Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Názory/fotky/videa > Kateřina Sekyrková

Elektrokolo není pro líné cyklisty

Oslavujme pohyb venku, i na elektrokole

Redakce / 27.01.2021, Královédvorsko
Je zvláštní, že v dnešní době pracujeme s tolika věcmi na baterky (počítače, mobily, auta), ale nejvíce za použití elektrické síly jsou kritizována právě elektrokola. Důvodem je domněnka, že zdravý, a navíc mladý člověk nepotřebuje k brázdění české nebo jiné krajiny jiný než vlastní pohon. A že je to tedy věc zbytečného luxusu.

FOTOGALERIE - Elektrokola pro všechny

Již loni hlásily cykloobchody brzy prázdné sklady kvůli nedostatku dílů, většinou dovážených z nyní tak těžko dostupné Asie. Letos se bude zřejmě situace opakovat: proto, pokud váháte, zda si letos pořídit kolo nebo ne, neváhejte. A pokud přemýšlíte o elektrokole, přečtěte si následující řádky. 

Ujeté vzdálenosti

Člověk ujede na kole tolik kilometrů, kolik mu dovolí zejména fyzická kondice, ale určitě i samotné kolo. Netrénovaní lidé tak mají u obyčejných kol většinou smůlu: nedojedou a neuvidí vzdálená místa, kam se lze dostat jen vlastními silami. Je to značně frustrující zejména ve chvíli, kdy vás taková místa lákají. Ještě více frustrující je to však i tehdy, kdy se již nechcete dřít a překonávat rekordy, ale prostě si jízdu užít. Proč toto privilegium je dopřáváno bez omezení řidičům a majitelům aut a cyklisté na elektrokolech jsou, dle kritiků, líní?

Duševní zdraví

Všichni víme, že pohyb nám prospívá. Jízda na kole je jeden z nejuniverzálnějších pohybů, pokud jej konzumujete s rozumem. Závodní cyklisté mají své specifické chronické problémy, ale rekreační jízda je obecně pozitivně přijímána i lidmi s nemocnými kyčlemi či koleny. A všem jízda na kole prospívá z hlediska duševní hygieny. A to i na elektrokole. Zde je to důležité zejména v případech, kdy fyzička chybí z důvodu věku, zdravotních problémů - ale ano, i původního nezájmu o své zdraví. 

Doprava po městě

Zejména pro starší lidi je elektrokolo jedna z možností, jak si sami mohou obstarat věci ve městě. Ne každá obec či město jsou na takové rovině, kde každé šlápnutí je snadným posunem vpřed. Elektrokolo pomáhá všem překonávat převýšení a možná dojet i tak daleko, jak by svými vlastními silami nezvládli.

Posun pro sportovce

Nejvíce kritiky padá na hlavy sportovců. Na co fyzicky zdatní jedinci potřebují elektrokolo? Jenže i oni se díky přidané síle mohou dostat dál: a to jak ujetými vzdálenostmi, tak překonáváním překážek, zejména náročného terénu v jakékoliv podobě.

Navíc sportovci se v tomto případě mohou dělit na aktivní a bývalé: rozdíl je v přístupu k výkonům. Aktivní sportovec pořád touží posouvat své hranice - a elektrokolo mu to umožní. Nebojte, flákat se ani tak nebude. Přijede stejně "zřízený", jako by elektrokolo neměl. Bývalý sportovec si již nemá co dokazovat, touží po tom si jízdu užít. Dojet dál, vidět i zažít více - to mu umožňuje elektrokolo. Možná dojede až tam, kam by bez něj nikdy nedojel ani na vrcholu své kariéry. Věřte mi, je to úžasný pocit, když zjistíte, že i bez tréninku není ještě všem dnům konec a že pořád mohou dojet tam, kam před 20 lety. 

Elektrokolo pro děti

Sama jsem kdysi nechápala možnost pořízení elektrokola dětem. Fandím však rodinám, které si přejí být pospolu i o prázdninách či dovolených a jejich snem je užít si jízdu bez ohledu na věk a fyzické možnosti. Kolik rodin na dovolenou do hor raději kola vůbec nebere, i když se rodiče na kolo tak těší, protože tuší, že by do kopce děti tlačily, případně šly a dětem by taková jízda spíše vztah k cyklistice otrávila. 

Snadné šlapání, těžká manipulace

Elektrokolo dává křídla. Ano, doslova pomáhá jakémukoliv uživateli překonávat překážky, které by sám nezvládl. Ale pravda je taková, že sportovci stejně přijedou i z elektrokola unavení, s bolavým zadkem a polámaným tělem. Pořád je to jízda na kole se vším všudy. 

Jen je dobré si uvědomit, že elektrokolo je mnohem těžší než klasické, což uživatel pozná hned po vyšťavení baterky nebo při nakládání do auta.

Kateřina Sekyrková

Děkujeme za testování elektrokol firmě Motohora.cz z Nemojova. Sledovat novinky můžete na fcb stránce MotoHora.


Související články
Do Nemojova za Zdeňkem Horou jezdí profesionálové z celé republiky
Zdeněk Hora z Nemojova rozšiřuje nabídku elektrokol o další značky
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1077x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí