Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Turistika > Kuks

Průvodce výletem: vyrazte na Kuks i s malými raubíři

Sponzorováno, Inzerce / 16.07.2021, Kuks
Víkend a slunečné počasí láká k výletům po regionu. Navštivte Kuks, projděte se přírodou a najděte klid v uspěchané době. Budete obdivovat zručnost umělců i nádherné výhledy do krajiny, na své si přijdou i rozdováděné děti.

Výlet za zábavou a poznáním

Byla by škoda volné dny prosedět doma – vydejte se s celou rodinou raději na výlet za památkami a přírodou. Nemusíte se bát, vycházka na Kuks není finančně náročná, a tak zůstane váš bankovní účet netknutý. Vyrazte na Kuks a zabavte malé neposedy pomocí našich tipů. Výlet je vhodný i pro kočárky a vozíčkáře.

 

Procházka vesnicí Kuks

Kdysi lázeňské místo plné zábavy, plesů a ozdravných procedur je dnes pouhým stínem tehdejší velikosti. Naproti známému hospitálu se kdysi nacházel zámek Kuks, který byl však na počátku 20. století zbourán pro špatný technický stav. V blízkých vesnických roubenkách žilo lázeňské služebnictvo, které se staralo o pohodu místních hostů. Dnes zámek připomíná jen Šporkův erb u hlavního vchodu, za nímž je kukský lázeňský pramen.

TIP pro děti: V blízkosti měšťanské školy a památných lip narazíte na sochu Goliáše, u hostince pak hledejte Davida s prakem. Znají vaše děti tento starý příběh o souboji obra a drobka? 

Širokým schodištěm pak můžete sestoupit k labskému břehu ozdobenému sochami Tritonů chrlících vodu z kukského pramene. V dobách největší slávy tu během opulentních slavností teklo víno.


 

Hospitál Kuks

Známý barokní špitální komplex je po uzavírce kvůli pandemii od června znovu otevřený, kromě interiérů ale nezapomeňte navštívit také jeho venkovní areál. Cesta z vesnice vede kolem hrobky Šporků, po schodišti, až ke kostelu Nejsvětější Trojice. Dvě křídla špitálu pak krášlí kopie soch Ctností (levé křídlo) a Neřestí (pravé křídlo) od sochaře M. B. Brauna.

TIP pro děti: U hospitálu projděte sochy Ctností a Neřestí – uhádnete je všechny?


 

Zahrada u hospitálu Kuks

U vstupu do zahrady uvidíte nad branou sochu Polyféma, která kdysi stávala na konci schodiště u břehu Labe – v zádech má díru, ve které mívala socha hrací strojek poháněný proudem vody. Celá zahrada funguje i jako sochařská galerie barokních umělců.

TIP pro děti: Při rekonstrukci před 6 lety se zahradě navrátila i její původní zásobovací funkce – najdete zde bylinkovou, ovocnou a zelinářskou zahradu, která kdysi sloužila pro potřeby špitálu a místní lékárny U Granátového jablka. Poznáte některé druhy rostlin na 144 záhonech?Zdroj fotografií:

Jirka Dl, Wikimedia Commons
archiv Kralovedvorsko.cz

 
Vaše komentáře

Přečteno 12x
 
Hodnocení článku: