Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > festivaly

Festival Malá loutková inventura oživí v Kuksu loutkářskou tradici (28.-29. května 2022)

Redakce / 27.05.2022, Aktualizováno , Kuks
O víkendu 28. a 29. května se v krásných kulisách bývalých barokních lázní v Kuksu uskuteční první ročník festivalu Malá loutková inventura, který nabídne několik představení pro celou rodinu, projekci animovaného filmu či komorní dokumentární loutkový projekt ruské umělkyně.

FOTOGALERIE - Malá loutková inventura - pozvánka na festival květen 2022

Malá (loutková) inventura v Kuksu je festival nového loutkového divadla, který nabízí produkce nezávislých souborů, které měly premiéru v předchozím roce a byly vybrány do programu Malé inventury v Praze.

Celý program festivalu včetně představení zdarma je ke zhlédnutí zde.

Kuks se tak opět stane centrem více než 300 let staré loutkářské tradice a zároveň ožije současným divadlem. Víkendová přehlídka současného loutkového divadla je skvělá příležitost nejen pro návštěvníky Kuksu, kteří sem jezdí za Šporkem do hospitálu nebo na kole podél Labe, aby tu smysluplně strávili klidně celý den. Baroko dokáže i po 300 letech zaujmout, pobavit i překvapit!

Festival navazuje na už více než dvacetiletou snahu nabídnout v Kuksu prostor pro živé umění, stejně jako to dělal jeho zakladatel hrabě František Antonín Špork. „Letošní první ročník Malé loutkové inventury věnujeme prvnímu doloženému loutkáři v Kuksu - Johannu Christophu Neumannovi, který už v roce 1697 bavil lázeňské hosty inscenací Polizinello,“ říká Kateřina Bohadlová, ředitelka spolku Theatrum Kuks, jenž v srpnu pořádá i stejnojmenný festival.

„Festival připomíná, že dnešní Kuks není jen muzeum baroka v nádherné krajině, ale že je opět centrem kultury a živého umění. A že je tu pro všechny, místní i přespolní,“ dodává Bohadlová.

Program

Diváci všech generací se mohou těšit na tyto inscenace:

  • na mezinárodně oceňovanou inscenaci Plata Company Tisíc tuctů v režii Jakuba Maksymova
  • premiéru pouliční Dryáčnice v Kuksu zrozených Geisslers Hofcomoedianten
  • dobrodružnou pohádku Za dveřmi souboru FRAS (jedno uvedení bude v ukrajinštině) 
  • zpěvohru O Jankovi a jeho výdělcích studia Damúza
  • Scénografka a studentka DAMU Daria Gosteva přiveze malé dokumentární loutkové představení Moskva - Dačnoje, po němž bude následovat komorní povídání o současné situaci obyčejných lidí v Rusku či ruském loutkovém divadle.

Jedná se o inscenace, které byly uvedeny na celostátní přehlídce nového divadla Malá inventura v Praze, či inscenace s regionálními vazbami. 

Filmy a dokumenty

Umělecký řezbář Jiří Nachlinger, který pro kukskou Galerii loutek vytvořil unikátní soubor ručně vyřezávaných marionet, uvede na festivalu svůj animovaný film Jeden král měl koně, k vidění bude i dokument Braunova socha loutkou za účasti jeho režiséra Miloslava Kučery. Ten zachytil právě vznik cyklu 50 loutek inspirovaných Braunovými sochami, do jejichž světa se mohou návštěvníci ponořit pomocí speciální technologie binaurálního zvuku v rámci jedinečné audio prohlídky Theatrum Mundi Kuks.Pořadatel

Festival pořádá Theatrum Kuks, z. s. ve spolupráci s Novou sítí a je součástí platformy #novebaroko, jež se v nejrůznějších uměleckých projektech, jako jsou Geisslers Hofcomoedianten, festival THEATRUM KUKS, Galerie loutek či Rentzovo muzeum barokního tisku snaží dokázat, že baroko má mnoho společného s dneškem.

REGIONÁLNÍ PORTÁL www.Královédvorsko.cz je mediálním partnerem akce. 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 505x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí