Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Architektura > sochy, mobiliář

Roztržená trnová koruna jako symbol ukončení hrůz války

Pomník obětem II. světové války

Redakce / 14.08.2023, Dvůr Králové nad Labem
I ve Dvoře Králové nad Labem si našla druhá světová válka své oběti. Těm je věnován na královédvorském hřbitově ohraničený prostor, který se skládá z několika části.

Pomník obětem II. světové války Dvora Králové

V roce 1970 byly na základě události z 5. května 1945 ve Dvoře Králové zhotoveny pomníčky pro místní hřbitov. Náhrobky padlých revolucionářů z konce války jsou umístěny na hlavní ose hřbitova do tvaru podkovy, vytvořil je z hořického pískovce sochař František Ruda. Tělíčka pomníčků nesou plastická písmena jmen obětí, plocha pod písmeny je jemně oštokovaná. 

V prostoru před vstupem do podkovy najdeme umístěnou podlouhlou desku se jmény všech padlých dvorských občanů během II. světové války, tedy těch, kdo bojovali proti nacistům nebo byli popraveni za heydrichiády, ale i ti, kteří zahynuli v koncentračních táborech. 

V roce 1983 byl prostor podkovy doplněn pískovcovým sloupem s plastikou Trnové koruny. Tento pomník se stal ústřední dominantou celé tzv. podkovy. Autorem tohoto ústředního motivu je královédvorský sochař Jaroslav Černý, který vytvořil Trnovou korunu z mosazi, tu na několika místech vetknul do kamenného sloupu. Roztržená Trnová koruna tím pádem působí jako symbol skončení utrpení páchané fašisty na obyvatelích našeho města. 


Ivana Černá 

Související články
Sochorova rodinná hrobka na královédvorském hřbitově
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 335x