Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Budova A ZŠ Schulzovy sady získala díky rekonstrukci bezbariérovost a nové odborné učebny

Slavnostní prezentace nových prostor se konala v pondělí 9. března 2020

Redakce / 31.03.2020, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
DOPLNĚNO NOVÉ VIDEO Z UČEBNY CHEMIE Téměř dvouletá náročná rekonstrukce podkrovních prostor na ZŠ Schulzovy sady byla dokončena a žáci si spolu s vyučujícími již užívají výuku odborných předmětů ve zcela nových učebnách budovy A. Podívejte se, jak dnes moderní bezbariérové učebny vypadají.
Slavnostní otevření rekonstrurované části školy:Nová chemická laboratoř:

Na půdě vznikly odborné učebny informatiky, fyziky, chemie a přírodopisu a jazyková učebna s moderním vybavením a pomůckami. Zároveň se přístavba u hlavní budovy proměnila na nové školní poradenské pracoviště se zázemím. Všechny tyto nové prostory jsou bezbariérové díky přistavěné schodišťové věži s výtahem, jež propojuje jednotlivá patra. Došlo také k citlivým úpravám venkovního prostranství včetně nového plotu. 

Rekonstrukce významně zasáhla do chodu ZŠ Schulzovy sady, když se na jeden školní rok přesunulo vyučování několika tříd do náhradních prostor včetně budovy bývalé ZŠ Komenského. Jen tak ale bylo možné zajistit realizaci naplánovaných prací a především bezpečnost žáků školy. Odměnou pro školáky je mimo jiné také možnost zaparkovat své kolo v jednom ze dvou nových ocelových přístřešků na kola. Veřejnost si již dříve všimla kompletně zrekonstruovaného plotu ve Školní ulici s bránou. V samostném venkovním areálu budovy A byla vybudována cesta ze zámkové dlažby, zahrada revitalizována a osazena lavičkami. 

„Cílem rekonstrukce bylo upravit prostory v budově A tak, aby lépe sloužila současným potřebám, aby žáci měli pro své vzdělávání a učitelé pro svou práci odpovídající podmínky, a to se zcela jistě povedlo. Díky bezbariérovému zpřístupnění je nyní škola lépe dostupná, nové odborné učebny, které budou moci využívat také partnerské malotřídní školy z regionu, zvýší kvalitu vzdělávání cizích jazyků a přírodních věd a moderní vybavení přispěje k celkovému rozvoji školy,“ říká starosta Jan Jarolím. 

„Již jsme otestovali bezbariérovost, lektoři-vozíčkáři z projektu Vzpoura úrazům využili výtah i zvedací plošinu," říká ředitel školy Ivan Jugl a pokračuje: „Na prohlídku nových prostor jsme pro širokou veřejnost naplánovali den otevřených dveří na 19. března 2020. Tuto akci jsme však museli v úterý 10. března zrušit kvůli vládním opatřením týkající se šíření koronaviru. Věřím, že brzy pro veřejnost najdeme náhradní termín."

Dokončený projekt patřil k nejnákladnějším investicím, jež město v posledních letech realizovalo: vynaložilo na něj 90,7 mil. Kč, z toho část nákladů ve výši 61,2 mil. Kč by se po dokončení administrace projektu mělo do městského rozpočtu vrátit z dotace z IROP a státního rozpočtu.

Stavební práce patřily mezi nejnáročnější a trvaly od srpna 2018 do května 2019: realizovala je pardubická společnost Chládek a Tintěra, a. s. Kromě kompletní rekonstrukce střechy, vestavby nových učeben do podkrovního prostoru budovy a úpravy prostoru nad tělocvičnou byla přistavěna k hlavní budově již zmíněná schodišťová věž včetně výtahu. „Výstavba věže byla realizována moderním způsobem, který není ve stavebnictví tak často používán. Do taženého bednění probíhala kontinuální betonáž tubusu několikapodlažní věže, což významně zkrátilo termín realizace stavby,“ vysvětluje místostarosta města Jan Helbich. 

Na dokončené stavební práce navázalo postupné vybavování prostor nábytkem, elektronikou a pomůckami. Nábytek dodala společnost KXN CZ, s. r. o., z Hradce Králové, jednalo se např. o stoly, židle, skříně nebo třeba akustickou stěnu či vybavení chemické laboratoře včetně digestoří. Instalaci strukturované datové sítě a konektivity včetně příslušného IT vybavení realizovala ostravská společnost FLAME Systém, s. r. o., a vybavení učeben pomůckami zajistila společnost Z + M Partner, spol. s r. o., Ostrava. 

Rekonstrukce budovy A ZŠ Schulzovy sady byla realizována v souladu s akčním plánem Programu rozvoje města Dvůr Králové nad Labem na období 2016–2022, v němž je uvedeno také zajištění bezbariérových přístupů a budování odborných učeben na základních školách. „Modernizace základních škol je pro nás jednou z priorit. Před dvěma lety byly vybudovány nové odborné učebny na ZŠ Strž a na ZŠ 5. května, vloni sdílená robotická učebna v prostorách střední školy informatiky a služeb a letos dojde k vestavbě dvou odborných jazykových učeben na ZŠ Podharť včetně vybavení a zajištění jejich bezbariérového přístupu,“ dodává místostarostka města Alexandra Jiřičková. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: mudk.cz 


Další články ZŠ Schulzovy sady

FOTOGALERIE - Schulzovy sady skola

Související články
Rekonstrukce budovy A ZŠ Schulzovy sady přesune dočasně šest tříd do bývalé budovy ZŠ Komenského
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1103x
 
Hodnocení článku: