Vyhledej
Zvičina > Co se děje > hudba

Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a varhanice Michaela Káčerková se představily na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce, / 20.07.2020
Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, sólistka Semperovy opery v Drážďanech a varhanice Michaela Káčerková vystoupily v sobotu 18. 7. 2020 na třetím koncertu mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks v kostele Nejsvětější Trojice.
 
Obě mladé okouzlující dámy jsou ve Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a varhanice Michaela Káčerkovásvém oboru opravdu vynikající. Mají za sebou řadu koncertů a festivalů v mnoha zemích světa. Štěpánka Pučálková se narodila v Berlíně, studovala v Salzburgu a mimo jiných úspěchů získala cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille. Spolupracuje s tuzemskými i zahraničními orchestry a nedávno debutovala v roli Carmen ve vídeňské Volksoper. Varhanice Michaela Káčerková se věnuje sólové koncertní činnosti, ale také spolupracuje s mnoha pěveckými sbory, sólisty, orchestry a barokními ansámbly. Sama působí jako dramaturgyně a ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera a Karlovarských varhanních večerů. Zabývá se rozsáhlým projektem nahrávek sérií CD „Historické varhany Karlovarského kraje“.

Mezzosopranistka Štěpánka PučálkováPřed začátkem koncertu se v Kuksu spustila silná dešťová přeháňka, přesto se celý kostel zaplnil posluchači. Odměnou všem byl poslech skvěle provedených skladeb od vybraných hudebních skladatelů. Od Johanna Sebastiana Bacha v úvodu zaznělo Preludium a fuga C dur, později také árie z Matoušových pašijí Erbarme dich, mein Gott. Vyslechli jsme rovněž Laudamus te z Velké mše c moll od Wolfganga Amadea Mozarta, árii Svegliatevi nel core od Georga Friedricha Händela a árii Und zog mit einer Schar od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Letos je 250. výročí od narození skladatele Antonína Rejchy, proto také zazněla árie Te ergo quaesumus z jeho Te Deum. Hlas Štěpánky Pučálkové bez problému zaplnil kostel Nejsvětější Trojice a celkový přednes potvrdil její umělecké kvality. 

Árie prokládaly varhanní skladby, PreludiumMezzosopranistka Štěpánka Pučálková a varhanice Michaela Káčerková C dur od Františka Xavera Brixiho a Introdukce a passacaglia d moll od Maxe Regera. Tato skladba mně osobně nejvíce oslovila, rozvíjí se postupně od nejslabších tónů a stále se zde melodie rozvíjí a stupňovitě graduje. Na závěr pak ještě zazněly skladby od Antonína Dvořáka, část Inflammatus et accensus ze Stabat mater a Zpívejte Hospodinu píseň novou z Biblických písní.


Celý koncert se odehrál v příjemné atmosféře, s dobrou náladou jsme odcházeli domů již při večerním slunečním svitu. Příště, 1. srpna 2020, si nenechte ujít čtvrtý koncert v zajímavé kombinaci Vilém Veverka – hoboj a Kateřina Englichová – harfa. Také zde zazní světová premiéra skladby Jiřího Gemrota.

Jana Friedová

Foto: Miloš Šálek

FOTOGALERIE - Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a varhanice Michaela Káčerková se představily na festivalu Hudební léto Kuks

 

Související články
Dagmar Pecková zahájila 22. června 2019 desátý ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks
Slavná Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Komorní filharmonie Pardubice zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2020
Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu
Trumpetista Jiří Houdek a varhaník Petr Čech vystoupili na festivalu Hudební léto Kuks
Sólistka drážďanské opery Štěpánka Pučálková vystoupí 18. července 2020 na festivalu Hudební léto Kuks
Festival Hudební léto Kuks nabídne spojení hoboje a harfy v podání Viléma Veverky a Kateřiny Englichové 1. 8. 2020

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 559x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět