Vyhledej
Zvičina > Historie

Ve čtvrtek 3. 10. se bude v trutnovské knihovně konat beseda nad knihou Nebylo jim souzeno žít s autorkami Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou.

Redakce / 29.09.2019
Autorky budou vyprávět, jak vznikala kniha, která mapuje osudy sto šedesáti sokolů, členů sokolské župy Podkrkonošské a částečně i župy Orlické. Podělí se o své zážitky ze setkání s potomky sokolských hrdinů. Významným hostem bude pan Antonín Burdych, jehož rodiče, prarodiče i teta se strýcem byli popraveni za účast v protifašistickém odboji. Vyprávění pana Burdycha je pro posluchače vždy velkým zážitkem.
 

FOTOGALERIE - Ve čtvrtek 3. 10. se bude v trutnovské knihovně konat beseda nad knihou Nebylo jim souzeno žít s autorkami Helenou Rezkovou a Pavlínou Špatenkovou.

Autorky se budou věnovat také osudům trutnovských sokolů. Jejich jména jsou neprávem opomíjena, dosud bohužel nemají v Trutnově žádný pomníček. Přitom právě sokolové udělali v předválečném poněmčeném Trutnově velký kus práce. Sokolští loutkáři, hudebníci i cvičitelé pracovali s obrovským nasazením pro posílení českého ducha v německém prostředí.

Křest knihy proběhl v Hradci KrálovéPodívejte se na dojemnou reportáž, nebo i kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové


Po záboru Sudet byli rozprášeni do všech koutů okleštěného státu. I přes velké existenční problémy a smutek po ztraceném domově se mnozí v nových bydlištích opět zapojili do sokolské práce a také do národního odboje.

Trutnov má sokolské hrdiny odboje, na které může být právem hrdý. Autorky knihy připomenou osudy náčelníků Jaroslava Vokatého a Antonína Stiehla, loutkářů Václava Kleinera a Miroslava Beránka, cvičitele Aloise Essera, starosty Sokola Poříčí u Trutnova Maxmiliána Roubíčka.

Beseda proběhne nedlouho před Památným dnem sokolstva, který si připomínáme 8. října. Od letošního roku je tento den uznán jako významný den ČR. A co významného se vlastně 8. října stalo? 27. září 1941 po příchodu R. Heydricha do Protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav, mnoho českých vlastenců bylo popraveno a na 8. října vyhlásil Heydrich akci Sokol, při které bylo během noci ze 7. na 8. října pozatýkáno na 5 000 činovníků ústředí, žup i větších jednot. Ti byli vězněni a mučeni, později posláni přes Pankrác do Terezína a odtud do Osvětimi, kde téměř všichni zahynuli. Po válce se vrátilo se pouze 46!

V nedalekém Dvoře Králové si sokolové připomenou památný den Sokola odhalením prvních Kamenů zmizelých, rozvinutím nového praporu jednoty a celou akci zakončí večerem sokolských světel, kdy pošlou po Labi lidičky se světélky, která budou symbolizovat sokolské duše, jež položily svůj život za vlast.

P. Špatenková, vzdělavatelka sokolské župy Podkrkonošské Jiráskovy

 

Související články
Křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
V pátek 12. října proběhl v Hradci Králové křest knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové
Podívejte se na kompletní záznam křtu knihy NEBYLO JIM SOUZENO ŽÍT autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 347x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.12.2019 - 31.01.2020
Výstava: Retrohrátky
11.12.2019 17:00
Norsko
11.12.2019 09:30 - 11.12.2019 12:00
Kosmetické dopoledne