Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Co se děje > kino

Královédvorský festival mladých amatérských filmařů již tento týden (21. - 23. března 2019)

Redakce / 19.03.2019, Dvůr Králové nad Labem
Opět po roce se do Dvora Králové sjíždějí mladí amatérští filmaři, aby zde nejen zhlédli v rámci dvou soutěží filmy svých konkurentů a předali si s nimi své zkušenosti, ale také oslavili krásné kulaté výročí jedné části festivalu, a to Juniorfilmu, který je nejdéle pořádanou akcí DDM Jednička.

Program pro děti ze školek i škol

Zlaté Slunce je soutěžní přehlídka filmových amatérských snímků vytvořených studenty základních a středních škol. 

I letos budou mít děti z dvorských mateřských škol možnost zdarma zhlédnout v pátek dopoledne pásmo animovaných pohádek, většinou děl tvůrců, kteří zasedají v porotě soutěže (Jaroslav Nykl, Milan Šebesta a Barbora Dlouhá).

Novinkou je však program i pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ, kdy jsou na čtvrtek dopoledne v prostorách SŠIS připravené workshopy lektorů SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky Hradec Králové. 

Akce pro širokou veřejnosti

Široká veřejnost může přijít do kina Svět zhlédnout filmy soutěžící v Juniorfilmu od pátka 22. března 2019 od 16 hod a poté i v sobotu dopoledne. Vstupné je zdarma a zván je samozřejmě každý divák - malý i velký. 

Každý může také obdivovat výtvarné práce v soutěži pro děti, která celou akci doplňuje, a to na téma: Před kamerou, za kamerou… zvíře nesmí stát. Díla jsou vystavena od 18. do 21. března 2019 v prostorách DDM Jednička, kde může široká veřejnost také rozhodnout o ceně diváka. 


Program pro soutěžící

Pestrý program je připraven i pro samotné účastníky soutěže. Kromě čtvrtečního workshopu, kde si vyzkouší nebo zdokonalí v anifaktuře, virtuální realitě či animovaném portrétu, si užijí i prohlídku Safari s průdovcem a vyzkoušejí natočit krátký film, jehož postprodukci a zpracování zvládnou hned v následném workshopu se Zdeňkem Balcarem. Připraven je pro ně v pátek i workshop „Natáčení na mobilní telefon a youtuberství“ pod vedením režiséra a kameramana Allana Šuberta. Ze Dvora si odskočí jen na chvíli, a to aby oslavili společně s organizátory čtvrtstoletí Juniorfilmu - Memoriálu Jiřího Beneše - na přehradě Les Království. 

25 let Juniorfilmu

U jeho zrodu stál v roce 1994 vynikající královédvorský amatérský filmař Jiří Beneš a ředitelka DDM Viera Karolová. Juniorfilm je mezi podobnými republikovými kláními mladých filmařů svým způsobem jedinečný, a to zejména svým širokým věkovým spektrem a také mezinárodní účastí, kdy na soutěž pravidelně dojíždějí mladí amatérští filmaři ze Slovenska. 

K dalším specifikům patří nezávislé hodnocení dvou porot – odborné a dětské. Úspěšní autoři tak mohou získat více cen, včetně několika zvláštních. K nim patří také Cena Jiřího Beneše (putovní dřevený klaun) za nejhumornější snímek. 
Typickou trofejí, která provází soutěž od jejího prvního ročníku, je keramický svitek filmu. Tato soutěžní přehlídka byla až do roku 2010 pořádána v prostorách Domu dětí a mládeže Jednička. 

Od roku 2011, kdy byla navázána spolupráce s MKZ Hankův dům, se soutěž koná v kině Svět a její název byl rozšířen o přívlastek Memoriál Jiřího Beneše. Stalo se tak na počest spoluzakladatele, spolupracovníka a neúnavného propagátora akce, Mgr. Jiřího Beneše, amatérského filmového tvůrce, který své město po řadu let skvěle reprezentoval na domácích kolbištích i v zahraničí. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: DDM Jednička

Související články
Zlaté Slunce je postupová soutěž amatérských filmařů. Juniorfilm založil místní amatérský filmař. Znáte Jiřího Beneše?
Kino Svět promítalo celý víkend. Březnový pátek a sobota patřili filmovým festivalům - Zlatému Slunci a Juniorfilmu.
Královédvorský festival na plátně i mezi zvířaty v roce 2019
Vaše komentáře

Přečteno 1175x
 
Hodnocení článku:
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021
30.09.2021 - Železniční trať mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem by měla být zdvoukolejněná v roce 2027.
09.09.2021 - Očkovací kamion v pěti městech naočkoval od 3. do 7. září 476 zájemců.

Volná pracovní místa
Uklízečka (Domov sv. Josefa) 

Tým pro nové oddělení (Vividus East DKnL)Logoped/ka (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí
1.03.2020 - 15.11.2021
Lovci perel - soutěž
28.09.2021 09:00 - 31.10.2021 16:00
Poezie nitě
15.10.2021 09:30 - 15.10.2021 19:00
Vilantické dýňování