Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Co se děje > akce na víkend

Víkend otevřených zahrad v regionu (11. a 12. června 2022)

Redakce / 10.06.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Právě tento víkend se vám může splnit sen: vidět cizí zahrady". A nemusí být cizí: jen nejsou vždy veřejnosti přístupné. Jsou to zahrady zámecké, komunitní i soukromé. Na seznamu jsou zahrady v regionech Královédvorska a Jaroměřska.

Kuks 

Farní bylinková a ovocná zahrada Hospitalu Kuks

Je veřejně přístupná v sezoně a době otevření hospitalu, tj. denně od 9 do 17 hod. 

Bylinková a ovocná zahrada se nachází v bezprostřední blizkosti Hospitalu Kuks. Čítá celkem 144 záhonů s bylinami, okrasnými květinami a zeleninou. Z původních16 pravidelných zatravněných čtverců je v současné době na 12 čtvercích založena Bylinková zahrada. V každém z těchto čtverců je založeno 12 obdélníkových záhonů s bylinkami, zeleninou a květinami k řezu. Po obvodu Bylibkové zahrady jsou v původních štěpnicích vysázeny ovocné stromy (jabloně, třešně, hrušně) V areálu se nachází pěstební skleníky a moderní teplovzdušná sušárna bylin.

Doprovodný program

Netradiční komentované prohlídky s odborníkem Ing. Jiřím Pirnerem. Začátky prohlídek v rámci akce v sobotu a v neděli v 11:00 a 13:00 hod. Zájemci o prohlídku se mohou v daný čas shromažďovat u zahradního altánu.


Zdobín

Soukromá sbírková zahrada

Adresa: Zdobín 32

otevřená po celý rok, během akce od 9:00 do 17:00 hod. 

Zahrada ve Zdobíně patří mezi přírodní ukázkové zahrady. Na zahradě nepoužíváme žádnou chemii. Jsou zde ponechávány divoké prostory a hospodaříme s dešťovou vodou. Také zde nesmí chybět domečky pro zvířecí pomocníky. Najdete tu opravdu velké množství vzácných i ohrožených botanických druhů. Od brzkých jarních cibulovin sedm druhů sněženek, trvalek v prosinci kvetoucí čemeřice, keře, ke 100 druhům azalek, až po stromy borovice Jeffrey a také více jak 200 druhů léčivých bylin.


Jaroměř

Soukromá přírodní zahrada, otevřená jen během této akce - v neděli 12. 6. 2022 od 9:30 do 19:00

Adresa: Do Končin 477, Jaroměř

Velká přírodní zahrada se rozkládá na třech pozemcích o celkové výměře téměř 13 000 m2. Trvalkové záhony ve spodní zahradě jsou protknuty štěrkovou cestičkou, která vás dovede k molu a do lesa, kde se postupně rodí lesní zahrada. Lesní cestičky vás vyvedou až na horní zahradu, kterou téměř z poloviny tvoří starý ovocný sad. I zde najdete slunné i stinné trvalkové záhony, spoustu starých i nových keřů, místních i raritních stromů. Je zde ale i velká trávníková plocha, kde si můžete zahrát míčové hry nebo stolní tenis. V zahradě naleznete spoustu míst k sezení i ležení. Milovníci slunce i stínu, každý si zde najde svůj koutek. Téměř z každé části zahrady je nádherný výhled na Jaroměřský rybník, v jehož rákosí hnízdí neuvěřitelné množství ptáků. Přijďte se pokochat a možná i inspirovat, jak se radovat z velké zahrady a nezbláznit se z péče o ni. Upozornění: Uvedené č.p. patří k rodinnému domu naproti zahradě, prosím následujte cedule, které vás dovedou ke vstupní kované brance.

Doprovodný program

Komentované prohlídky dle zájmu během celého dne. Prodej trvalek.


Hořice- zahrada U Kočičáků

Soukromá zahrada, která bude otevřené jen během této akce: v sobotu od 12:00 do 23:00 hod., v neděli od 12:00 hod. do 22:00 hod. 

Adresa: Doubrava č.p. 30

Zahrada "U Kočičáků" vznikla postupnou rekultivací zarostlého prostoru u naší nemovitosti a neustále se proměnuje. V současnosti slouží jako druhý domov, zásobárna pochutin a radosti. Je také svébytným organismem ve kterém se otiskuje naše láska k přírodě, jedním velkým experimentem, kde zkoušíme všemožné druhy rostlin a jejich kombinace. Je záchranou stanicí rostlin při rekonstrukcích zahrad klientů, pro které zde část rostlin také vyrůstá. A hlavně je oázou krásy.

Doprovodný program

so 11.6. od 16:00: 

Zahradní slavnost - akustický hudební program: Filip Pýcha /kytara, MERMOMOC /weird hip-hop, BroheUke /ukulele, Štěpa & Stázka /housle a akordeon, Prádelna /basa, saxofon, kytara. 

Občerstvení: Lázeňská káva a gouda sušenky z Luhačovic, domácí limonády z Bílých Karpat, hudební jam session u ohně, grill


Další zahrady v Královéhradeckém kraji


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 827x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí