Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > KORONAVIRUS - informace z regionu

Na Trutnovsko pošle vláda půl milionu ústenek: 4 ks na jednu osobu

Redakce / 11.02.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Policie ČR bude od pátku půlnoci kontrolovat nejen příjezdové komunikace do okresu, ale zároveň například i horská střediska, zda přítomní lidé jsou zde oprávněni být. Namátkové kontroly budou probíhat i v prostředcích veřejné hromadné dopravy. Vláda zároveň zpřísnila požadavky na ochranu dýchacího ústrojí v uzavřených okresech.
 

Uzavření okresu Trutnov ohlásila vláda ve čtvrtek ráno. Toto opatření je zatím platné jen do 14. února 2021, tedy do konce aktuální platnosti nouzového stavu. 

Látkové roušky nestačí

Usnesení vlády zavádí také opatření nosit jako ochranný prostředek dýchacích cest zdravotnickou obličejovou masku (chirurgická rouška) nebo respirátor či polomasku bez výdechového ventilu s filtrační účinností minimálně FFP2, KN95 nebo N 95. Evidentně tak klasické látkové roušky či šály a kapesníky nestačí. Kde je nutné náročnější ochranné prostředky dýchacích cest nosit:

- ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo místa trvalého pobytu, bydliště nebo místa ubytování,
- v prostředcích veřejné dopravy,
- na všech ostatních veřejně přístupných místech a veřejných prostranstvích, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti. 

Do trutnovského okresu však vláda zašle ze skladu státních hmotných rezerv 500 tisíc kusů ochranných ústenek. Zatím není známo, kdy mají do uzavřeného okresu dorazit. Jejich distribuci koordinují zaměstnanci krizových řízení jednotlivých ORP (Trutnov, Dvůr Králové nad Labem a Vrchlabí). 

Britská mutace viru?

Ve zprávě o povinném nošení náročnější ochrany dýchacího ústrojí není zmíněna spojitost této novinky se zprávou o přítomnosti britské mutace viru na Trutnovsku, ale dle včera zveřejněné zprávy Státního zdravotnického ústavu bylo 60 % vzorků, které byly v okrese odebrány na začátku ledna, označených jako britská mutace Covid-19. "Celorepublikové rozšíření jednotlivých variant není pravděpodobně rovnoměrně zastoupeno. Již v prvním kalendářním týdnu 2021 incidence tzv. britské varianty dosahovala ve vybraných vzorcích na Trutnovsku 60% zastoupení, v Náchodsku se pohybovala kolem 50 %, naopak v Praze dosahovala necelých 10 %. Tomuto zjištění odpovídá i skutečnost, že jsme v analyzovaných vzorcích při omezené sekvenační kapacitě soustředěné především na Prahu a Středočeský kraj tuto variantu během roku 2020 nedetekovali," píše se ve zprávě zveřejněné na webu ústavu

Kde jsou hranice Trutnovska?

Na uzavření Trutnovska také zareagovala platforma mapy.cz, která "nebezpečný region" jasně červeně označila. Všichni zájemci o lyžování či zimní radovánky mají jasno, kam si nyní o víkendu nezajedou, a nemohou tak případně policistům argumentovat tím, že neví, kde daný okres končí a začíná. Trutnovsko se skládá ze 3 ORP: Trutnov, Dvůr Králové a Vrchlabí, Zahrnuje velkou část Krkonoš a Podkrkonoší. V těchto měsících je tento okres obvykle oblíbenou destinací pro trávení jarních prázdnin. Letos se naopak zavírá.

Respirátory pro ORP Dvůr Králové nad Labem

Otázkou tedy je, zda si mají občané opět pořídit jiné než látkové roušky na vlastní náklady, nebo jim je vláda pošle. Všichni si pamatují jarní situaci, kdy slíbené povinné roušky od vlády neviděla v jarních měsících ve svých poštovních schránkách většina obyvatel. Jak nám potvrdil Ing. Pavel Lev z krizového řízení města Dvůr Králové, čísla týkající se počtu dodaných roušek do ORP Dvůr Králové stále zatím nemá oficiálně k dispozici. Starosta ve svém sdělení na facebookovém profilu města pouze odpoledne sdělil, že s panem hejtmanem se domluvili, že by pro Trutnovsko mělo být k dispozici cca půl milionu respirátorů a město již nyní připravuje plán distribuce. Dále připomněl, že situace je v regionu skutečně vážná. Apeloval na občany, aby co nejvíce dodržovaly bezpečnostní opatření i během jarních prázdnin, které v našem okrese budou příští týden. "Opatření míří na to, aby se vyčistilo od obyvatel, které zde nemají v současné době být," sdělil v živém vysílání Jarolím. 

310 tisíc ústenek pro ORP Trutnov

Dle tiskové zprávy města Trutnova budou ústenky, jakmile budou dovezeny na krizové řízení ORP Trutnov, přerozděleny jednotlivým obcím, jejichž starostové je dále rozdistribuují svým občanům. „Očekáváme dodávku 310 tisíc ústenek pro celé naše ORP, což vychází zhruba čtyři kusy na osobu. Tato mimořádná dodávka je především pro ty občany, kteří doma nemají dostatečnou zásobu,“ vysvětluje Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova. Konkrétně v Trutnově se zájemci o ústenky budou moci dostavit na některé z distribučních míst, kde se prokáží občanským průkazem, popř. rodným listem u osob mladších 15 let. Distribuční místa a časy budou upřesněny poté, jakmile ochranné prostředky dorazí.

„Snahou uzavření okresu je omezit mobilitu lidí, především těch, kteří přijíždějí do našeho okresu,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova. „Chtěl bych občany požádat, abychom všichni zachovali klid. Situace není lehká, a proto je potřeba, abychom dodržovali vládní opatření. Na Trutnovsku nyní působí mobilní odběrové týmy, díky kterým odhalíme nakažené osoby a snad se nám brzy podaří šíření viru zpomalit. Zároveň budou během následujících dnů distribuovány ochranné roušky. Lidé mohou sledovat webové stránky města nebo jeho facebookový profil, kde budeme postupně zveřejňovat další informace o distribuci. Věřím, že společně tuto nelehkou dobu přečkáme,“ dodává trutnovský starosta. 

Kateřina Sekyrková
 

 

Související články
Od pátku se na víkend okres Trutnov uzavře
Region nejde hermeticky uzavřít, kontroly policistů budou nahodilé
Roušky od státu již dorazily na Trutnovsko. Vyzvednout si je budou moc lidé v pondělí, obce již v sobotu
K mobilním odběrovým týmům přidal Trutnov odběrové místo v centru města

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1726x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
8.05.2021 13:30 - 8.05.2021 18:00
JARNÍ BURZA ZAHRÁDKÁŘSKÝCH PŘEBYTKŮ
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky