Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Služby občanům > Hasiči

Drůbežárna v Kosičkách plánuje po úklidu a dezinfekci obnovit provoz

Redakce / 5.04.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V Kosičkách potvrdili nákazu kmenem H5N8, což je velice nakažlivé onemocnění mezi zvířaty, ale dosud nebyl naznamenám jeho přenos na člověka. Riziko nákazy na člověka nehrozí ani po konzumací vajec. I když se nákaza ptačí chřipkou na farmě prokázala jen u malé části slepic, z preventivních důvodů byl zlikvidován celý chov i několik snůšek vajec.
 

Tři dny, 38 jednotek hasičů, více než 400 zasahujících. 

Profesionální a dobrovolní hasiči z různých koutů Královéhradeckého kraje se sjížděli do obce Kosičky, kde ve velkochovu drůbeže potvrdili veterináři výskyt nebezpečné nákazy ptačí chřipkou. Orgány veterinární správy rozhodly o tom, že bude muset být utracen celý chov, který čítal asi 175 tisíc kusů nosnic. Ptactvo bylo chováno v celkem pěti halách, z toho většina byla ve dvou velkých (cca 60 tis. a 70 tis.) a zbytek ve třech menších.

„Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150 000 kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a desinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje. Nákaza propukla u mladých kusů, které teprve byly připravované začít snášet. Veterinární správa nechala preventivně zlikvidovat celý chov i vajíčka z ostatních hal. Chtěl bych vedení farmy i jejich zaměstnancům poděkovat za zodpovědný přístup a rychlé jednání. Situaci ve spolupráci s hasiči a veterináři zvládli a věřím, že brzy vajíčka z Kosiček opět poputují do obchodů. Vedení firmy mě také informovalo, že dodávky zajistí z jiných svých provozů, takže udělají všechno proto, aby obchodní trh nic nezaznamenal,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který během soboty osobně monitoroval průběh likvidace velkochovu. 

Menší chovy kachen v Lukové a Kosičkách veterináři ve spolupráci s dobrovolnými i profesionálními hasiči zlikvidovali během středy, kdy museli vybít na pět tisíc kusů vodní drůbeže. O den později začali likvidovat velkochov v Kosičkách.

První dvě ohniska ptačí chřipky v roce 2021 v Královéhradeckém kraji veterináři potvrdili v komerčních chovech v Zábědově u Nového Bydžova a Dobřenicích na Hradecku. V obou chovech se dohromady nacházelo zhruba 40 tisíc kusů kachen.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 215x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí