposud chybělo tot zařízení ve výbavě jaroměřských profesionálních hasičů: tento nedostatek je již však vyřešen díky daru firmy Danisco Czech Republic, a.s. ze Smiřic. Zařízení v hodnotě téměř 65 tisíc korun převzal od ředitele společnosti v přítomnosti sloužící směny a velitele stanice ředitel krajských hasičů plk. David Pouč.

Kromě posádky zdravotnické záchranné služby disponovaly doposud AED v Jaroměři:

  • Městská policie Jaroměř, 
  • zařízení jsou umístěna i ve dvou obchodních domech, 
  • na zimním a plaveckém stadionu 
  • v sídle jedné z firem s vyšším počtem zaměstnanců. 

Profesionální hasiči se však dostanou na území celého širšího zásahového obvodu.

Ve vybavení výjezdové cisterny bude mít jaroměřská profesionální jednotka poloautomatický defibrilátor Lifepak 1000. Zařízení je snadno použitelné, přitom na profesionální úrovni. Je konstruovaný jako výkonný a kompaktní defibrilátor určený k léčbě pacientů se srdeční zástavou a k zajištění funkce kontinuálního monitorování srdeční činnosti. K provedení defibrilačního výboje, který může zachránit pacientovi život, jsou nutné pouze 3 jednoduché úkony. 

Dárce AED má s jaroměřskými hasiči své zkušenosti, naštěstí jen ze společných cvičení. Kvůli specifičnosti výrobního provozu zde byla realizována taktická nebo prověřovací cvičení. 

Zatím je automatizovaným externím defirbrilátorem v současné době vybaveno přes polovinu stanic HZS Královéhradeckého kraje, dalšími disponuje množství jednotek sborů dobrovolných hasičů a další subjekty. Pokrytí celého kraje sleduje ZZS KHK na svých webových stránkách a v aplikaci Záchranka.

V sousedním Dvoře Králové jsou AED umístěny na podobných místech jako v Jaroměři, tzn. také v obchodních centrech (Tesco, Kaufland), na zimním stadionu, u městské i státní policie, v teplárně ČEZ, v závodu JUTA 07 (Borka). Místní jednotka profesionálních hasičů zatím AED ve své výbavě nemá. 

Počet událostí s využitím AED stále narůstá

Každý rok dochází v celém kraji k nárůstu počtu událostí se zásahem jednotek požární ochrany v oblasti přednemocniční péče poskytované na žádost zdravotnické záchranné služby. Jedná se především o zásahy jednotek, které mají ve výbavě automatizovaný externí defibrilátor.

Podíváme-li se do statistik, profesionální (včetně podnikových) a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly v roce 2021 při použití AED u 218 událostí (o 44 více než v roce 2020, kdy to bylo 174 událostí). Loni se podařilo při těchto zásazích zachránit 87 lidí. Statistiky zásahů s AED sleduje HZS Královéhradeckého kraje od roku 2016, v tom roce vyjížděli hasiči k 20 takovým událostem.


Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 
Vaše komentáře
léčebný defibrilátor , 21.04.2022 19:16, Reagovat
kompaktní defibrilátor určený k léčbě pacientů se srdeční zástavou - tak takový léčebný defibrilátor jsem jako hasič doopravdy ještě neviděl a asi ani nikdy neuvidím.

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 859x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí