Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Hasiči

Body záchrany významně urychlily hledání 2 ztracených turistů ve skalách

Redakce / 28.04.2022, Teplice nad Metují - Náchodsko a Broumovsko
Labyrint skalních měst Adršpašsko-teplických skal je zákeřný - pro děti i dospělé. Důkazem jsou dvě události, které se staly ve středu 27. 4. 2022 odpoledne. Do skal byly kvůli ztraceným osobám postupně povolány hned dvě záchranné jednotky. Významně jim přitom s určením polohy i orientací v terénu pomohly tzv. body záchrany.

Ztracené dítě u Milenců

K prvnímu případu vyráželi hasiči ve středu 27. 4. po poledni. Na tísňovou linku přišlo oznámení o ztraceném dítěti v Adršpašsko-teplických skalách, konkrétně v okolí bodu záchrany u Milenců v adršpašské části skal. Zalarmováni byli profesionální hasiči ze stanic Náchod a Broumov i dobrovolní hasiči z Adršpachu. Krátce na to bylo naštěstí dítě v pořádku a nezraněné objeveno, místní strážci ho dovedli k rodičům, kteří čekali u sjednaného traumabodu.

Unavený senior 

Oznámení o další ztracené osobě ve skalách přijalo krajské operační a informační středisko hasičů odpoledne, po 16. hodině byl vyhlášen poplach profesionálním hasičům v Broumově a dobrovolné jednotce v Adršpachu. Tentokrát se mělo jednat o ztraceného seniora, který se dopoledne vydal do Teplických skal, odkud chtěl po žluté turistické značce projít skrz Vlčí rokli do Adršpašských skal. Když se však muž dlouho neozýval, byly zalarmovány záchranné složky. S osobou se přes některé marné pokusy, kdy se pohybovala mimo mobilní signál, nakonec podařilo spojit. Muž zřejmě podcenil terén, byl unavený a nebyl si jistý, kde se přesně nachází. Pak už ale ohlásil svou polohu pomocí čísla bodu záchrany u Malého adršpašského vodopádu. To velmi pomohlo organizaci zásahu, protože jinak by se museli hasiči vydat po jeho stopách celou cestou z Teplických skal, kam se hned zpočátku jedna z jednotek vydala. Ke sjednanému bodu přijeli pro seniora dobrovolní hasiči spolu s policisty, ti ho poté dopravili zpět do Teplic nad Metují. I v tomto případě byl naštěstí ztracený člověk bez zranění.

Body záchrany - traumabody

Body záchrany (nebo také traumabodypomáhají s orientací v terénu nejen ztraceným lidem, ale také záchranným složkám. Najdou turisté na území celého Královéhradeckého kraje, ale oblast CHKO Broumovsko je pokryta nejhustší sítí. Vhodná umístění zde vytipovali ve spolupráci s vlastníky pozemků přímo hasiči a dobrovolníci ze Skalní záchranné služby. V náročném skalním terénu slouží body nejen ke snadné lokalizaci osob, které potřebují pomoc záchranářů. Jsou důležité také pro záchranné složky. Díky nim je možná efektivnější organizace záchranných skupin, dá se podle nich určit, jaká zásahová technika se na místo dostane, či jaké je v oblasti radiové spojení. V případě, že se lidé dostanou v těžko přístupném terénu do situace, že budou potřebovat pomoc záchranných složek, je důležité setrvat na smluveném kontaktním místě a nikam nechodit. Pro tyto účely jsou ideální právě body záchrany.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Foto: ilustrační ze zimního výcviku záchranářů ve skalách


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 141x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí