Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Co se děje

Kino Svět promítalo celý víkend. Březnový pátek a sobota patřili filmovým festivalům - Zlatému Slunci a Juniorfilmu.

Redakce / 15.03.2016, Dvůr Králové nad Labem
Po oba dny mohli diváci zhlédnout amatérské filmy zdarma. Herci se sice neprocházeli po červeném koberci, ale na autogramiádu došlo. To známý youtuber DenisTV z nedalekého Trutnova byl v pátek odpoledne přítomen zahájení Juniorfilmu. Ochuzeni nebyli ani přítomní autoři soutěžních snímků - měli jako každým rokem možnost zúčastnit se některého z nabízených workshopů. Byla to výhra na všech stranách. A podle počtu přihlášených soutěžních snímků se oběma prezentovaným soutěžím daří.

Zlaté Slunce je postupová soutěž amatérských filmů, kde se autoři dělí do dvou věkových kategorií: do 15 a od 15 do 18 let. Jednotlivé filmy se hodnotí v podkategoriích - animované, hrané, reportáž a dokument. Možná právě vaše děti byly v pátek dopoledne na pásmu animovaných filmů a měly tak možnost zhlédnout některý z 31 soutěžních snímků. Ještě v pátek odpoledne vybrala porota celkem 15 snímků, které odměnila cenou či čestným uznáním a umožnila jim postup do celorepublikového kola, konaného v červnu v Blansku. 

Akočliv se jedná o soutěže amatérských filmů, porota je profesionální. A poznáte to nejen podle známých jmen (Zdeněk Balcar, Bedřich Ludvík, Lenka Poláková, Tomáš Magnusek aj.) ale také podle jejich chování - k rozhodování o vítězi přistupovali velmi svědomitě, rozhodně to pro ně nebyl oddychový víkend.

Filmový pátek však nekončil vyhlášením vítězů soutěže Zlaté Slunce. Organizátoři z DDM Jednička se znovu nadechli a spustili další soutěž: Juniorfilm. Do této soutěže amatérských filmů, která byla založena ve Dvoře Králové přes 22 lety, se letos přihlásilo rekordních 61 snímků. A přijel také rekordní počet autorů přihlášených snímků. Odměnou všem přítomným autorům byla osobní konzultace jejich snímku s členy poroty. Práce členů poroty obou festivalů je skutečně obdivuhodná a rozhodně to byli opět letos právě oni, kdo si zasloužil potlesk.

Juniorfilm je rozdělen do 5 věkových kategorií a soutěží se ve všech žánrech. Autory bývají jednotlivci, ale i celé školy. Výjimkou není evidentní předávání zkušeností z generace na generaci, kdy autory byl například děda se svým vnukem. 

Obě soutěže by neprobíhaly bez finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Královéhradeckého kraje. V každé ze soutěží byla předána navíc cena, která nesla název také místních partnerů: města Dvůr Králové n. Labem a ZOO Dvůr Králové, a.s.

Související články
Ve Dvoře se sejdou tvůrci seriálu Pat a Mat, filmu Bastardi, dokumentu Praha, město věží nebo staniční hlas Českého rozhlasu. Divákům se představí i youtuber.
Zlaté Slunce je postupová soutěž amatérských filmařů. Juniorfilm založil místní amatérský filmař. Znáte Jiřího Beneše?
Kraj rozdělil peníze na kulturu. Na Královédvorsku podpoří také záchranu Šporkova poplužního dvora na Mostkách
Amatérský film měl svátek v Hankově domě. Festival podpořili i místní tvůrci
Královédvorský festival mladých amatérských filmařů již tento týden (21. - 23. března 2019)
Ve Dvoře Králové se budou filmy promítat ve všední den i odpoledne
Vaše komentáře

Přečteno 51x
 
Hodnocení článku: