Vyhledej
Zvičina > Co se děje > hudba

Festival R. A. Dvorského začíná 13. března, novinkou je swingová tančírna

Redakce / 12.03.2018, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
Hudební festival Dny R. A. Dvorského se letos koná již po čtyřiadvacáté! Téměř čtvrtstoletí přijíždějí do Dvora Králové nad Labem vždy na jaře české i zahraniční soubory a interpreti swingové, bluesové a jazzové hudby. Tradiční akci zahájí v úterý 13. března 2018 v Krčmě Starý pivovar bluesový koncert rakouského dua Dead Beatz Blues Bopper bubeníka Davida Karlingera a kontrabasisty Bernieho Millera.
 

„Zatímco David Karlinger se soustředí na své harmonikové party a hraje nohama na bubny, Bernie Miller hraje na kontrabas a zpívá. A oba jednoduše dodávají to nejlepší blues,“ láká na zahajovací koncert 13. března do Krčmy Starého pivovaru Zuzana Čermáková, ředitelka městského kulturního zařízení Hankův dům, které festival již tradičně pořádá. 

V pátek 23. března 2018 se pro změnu sál Hankova domu promění ve swingovou tančírnu. Publiku se představí profesionální big band Original Vintage Orchestra, který k tanci i poslechu zahraje swingovou hudbu 20. a 30. let 20. století a zároveň v dobovém stylu představí originální úpravy slavných moderních písní. Orchestr založil saxofonista Petr Kroutil a patří mezi swingovou špičku v České republice.

Hned další den, sobota 24. března 2018 bude opět v Hankově domě patřit nejprve Mladému týnišťskému big bandu s vynikajícím zpěvákem Martinem Růžou. Pod taktovkou Pavla Plašila zazní jazzové, swingové i moderní rockové a popové skladby.
Jako jeden z vrcholů letošního ročníku Dnů R. A. Dvorského bude poté v rámci koncertu následovat přední český orchestr - Petr Sovič & Golden Big Band Prague, který se jako jediný v republice v současné době zabývá výhradně československou tvorbou. „Tento big band se na festival do Dvora Králové nad Labem vrací po čtyřech letech a nejmladší zpívající kapelník v České republice Petr Sovič tentokrát přiveze koncertní program složený výhradně z československých melodií. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrý hudební koktejl,“ podotýká Zuzana Čermáková. 

Další koncert bude v pátek 6. dubna 2018 hostit Penzion Za Vodou. Všechny své příznivce svým vystoupením zcela jistě potěší talentovaný trumpetista Petr Stránský za doprovodu královédvorského EKG JAZZ.  

O závěr festivalu se pak ve čtvrtek 26. dubna v Krčmě Starý pivovar postará česko-francouzské vokální trio The Cracked Cookies. Soubor ve složení Marie Ruby, Jitka Štěrbáková a Marie Dubus vychází především z tradiční americké hudby 40. a 50. let 20. století a své aranže obohacuje o doprovod kytary, flétny, ukulele a perkusních nástrojů. 

Dny R. A. DvorskéhoFestival Dny R. A. Dvorského se koná na počest významného královédvorského rodáka, českého skladatele, kapelníka, klavíristy, zpěváka, herce a nakladatele R. A. Dvorského, jenž si své jméno zvolil podle svého rodného města. První ročník se uskutečnil v březnu roku 1994 u příležitosti 95. výročí Dvorského narození a za více než dvacet let svého trvání si festival swingové a jazzové hudby vydobyl pevné postavení mezi festivaly tohoto žánru v České republice. Pravidelně na něm vystupují profesionální i amatérské kapely, orchestry a sólisté nejen z České republiky, ale také ze zahraničí. 

Letošní 24. ročník se koná pod záštitou místostarostky města Dvůr Králové nad Labem Mgr. Alexandry Jiřičkové za přispění Královéhradeckého kraje, města Dvůr Králové nad Labem a za mediální podpory Českého rozhlasu Hradec Králové.

Rezervaci vstupenek najdete vždy při kliku v textu na jednotlivé koncerty nebo na www.hankuv-dum.cz. 

Kontakt (Hankův dům - vstupenky): 
Lenka Mannová
tel.: 499 320 110
e-mail: mannova.lenka@hankuv-dum.cz
otevírací doba: 
po 13:00 - 20:00
út  - čt 9:00 - 12:00, 14:00 - 16:00

FOTOGALERIE - R. A. Dvorský Na Nebíčku

 

Související články
R.A.Dvorský 2. večer

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1009x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.

Kalendář akcí