Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > ubytování

Karavanová stání v kraji přibudou, jejich vznik podpoří krajská dotace

Redakce / 16.11.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Obytné vozy se staly velice populární díky opatřením během platnosti proticovidových opatření v minulých 2 letech. S tím se zároveň objevil problém s nedostatkem míst, kde by mohly karavany oficiálně stát a využívat vybavení, které k provozu potřebují. Královéhradecký kraj na tuto potřebu zareagoval vypsáním dotačního programu na zvýšení počtu karavanových stání v regionu.

Nedostatek míst i vybavení 

Problém s nedostatkem vyhrazených míst pro karavany, stejně jako nedostatkem vybavení pro jejich stání, se vyostřil například v obci Malá Úpa na konci zimy v roce 2021. V tomto roce byla zima bohatá na sněhovou pokrývku a lidé v době, kdy všechna ubytovací zařízení byla zavřená, vyhledávali alternativní možnosti, jak strávit čas na horách. Využívali s karavany parkoviště ve Spáleném mlýně, tak na hranicích s Polskem. Ukázalo se, že tato parkoviště nejsou na nápor karavanistů připravena a vedení obce zakázalo vícedenní stání obytných vozů na svém území. 

Určení dotace

Dotační program Podpora budování infrastruktury cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji mohou zájemci využít na dva účely:

- na výstavbu karavanových stání pro obytná vozidla tzv. stellplatzy,

- na výstavbu technického zázemí pro jízdní kola a elektrokola. Podobné zázemí již mají pro své návštěvníky vyřešené například v Safari parku ve Dvoře Králové, kde pořízením cykloboxů umožnili majitelům kol návštěvu areálu bez omezení. 

- z dotace lze hradit úkony související s vybudováním stání jako jsou servisní stanice pro obytná vozidla, přívěsy a karavany nebo zavedení elektrické a vodovodní přípojky.

Technická zázemí pro jízdní kola a elektrokola podpoří vybavenost turistických tras nově opravenými prostory pro jejich bezpečné uchování s možností umytí, nabíjení nebo servisu. Dotace pokryje také rekonstrukci zázemí pro zabezpečenou úschovu zavazadel.

Celkový objem finančních prostředků vyčleněných z rozpočtu kraje zatím tvoří 2,3 milionu korun. Uchazeči budou moci podávat žádosti od 2. ledna do 9. února 2023. Úspěšní žadatelé budou moci z dotace čerpat nejvýše 50% podíl celkových výdajů jejich projektu v maximální výši 600 tisíc korun.

„Dotační program pokryje například výdaje bezprostředně spojené s realizací projektu jako jsou stavební práce, připojení ke zdroji elektrické energie a vody, instalaci dopravního značení nebo modernizaci prostor určených k úschově jízdních kol či zavazadel,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast cestovního ruchu Martina Berdychová.  „Z rozpočtu kraje je prozatím vyčleněno 2,3 milionu korun, ale budeme jednat o případném navýšení částky,“ doplnila náměstkyně.

Do krajských dotačních programů pro rok 2023 je nutné posílat žádosti pouze elektronicky, a to odesláním z datové schránky žadatele do datové schránky Královéhradeckého kraje. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: KHK

 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 393x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Kalendář akcí