Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Názory/fotky/videa > Jan Holan

Broukoviště, griloviště a ryboviště! A co dál s parkem Schulzovy sady?

Redakce / 16.02.2023, Dvůr Králové nad Labem
Dobré nápady bývají dlážděny záseky a chybami - a tak mám na jednu stranu obrovskou radost, že vznikne snad pořádná koncepční studie, jak naložit s parkem Schulzovy sady. Na druhou stranu je mi líto, že koncepční studie vzniká jako v Kocourkově až po tom, co se muselo před volbami honem honem něco udělat.

FOTOGALERIE - Broukoviště, griloviště a ryboviště! A co dál s parkem Schulzovy sady?


Měla samozřejmě vzniknout PŘED malými, ale i zcela zásadními změnami, které v různé kvalitě park postihly v letech dřívějších i nedávných.

Nekoncepční věci


Třeba bychom nemuseli už roky koukat na kýčovité omalovánky altánku, brutální kácení stromů a opětovnou výsadbu, jejíž logika se jen těžko hledá. Nemuseli bychom koukat na broukoviště, které je jistě užitečné, ale zcela uprostřed parku je spíše využíváno jako nebezpečná prolézačka. Na betonové griloviště, které by třeba i bylo dobré, kdyby bylo poskládáno tak, aby tam rodina, nebo parta mohla nějak pohromadě fungovat a kde by na něj nebylo vidět ze všech stran a ze dvou nejfrekventovanějších cest parku. A třeba bychom i měli o něco větší radost z nových tůněk, jejichž umístění a velikost by měla významnou oporu právě v této koncepční studii. 

Konečně koncepce 

Koncepční studie je věc důležitá - když se dělá pořádně, tak se nejdříve zjistí, co všechno by tam být mohlo a nemuselo, co by tam chtěla veřejnost, která park využívá, nebo naopak nevyužívá, protože ji to tam nijak netáhne. A až na základě této mravenčí práce se začne rodit něco nového, co může dávat všem uživatelům smysl a z místa udělat skutečný poklad. 

Koncepční studie je na cestě, je dobré krok a snad nepřichází pozdě. Začíná dotazníkem pro veřejnost, který je povedený a pokud jej vyplní co možná nejvíce lidí, tak autorům studie určitě poskytne podklady, o které se mohou při rozhodování opřít. 

Dotazník - cesta do duše občana

Já se nechal dotazníkem pohltit a s odpověďmi si dal trochu víc práce. A tak vám je sem předkládám, třeba i někoho z vás inspirují k dalším nápadům a myšlenkám a park se díky nim vyklube do velké krásy plné funkčního využití.

Dotazník můžete vyplnit zde -  vyplňte jej co nejdříve, protože jen tak stihnou architekti vaše nápady zpracovat do prvních návrhů, které představí na veřejném projednávání v úterý 14. března. Nejprve bude od 16:00 hod. připravena prohlídka parku s architekty (sraz u altánu), od 18:00 hod. se uskuteční veřejná prezentace v sále ZUŠ R. A. Dvorského. Získané podněty pracovníci společností City Upgrade, s. r. o., zapracují do definitivní verze koncepce, která by měla být odevzdána během letošního dubna.

A nyní moje odpovědi na otázky v dotazníku. 

Využíváte park Schulzovy sady? Pokud ano, jakým způsobem v parku trávíte čas? Pokud v parku čas netrávíte, co je hlavním důvodem?
Procházky a sportovní tréninky dětí, kterou jsou zde zejména v horkých letních měsících parádní.

Co se Vám na parku líbí, co vnímáte jako jeho hodnotu?
Vzrostlé stromy v jasné a krásné kompozici cest a pěšin.

Je něco, co Vám v parku chybí, nebo co byste chtěli vylepšit? V čem by měl být, podle Vás, tento park jedinečný?
Toalety, tekoucí pitná voda, málo míst pro různé druhy sportů a pro různý věk uživatelů, kýčovitý altánek s otřesnými přišroubovanými betonovými lavicemi.

Máte nápad na nové využití parku (kulturní, sportovní, společenské apod.), které by Vás přilákalo park více navštěvovat?  
1) náplavka u Hartského potoka - viz další odstavec.
2) Většímu využívání by určitě pomohlo i zázemí - malý objekt se sociálním zázemím a malým skladem (skládací židle, lavice stoly, odpadkové koše, základní ozvučení, tabule, mobilní stan). Pomohlo by to současným i dalším organizátorům akcí
3) Zaměřit se na přístupové trasy - aby se rodiče nebáli pouštět děti pěšky, či na na kole do parku - a následně i do školy Schulzovy sady. Nejvíce je potřeba vyřešit bezpečné přecházení ulice Sladkovského u muzea a hlavně Legionářské u prodejny koberců - tam NIKDO nejezdní 50 km/h a přecházení s dětmi je velký nervák.

Uvítali byste větší zpřístupnění parku a Hartského potoka? Pokud ano, jak byste toto místo rádi využívali?  
Jednoznačně ano - velkou úpravou bočních stěn potoka tak, aby se na jeho břehu dalo sedět, odpočívat, muzicírovat, namáčet nohy. Vytvořit více takových míst i jako otevřené venkovní učebny pro blízkou velkou školu, ale i třeba pro ZUŠ a zájmové kroužky. Zpřístupnit i druhou stranu od školy a školní jídelny. Instalovat lávky a vyvýšené kameny pro procházení korytem potoka. Určitě koryto potoka lze řešit až k autobusovému nádraží a na druhé straně minimálně k muzeu.

Chybí Vám v parku nějaká propojka, pěšina, cesta nebo trasa, která Vám usnadní Váš pohyb, nebo Vás zavede na zajímavá místa?
1) vyřešit přístup od severu - ulice Sladkovského a hlavně přechod v Legionářské. To je pro děti pod 10 (?) let a hlavně pro jejich rodiče nepřekonatelná bariéra
2) i když je to také dál, tak pracovat na propojení parku cestou podle (v) Kacáku až k autobusáku
3) jako logické se mi jeví propojení parku od broukoviště po loukách k Dukelské, ale nevím, jak to tam je s majiteli pozemků a územním plánem
4) otevřít jednání s majiteli nevzhledného shluku budov od Billy, přes starý pivovar až k otřesnému brownfieldu v ulici Dukelská - třeba by zde mohla vzniknout úplně nová propojka, která by místu otevřela zcela nové možnosti využití

Jste spokojeni se stávajícími přístupy do parku? Uvítali byste širší chodníky, přejezdy pro cyklisty atd.?
Škoda, že jsem si nejdříve nepřečetl všechny otázky :-) takže znovu - severojižní směr od Podharťského rybníka podél Harťského potoka až k autobusáku by mohl být defakto páteří města pro pěší a cyklisty, kteří nechtějí jet po přecpaných silnicích. Zkusme to - město se posune o století dál :-)

Chcete mít v parku občerstvení? Pokud ano, jakou formou byste si nové občerstvení představovali a kde byste jej chtěli mít?
Něco jako klidná kavárenská "kolonáda" by tam být mohlo, ale určitě ne nálevna. Personál by defakto fungoval i trochu jako dohled nad parkem.

Zdá se Vám současná vybavenost herními prvky dostatečná? Nebo Vám naopak herní prvky chybí? Svoji odpověď prosím rozveďte.
Líbí se mi v parcích jiných měst rozmístění nejrůznějších menších cvičebních a herních prvků v malých hnízdech po celém areálu. Lidé si tak vždy najdou místo a neruší se navzájem. V části u parovodu by mohl být maličký zvlněný treil pro malé děti na odrážedlech a kolech - přípravka na traily u nemocnice

Vzpomínáte na prvky, místa, události nebo aktivity v parku, které již zde nejsou? Stáli byste o to je obnovit nebo připomenout?
Hodně se zde sáňkovalo - možná by nebylo od věci pořídit malé sněžné dělo a když bude mrznout, tak dětem nasněžit, aby se dalo sáňkovat více dní za zimu. Už to nestojí tolik peněz. Elektrika tam je a jsou tam už i nádrže. Možná by technické služby mohly za mrazů upravovat vodní nádrže na bruslení.

Pokud  Vám v tomto dotazníku nějaká otázka nebo téma chyběly, můžete je doplnit:

Ne, tohle je první fakt dobrý dotazník od města! 

Aha - on není od města, ale od architektů :-)

Dotazník můžete vyplnit zde - udělejte to, ať už s mými názory souhlasítem nebo ne. Čím více nápadů, tím lépe!

Jan Holan

Související články
Schulzovy sady na podzim - fotogalerie
Máme pro vás patrně nejstarší fotografii parku Schulzovy sady a řadu dalších
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 566x