Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > festivaly

RECY-UPCY 2022 V JOSEFOVĚ: Odpad jako kreativní materiál

Festival chce přispět ke změně vnímání odpadu.

Redakce, / 19.09.2022, Jaroměř - Jaroměřsko
Od 3. do 8. října 2022 proběhne v pevnosti Josefov festival RECY-UPCY. Jeho motto zní „zachraňuj a tvoř.“ Návštěvníky umělecké kolonie Bastion IV čeká kreativní přetváření starých spotřebičů, vlastní potisk textilu, výroba šperků z pet lahví nebo mozaika ze starých dlaždiček.

FOTOGALERIE - RECY-UPCY 2022 V JOSEFOVĚ: Odpad jako kreativní materiál

Několikadenní akci budou doprovázet studentské stáže, přednášky, divadlo, hudba, film, bazar kol, výměnné obchody s oblečením a mnoho dalšího.

Důležité informace:
Z důvodu kapacity je nutné se na jednotlivé workshopy přihlásit předem a uhradit rezervační poplatek, přihlášku k workshopům zveřejníme nejpozději 15. 9.

PROGRAM FESTIVALU:


PONDĚLÍ 3. ŘÍJNA – PÁTEK 7. ŘÍJNA
Akci zahájí studentské stáže. Do umělecké kolonie přijdou studenti z jaroměřské řemeslné školy, kteří pod vedením designéra Josefa Rozehnala ze studia NAHAKU vyrobí světelné objekty. Josef Rozehnal se už 5 let zabývá myšlenkou, jak s odpadem pracovat jako s kreativním materiálem, pro festival vymýšlí světelné objekty/lustry. Jak sám říká „musí to být site-specific, světelné objekty musí s prostorem komunikovat“. Objekty vzniklé z této unikátní spolupráce jaroměřských studentů a brněnského designéra, budou po skončení festivalu instalovány do veřejného prostoru města Jaroměř.

PÁTEK 7. ŘÍJNA
V pátek večer čeká návštěvníky vernisáž děl tří pozoruhodných autorů. Uměleckou tvorbu z odpadů představí Veronika Richterová putovní výstavou Pocta PET lahví, Šárka Brejchová – SHARIFREEDOM bude prezentovat bižuterii a róby ze starých elektrosoučástek a Jan Oprchal vystaví drobné bytové doplňky ze starých rámů jízdních kol.

SOBOTA 8. ŘÍJNA
V tento den celý festival vyvrcholí. V deset hodin dopoledne se vyhlásí workshopy. Co přesně účastníky čeká? V srdci dění, na dvoře Bastionu IV, bude vystaveno deset kusů použité bílé elektrotechniky, coby pláten vhodných k přetvoření. Účastníci workshopů mohou tato „plátna“ zdobit různými výtvarnými technikami pod vedením zkušených lektorů.
Kromě designových lednic si na festivalu vyrobíte vlastní potisk textilu, vyzkoušíte si práci se základním dílenským vybavením, vyrobíte si postavičky z dřevěných odřezků a jiných zbytků nebo šperky z PET lahví a další připravujeme.

Doprovodné sobotní akce:
V Prachárně Bastionu IV bude odhalena výstava Módní náPLAST a prodejní galerie udržitelné módy. Můžete se těšit na rozhovor s ředitelem velkoobchodu secondhand Etcimex a módní přehlídku. Prodejní galerii obohatí výměnný obchod s oblečením a upcyklovaný textil a doplňky. O využití odpadu jinak, než skládkováním přijedou na festival pohovořit
• Vojtěch Pilňáček z evropské burzy odpadu CYRKL
• Martin Hušek – ředitel Technických služeb Hradec Králové
• Zuzana Kuberová – zakladatelka projektu Z pokoje do pokoje a české RE-USE federace
• Josef Rozehnal ze studia NAHAKU

Neméně důležitým bodem programu bude na festivalu divadlo. Do kolonie zavítá divadelní soubor loutkového divadla Buchty a Loutky s inscenací Kocour v botách. Herci zůstanou až do večera, kdy pobaví improvizační hrou AUTOMAT. Na přání zahrají krátké skeče ze známých i méně známých filmů.

Hudebně festival doprovodí DJ ONDATRA a Kmeny, kteří workshopové odpoledne proříznou hrou na upcyklované hudební nástroje.
Během celého dne se můžete projet na DIVOKOLECH od Aleše Černého nebo se projít bazarem kol nalezených v lokálních re-use pointech.

K festivalu vznikla i materiálová banka. S vybraným materiálem se bude na festivalu pracovat.

Vše o festivalu RECY-UPCY na https://linktr.ee/recy_upcy

Festival podpořili:
Umělecká kolonie Bastion IV
Město Jaroměř
Královehradecký kraj
Fler
DEOS Technology s.r.o.
REKO s.r.o.

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 188x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
19.04.2024 19:00 - 19.04.2024 21:00
DUENDE - koncert (CU/PE/CZ)