Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Hasiči

Hasiči stále zasahují u 3 dny starého požáru u Nového Bydžova

Náročný zásah u požáru zemědělského objektu, při kterém byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu

Redakce, / 9.11.2023, Nový Bydžov - Okres Hradec Králové
Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v úterý 7. listopadu po 13. hodině v obci Prasek u Nového Bydžova, kde došlo k požáru haly v zemědělském areálu. Uvnitř haly bylo uskladněno asi 3500 balíků slámy.

FOTOGALERIE - Hasiči stále zasahují u 3 dny starého požáru u Nového Bydžova

Uskladněná sláma kontrolovaně dohořívá ještě třetí den. Hasiči nejen dohlíží na dohašování, ale zároveň zde hlídají, aby před požárem zůstala uchráněná nezasažená část, kde bývá ustájen dobytek. Požářiště je tak stále pod dohledem tří jednotek požární ochrany (jedné profesionální a dvou dobrovolných), které se v pravidelných intervalech střídají.

Vyšetřovatelé HZS zjistili, že příčinou požáru bylo nedbalostní jednání. Předběžně odhadnutá škoda zůstává ve výši asi 5 milionů korun, v obdobné výši se pohybují také uchráněné hodnoty. 

Se zemědělskou technikou stihli zaměstnanci vyjet ještě před příjezdem hasičů. V další části, která nebyla požárem přímo zasažena, bylo ustájeno asi 80 býků.

Při události došlo ke dvěma zraněním lehčího charakteru (dobrovolný hasič a civilní osoba).

Na události se podílejí nebo podílely jednotky:
HZS Nový Bydžov, Hradec Králové – Pražská, Hradec Králové, Hořice, Jičín (záloha) a JSDH Nechanice, Prasek, Králíky, Skřivany, Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Kosice, Lužec nad Cidlinou, Smidary, Lodín, Sloupno, Měník, Lovčice, Nové Město nad Cidlinou, Vysoké Veselí, Hlušice, Ohnišťany, Vinary.

Průběh zásahu hasičů:


7. 11. 13:15
V úterý po 13. hodině byl vyhlášen poplach jednotkám z 3. stupně požárního poplachu, v obci Prasek u Nového Bydžova došlo k požáru haly v zemědělském areálu s uskladněnou slámou.
Jednotky nasadily několik vodních proudů, včetně jednoho z výškové techniky. Před 16. hodinou byla ohlášena lokalizace požáru, postupně se pomocí manipulátorů vyváží sláma, která se dohašuje mimo zasažený objekt a ve spolupráci s místními pracovníky se vyváděl ven ustájený dobytek. Býky nechal majitel převézt do náhradního ustájení, všechna zvířata měla vyváznout v pořádku. Zásah probíhal i pod dohledem veterinářů a zástupců veterinární správy. Dva býci měli dokonce před požárem hned na začátku utéct, pohybovali se v okolí obce, byli ale později odchyceni.
Aby měli hasiči dostatek hasební vody, byla zřízena v průběhu odpoledne 3 čerpací stanoviště – v Humburkách, Králíkách a na stanici HZS v Novém Bydžově, odtud se zavážela voda cisternami kyvadlově. Okolní objekty nebyly požárem zasaženy. Předpokládáme, že zásah potrvá ještě dlouhé hodiny, jednotky budou nasazeny zřejmě celou noc. Stále se vyváží a dohašuje sláma, z výškové techniky se pak nejen hasí, ale prořezávají se také otvory do střechy, aby se prostor odvětrával a ochlazoval.

8. 11. 6:30 hod.
Ve večerních hodinách byly nasazené síly a prostředky redukovány, zároveň došlo k vystřídání zasahujících hasičů. Stupeň požárního poplachu byl po 21. hodině snížen ze třetího na druhý. Zároveň dorazila na místo události speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR. Z jihlavské základy bylo vysláno pásové rypadlo, s jehož pomocí odstraňovali hasiči části střešní krytiny haly, aby bylo možné dostat se přímo k ohniskům.
Při nočním vyskladňování balíků slámy ze zasaženého objektu se začala bortit část konstrukce, která byla poškozena požárem. Velitel zásahu nechal na místo povolat statika, ten potvrdil, že stav haly je špatný a hrozí její zhroucení. Dále proto nesměl do prostoru zasažené haly už nikdo vstupovat. Nad ránem byly nasazené jednotky dále zredukovány a stupeň požárního poplachu se snížil na první.
Jednotky požární ochrany byly na místě celou noc a zásah bude pokračovat i během dnešního dne. Zbytek uskladněné slámy se nechává po dohodě s majitelem kontrolovaně dohořet a hasiči ochraňují nezasaženou třetinu haly s ustájením pro zvířata před případným rozšířením požáru.


Zdroj: HZS KHK
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje / Michal Fanta, Hasičský záchranný sbor ČR / Jan Kostík

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 243x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
17.06.2024 18:30 - 17.06.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
18.06.2024 18:00 - 18.06.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách