Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > KORONAVIRUS - informace z regionu

Roušky od státu již dorazily na Trutnovsko. Vyzvednout si je budou moc lidé v pondělí, obce již v sobotu

Redakce / 12.02.2021, Trutnovsko a Úpicko
Ochranné pomůcky, které slíbila vláda, došly v menším počtu než vláda avizovala. Určené jsou primárně sociálně slabým, kteří se musí prokázat občanským průkazem nebo rodné listem u lidí do 15 let.
 

Ve čtvrtek 11. února 2021 rozhodla vláda ČR o mimořádné dodávce ochranných ústenek do okresů, které jsou nejvíce postižené onemocněním COVID-19. Mezi ně patří i okres Trutnov (ORP Trutnov, Dvůr Králové a Vrchlabí).

Ve Dvoře distribuce přes sociální organizace

Místostarostka města Dvůr Králové Alexandra Jiřičková v dnes zveřejněném videu města naznačila, že ještě neví kolik ústenek obdrží. Až ve 21 hod. zveřejnilo město na svém Facebooku zprávu, že ústenky obdrželo dnes odpoledne, a to 125 tisíc kusů ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Ochranné roušky přivezli členové HZS Královéhradeckého kraje a předali je dobrovolným hasičům ze Žirče. „Dobrovolní hasiči během dopoledne v sobotu 13. února rozvezou na domluvená distribuční místa v obcích správního obvodu zhruba 60 tisíc kusů roušek,“ uvedl královédvorský starosta Jan Jarolím. Zbývající ochranné pomůcky budou od pondělí 15. února 2021 distribuovány ve Dvoře Králové nad Labem, to především sociálně slabým občanům prostřednictvím organizací, které ve městě působí v sociálních službách. Část převezme pečovatelská služba města, která provozuje například i azylový dům Žofie nebo noclehárnu, část Farní charita a Diakonie. Ostatní občané si je budou moci vyzvednout v městském informačním centru ve Švehlova ulici.

Trutnov má výdejní místa

Náklad přivezli v pátek odpoledne také na Městský úřad Trutnov členové Hasičského záchranného sboru KHK. Odpoledne bylo v tiskové zprávě města upozorněno, že dorazilo pouze 250 tisíc roušek pro ORP Trutnov místo původně 310 tisíc avizovaných. Proto oproti původně avizovaným čtyřem kusům na osobu obdrží aždý občan pouze tři. Dodávka je však primárně určená sociálně slabým občanům, kteří nemají možnost či prostředky si roušky jinak opatřit. Vyzvednout si je budou moci obyvatelé Trutnova v pondělí 15. února 2021 na celkem 7 výdejních místech od 12 do 19 hod. V sobotu si svoji část vyzvednou starostové jednotlivých obcí, kteří je dále rozdistribuují svým občanům,“ vysvětluje Adamec. Rozdělení města na distribuční okrsky kopíruje školské obvody a spádové oblasti jednotlivých škol. „Zároveň s ohledem na hustotu obyvatel v Horním Starém Městě jsme přidali jedno distribuční místo v této lokalitě, tudíž kromě ZŠ Mládežnická se roušky budou vydávat také v klubovně hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů HSM,“ dodává Ivana Adamec, trutnovský starosta. 

Zájemci o ústenky se prokáží občanským průkazem, popř. rodným listem u osob mladších 15 let. Pokud na distribučních místech vzniknou fronty, žádáme občany, aby dodržovali dostatečné rozestupy a další protiepidemická opatření,“ prosí občany Adamec.

Vrchlabí dodávku neslaví

Ústenky mají dorazit i do Vrchlabí. Jan Sobotka, starosta města Vrchlabí, se však dnes v živém vysílání vyjádřil, že Vrchlabí se již dříve dostatečně samo zásobilo těmito ochrannými pomůckami. Každopádně za jejich navýšení je rád. Zároveň připomněl, že starostové upozorňovali na kritickou situaci v okrese již před měsícem.


Kde jsou respirátory a roušky povinné

Usnesení vlády ČR ze čtvrtka 11. února zavádí mimo jiné opatření nosit jako ochranný prostředek dýchacích cest zdravotnickou obličejovou masku (chirurgická rouška) nebo respirátor či polomasku bez výdechového ventilu s filtrační účinností minimálně FFP2, KN95 nebo N 95, a to:

- ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo místa trvalého pobytu, bydliště nebo místa ubytování,

- v prostředcích veřejné dopravy,

- na všech ostatních veřejně přístupných místech a veřejných prostranstvích, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mesto Trutnov, fcb města Dvůr Králové, fcb Jana Sobotky

 

Související články
Na Trutnovsko pošle vláda půl milionu ústenek: 4 ks na jednu osobu
"Promoření lidí v uzavřeném okrese není dobrá strategie. Otevření maloobchodů se nebojím," řekl v rozhovoru pro DVTV Ivan Adamec
Videoreportáž s vyjádřením vedení města Dvora Králové nad Labem k aktuální situaci

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1180x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
8.05.2021 13:30 - 8.05.2021 18:00
JARNÍ BURZA ZAHRÁDKÁŘSKÝCH PŘEBYTKŮ
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky