Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Vzdělávání

Dnes se bude na několika místech kraje vzpomínat na radistu Jiřího Potůčka

Redakce / 3.07.2022
Před 80 lety prožíval tehdy osmiletý Toník Burdych poslední bezstarostné dny se svými nejbližšími ve stavení na Končinách u Červeného Kostelce a netušil, jaký osud potká v nejbližších dnech jeho rodiče, prarodiče, tetu a strýce. Všichni zaplatili životy za ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka a stali se spolu se svými spolupracovníky posledními přímými oběťmi heydrichiády popravenými bez soudu na Zámečku v Pardubicích…
Pietní akty tak 3. července 2022 připomenou u pomníků v Malých Svatoňovicích, na Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce osudy statečných sokolů z odbojové skupiny S 21 B a jejich spolupracovníků, kteří tady koncem června 1942 ukrývali parašutistu a radistu z výsadku Silver A Jiřího Potůčka s vysílačkou Libuší.Jiřímu Potůčkovi se z posledního úkrytu v domě Burdychových na Končinách podařilo 30. června 1942 uprchnout a byl po dvou dnech zastřelen zřejmě ve spánku českým četníkem Karlem Půlpánem v dubince v Trnové u Pardubic. Za odbojovou činnost zaplatilo životem 17 lidí (včetně tří žen), podílejících se na organizování úkrytu na Bohdašíně a Končinách. Ti byli 9. července 1942 už po skončení stanného práva zastřeleni bez soudu jako poslední oběti heydrichiády na popravišti u Zámečku v Pardubicích. Osady Bohdašín a Končiny, kde tehdy žilo kolem 230 lidí, pak měly být vyhlazeny stejně jako Lidice a Ležáky. K tomu však už naštěstí nedošlo.
Pietní akty začínají v 10 hod. u koupaliště v Malých Svatoňovicích a budou pokračovat ve stejný den v 11 hod. u pomníku u školy v Bohdašíně a ve 12 hod. u památníku na Končinách. „V posledních letech se scházejí při této akci nejen sokolové z pořádající Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy, ale i široká veřejnost. Také letos se tady účastníci mohou potkat s Antonínem Burdychem (88 let), posledním žijícím svědkem událostí a synem popravených statečných manželů Burdychových z Končin.
Účast letos mimořádně přislíbila i Jiřina Jarošová (93 let), dcera popraveného Karla Ježka, řídícího učitele z Doubravice u Dvora Králové nad Labem, kam se měl podle plánu parašutista Jiří Potůček z Končin přesunout do dalšího úkrytu,“ uvedla Pavlína Špatenková, vzdělavatelka sokolské župy s tím, že se také u pamětní desky Karla Ježka na škole v Doubravici uskuteční pietní akt v neděli 3. července ve 14 hod.

Pietní akty na Červenokostelecku budou letošní největší připomínkou heydrichiády v Královéhradeckém kraji. Záštitu nad akcí převzala Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje.

Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 210x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí