Vyhledej
Zvičina > Turistika > tipy na výlet

Závody na historických rohačkách v Malé Úpě (26. ledna 2019)

Malá Úpa jak ji neznáte - nebo možná ano

Redakce / 9.01.2019, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
Malá Úpa je malebná horská vesnička východních Krkonoš, která si i v současné době udržela jako jedna z mála skutečně krkonošský ráz. Možná ji znáte pod názvem Pomezky - Pomezní boudy jsou však jen nejsevernější část rekreačního střediska Malá Úpa, ležící na česko-polské hranici ve výšce 1050 m. n.m. nad mořem.
 
Sněžka v Malé ÚpěAsi málokdo ví, že právě Sněžka (1603 m. n.m.) je nejvyšším bodem obce Malá Úpa, nejnižším bodem je místo, kde opouští území obce řeka Malá Úpa – 720 m. n.m. Celé území Malé Úpy se nachází ve chráněné zóně Krkonošského národního parku. Závod rohaček se sice nejezdí z nejvyššího bodu obce (Sněžky), ale i tak je to v Malé Úpě o velkém svezení - a to obecně nejen na saních. Však zdejší skiareál si našel své fanoušky nejen mezi českými lyžaři. 

Malá Úpa se velmi odlišuje od velkých horských středisek: zde dávají přednost osobnímu a přátelskému přístupu, což se projevuje i na pořádání tradičních akcí. Kdyby mohlo být upozornění u vjezdu do obce „Malá Úpa – POZOR návykové“, byla by tam umístěna. Jedinečná příroda, svěží vzduch, tradiční chalupy, sejkory na talíři, kupa sněhu za oknem a ty neobvyklé výýýhledy! Naše nejvyšší hora Sněžka je dominantou Krkonoš, která nejde opomenout a právě od Malé Úpy se odhaluje z neobyklého úhlu.

Rohačky

Rohačky jsou nákladní, většinou tříoplenové saně, přibližně dva metry dlouhé a 60 až 80 centimetrů široké. Sloužily nejčastěji ke svážení dřeva či jiného nákladu. Mohly být taženy koněm, ale častěji tomu tak nebylo – za koně se zapřahávaly ještě větší druhy saní, které však z konstrukce rohaček vycházejí. Výrobou rohaček se historicky zabývali koláři, dnes se již běžně nevyrábí. K původnímu účelu se již téměř nevyužívají, ale dodnes jsou používány k zábavě či sportu, jako je tomu v Malé Úpě.
(Zdroj: wikipedie)3000 rohaček v 19. století

Malá Úpa je v těsné blízkosti Polska, proto zde česko-polské přátelství, které se promítlo i do závodu rohaček, nikoho nepřekvapí.
První datovaný sjezd na rohačkách proběhl už r. 1737 z Malé Úpy na polské území k Malému Stavu.
První komerční sjezd, který je datován, je z r. 1815 a vedl od hraniční boudy
na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złot± Gwiazd±) v Kowarech. Tato zimní zábava získávala víc a víc příznivců. Je neuvěřitelní, že v roce 1896 už čekalo na turisty kolem 3000 saní rohaček a stejný počet tažných koní. 

S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel lesník z Červeného vrchu pan Josef Tylš už před řadou let. Pod jeho vedením se v roce 1999 uskutečnil nultý – zkušební sjezd od celnice do Kowar. Sjezdy se od té doby do Kowar pravidelně pořádají, začátek není sice na Pomezních Boudách, ale cca 3 km níže směr Kowary. Cíl je potom v Jelenie Struze.

Závod rohaček v Malé Úpě

První obnovený závod historických rohaček v Malé Úpě proběhl v roce 2016. Letos po čtvrté budou závodníci sjíždět na historických rohačkách v areálu U Kostela, svážet seno jako za starých časů a řezat dřevo pilou kaprovkou. 
Všechny závodníky čekají krásné maloúpské ceny jak za rychlost při sjíždění, ale také za nejkrásnější dobové kostýmy.
Saně rohaté budou připravené na místě k půjčení a soutěžit může opravdu každý. 


Ti, kteří si přivezou saně vlastní, je zajištěn převoz saní k areálu U kostela z parkoviště na Pomezkách. 
Ze Dvora Králové do Horní Malé Úpy dokonce jezdí i přímý autobus, takže podívaná to nebude jen pro majitele čtyřkolových miláčků. 
Jak závodníci, tak diváci se mají rozhodně na co těšit. Jak říkají maloúpští osadníci: Malá Úpa – VELKÁ zábava! 

Aktuální počasí a další akce v Malé Úpě můžete ledovat na webu skimu.cz.

Barbora Chmelíková

 

Související články
Na lyže bez lyží a auta - Malá Úpa vítá každého
Lysečinská bouda ve východních Krkonoších opět ožila. V provozu je v zimě nonstop

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1531x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí