Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Turistika > koupaliště

Fotogalerie 20 koupališť v kraji plus informace, jak si lze na koupalištích zabezpečit kola a elektrokola

Redakce / 15.08.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Cykloturistika je na obrovském vzestupu. A spolu s cyklistikou jde ruku v ruce i plavání či koupání a odpočinek v plaveckých areálech. Mnoho lidí si ale pořizuje i hodně drahá kola a elektrokola, která rozhodně nechtějí nechat bez dozoru, či kvalitního zabezpečení. Rozhodli jsme se tedy z nově založeného e-mailu oslovit provozovatele koupališť s dotazem, jak na tom je právě jejich areál a zda jsou na návštěvu cyklistů a cykloturistů připraveni. Jak to dopadlo? Podívejte se sami.

FOTOGALERIE - Péče o kola a elektrokola na koupalištích Královéhradeckého kraje. Tajný test!

Cyklisté a cykloturisté jsou bezpochyby návštěvníky, kteří mohou přinést do pokladen provozovatelů koupališť a plaveckých areálů významné částky. Bohužel hned při vstupu narazí na častý problém: mám možnost si zde bezpečně odložit kolo? Z osobních zkušeností ze Dvora Králové jsme nabyli dojmu, že infrastruktura koupališť není na zabezpečení kol vůbec zařízena. Cyklisté, tedy turisté, kteří nebydlí 1 km od koupaliště, ale regionem skutečně na kole projíždějí, jsou se svými požadavky na obtíž a bezpečné úschova jejich vybavení je brána jako nesmyslná zhýčkanost.
Naštěstí jsme naším malým testem zjistili, že to není tak úplně pravda a v mnoha areálech v kraji to s cyklisty myslí vážně. Stále je ale co zlepšovat.

Náš e-mail jsme rozeslali na 22 e-mailových adres - tedy na 22 koupališť a plaveckých areálů v Královéhradeckém kraji i těsně za jeho hranicemi. Nutno podotknout, že mnohdy bylo hodně těžké nějakou adresu vůbec dohledat. Často byl k dispozici pouze obecný e-mail na místní technické služby, či dokonce na podatelnu městského úřadu. Koupaliště je bohužel málokdy vedeno jako atraktivní cíl pro turisty. Je velký rozdíl, zda se o areál starají technické služby, nebo jej má v péči nájemník, či vlastník, pro kterého je to zdroj obživy. Čest světlým výjimkám.

Odpovědi jsme dostali od 20 koupališť. Přišly nám od recepčních, správců, ale i od starostky, či tajemnice města. 

Text e-mailu, který jsme 2. srpna (v noci z neděle na pondělí) rozeslali:

"Hezký den, plánujeme v první polovině srpna delší cyklovýlet s asi deseti přáteli po Královéhradeckém kraji. Cestou bychom se chtěli na několika místech i na delší dobu zastavit na koupání a relaxaci. 
Protože někteří z nás mají poměrně drahá kola či elektrokola, rád bych se zeptal, jak je na vašem koupališti o kola postaráno. Jak prosím máte střežené parkování kol u vašeho areálu? Zamyká se prostor pro kola? Je tam hlídač? Kamerový systém se záznamem? Lze si kola vzít sebou do areálu a mít je trvale pod dohledem jednoho z nás? Rádi si za větší bezpečnost kol i připlatíme. Lze si u vás elektrokola po dobu koupání dobít? Velice děkuji za brzkou odpověď, protože hned z kraje týdne budeme plánovat naši trasu." 

Nyní zde najdete odpovědi v pořadí, v jakém nám došly - názvy jsou aktivní odkazy (lze kliknout a dostat se na stránky koupaliště): 

1) Autokemping Rozkoš (téměř okamžitě 00:26)

Dobrý den, kola si můžete nechat přímo na jméno na recepci autokempu. Dobíjení je rovněž možné zdarma. Zdraví 
Jan Šnajdr

2) Autokemp Dolce (pondělí 8:45)

Dobrý den přeji. Náš rekreační areál nemá v nájmu koupaliště, vstup je zdarma a je to veřejné místo ve vlastnictví města Trutnov. Koupaliště a přilehlá pláž pod nás nespadá, tento prostor tedy nehlídáme ani nemonitorujeme. Pro naše ubytované hosty máme v areálu klec na kola výhradně pro ně sloužící. Dobít si je můžete ve stojanu v kempu za 100 Kč.
Jelikož jde tedy o veřejný a veřejně přístupný prostor, můžete si kola  na pláž vzít a mít je pod dohledem. Je tam i několik stojanů. 
S pozdravem a přáním pěkného dne za areál Dolce a penzion Flóra 
Zdenka Šimčáková

3) Kemp Lodín (pondělí 11:17)

Dobrý den, bohužel je u nás o kola postaráno asi jako všude na koupalištích. Před koupalištěm stojí „parkoviště“ pro kola, kde si je lidé zamykají, prostor není hlídaný ani střežený kamerovým systémem. Do areálu koupaliště si svá kola bohužel vzít nesmíte. Co se týče dobití elektrokol, tak také nemám dobrou zprávu, není možné si je na koupališti nikde dobít. 
Snad jsem zodpověděla všechny Vaše dotazy. Hezký den. 
Gabriela Pešková, recepční

4) Říční a sluneční lázně Na Úpě - Jaroměř (pondělí 11:45)

Dobrý den, telefonní číslo jste nám prozatím nezaslal (nejdříve požádali o telefon, že zavolají), tak Vám snad bude stačit stručné shrnutí takto elektronicky. V areálu jsou instalovány kamery (aktivní), kola však nejsou střežena třetí osobou a ani není možnost je někam uzamknout. Kola si však můžete vzít přímo s sebou k posezení k řece, kde na ně, jako všichni cyklisté, uvidíte. Ještě se nám nestalo, že by někdo kolo odcizil. V areálu jsou nově instalované i stojany na kola (zavěšení za sedátko). Nabíječky na elektrokola nemáme, bohužel.
S přáním příjemného dne za tým Říčních a slunečních lázní 
Daniela

5) Koupaliště Flošna Hradec Králové (pondělí 16:23)

Dobrý den, kola si můžete zamknout při vstupu v zóně určené pro kola u stojanů. Prostor je pod dohledem kamer. Kola si do areálu koupaliště vzít nemůžete. 
S pozdravem 
Wellness studio Flošna

6) Kemp Pecka (pondělí 18:22)

Dobrý den, náš areál je střežen kamerovým systémem. Kola si můžete dát buď do našich stojanů, nebo přímo do zamykatelné kolárny. Dobití tolika kol bohužel u nás nebude možné. 
S přáním hezkého dne
 Jiří Šacler

7) Koupaliště Jaroměř (pondělí 20:38)

Dobrý večer, informace, že si kola zaparkujete v nehlídaných stojanech před areálem Vás asi neuspokojí. Takže bychom se mohli domluvit, že se domluvíte s provozáři (paní v pokladně Vás nasměruje) a ti Vám kola zaparkují uvnitř areálu za uzamknutou brankou plaveckého areálu. Ani dobití baterií kol by nemělo být problémem. Pokud mi během pondělí dáte vědět, který den chcete přijet, domluvil bych to s nimi. Od úterý jsem na dovolené, ale všichni zaměstnanci jsou hodní a určitě se s nimi případně domluvíte i beze mě. 
Pavel Martínek

Osobně ověřeno redakcí na začátku července! Super servis - jedna z inspirací k realizaci tohoto článku. Jen jsme měli pocit, že to personál koupaliště dělá "navíc" - zkrátka proto, že to je potřeba, tak to udělám a dost možná za to budu i po zásluze potrestán. Pevně doufáme, že i díky článku tomu spolu se starostou Jaroměře dají oficiální podobu. 

8) Koupaliště Kostelec nad Orlicí (pondělí 20:58)

Dobrý den, hlídané stání pro kola nemáme, nicméně nabízíme oddělený prostor, kde vám kola uschováme, a připravíme 230 V. Víte už předběžný termín? 
Tomáš Kavalek

9) Koupaliště Dachova (úterý 7:19)

Dobrý den, na koupališti Dachova je parkování kol před pokladnou koupaliště. Prostor pro kola se nezamyká, hlídač tam není, kamerový sýstém také ne. Kola do areálu si vzít nemůžete. Kola si dobít můžete, když si zaplatíte elektrickou přípojku 70,- Kč/den. 
S přáním hezkého dne
Soukupová Miloslava

10) Koupaliště Náchod (úterý 8:34)

Dobrý den, na koupališti je možné po předchozí domluvě nechat kola v areálu u strojovny, kde je strojník a nikdo jiný  tam nemá přístup. Bohužel na dobíjení elektrokol vybaveni nejsme.  
S ohledem na počasí je dnes a zítra koupaliště uzavřené.
S přáním hezkého dne 
Kateřina Beranová

11) Koupaliště Dobruška (úterý 8:56)

Dobrý den, vjezd kol je možný do areálu koupaliště přes pokladnu. Kola jsou střežena kamerovým systémem a lze je zamknout vlastním zámkem do kolostavu. Dobití kol standartně možné není, nicméně lze (po dohodě) zapůjčit prodlužovací kabel a kola připojit do sítě. Kapacita kol uvnitř areálu je omezena, takže je lepší přijet v dopoledních hodinách. Kolostav je umístěn též před vstupní branou, pod kamerovým dohledem, ale bez možnosti nabití. 
S pozdravem 
Robert Franc

12) Koupaliště Lomnice nad Popelkou (úterý 9:01)

Dobrý den, v areálu koupaliště je několik stojanů na kola na různých místech. Dovnitř si tedy kola vzít můžete. Můžete si je si je odložit i na jiných vhodných místech, která budete mít nadohled – např. k nějakému stromu. Střežené parkování kol nebo zamykaný se prostor pro kola s hlídáním nebo kamerovým záznamem bohužel nemáme. Speciální místo pro dobíjení elektrokol také nemáme, domluvte se na místě s obsluhou nebo ve stánku. Děkuji. 
S pozdravem 
Ing. Zdeněk Rajm

13) Koupaliště Police nad Metují (úterý 9:21)

Dobrý den, správu koupaliště zajišťují Technické služby. Obraťte se na p. Jenku. 
S pozdravem 
Martin Balák 

14) Bazén Nová Paka (úterý 9:07)

Dobrý den, před objektem máme k dispozici stojany na kola. Kola si s sebou do areálu vzít můžete vstupem pro doprovod s kočárky, ale umístit si je budete muset na přilehlé louce (uvnitř areálu) kde si je zabezpečíte dle své potřeby, ohlídáte si je sami. Upozorňuji na dodržování hygienických předpisů – je nepřípustné koupat se v šortkách, v kterých dotyčný přijde z venku.
Lze používat pouze šortky určené ke koupání (mít další oděv na převléknutí) – striktně se toto kontroluje. V případě dalších dotazů mě můžete zavolat. 
S přáním hezkého dne 
Jiří Petr


15) Koupaliště Trutnov (úterý 9:54)

Dobrý den, pokud Vás bude cca 10 jak píšete, tak není problém dát kola do garáže či skládku, který je uzamčen u bytu správce. Vše je jen o dohodě. 
Martin Škacha, správce koupaliště 

16) Koupaliště Teplice nad Metují (úterý 11:38)

Dobrý den, v areálu přírodního koupaliště  máte k dispozici stojany na kola, která si u nich můžete uzamknout. Případně si kola můžete vzít  přímo k sobě. Hlídání kol nezajišťujeme, nemáme kamerový systém. Dobíjení elektrokol nezajišťujeme. 
S pozdravem 
Mgr. Markéta Machová

17) Koupaliště Mříčná (úterý 12:21)

Dobrý den, na koupališti je možné zamknout kola k železnému stojanu u vstupu nebo ve výjimečných případech, jako je ten váš, si je vzít sebou na louku a zamknout u sebe, když nebudou překážet ostatním návštevníkům, takže bych doporučovala na kraji u stromů, a kola lze samozřejmě dobít v kiosku nebo u vstupu. Snad moje odpověd takto postačí a budeme rádi, když nás navštívíte, i když dnes koupališti moc počasí nepřeje. Přeji hezké výletování a kdyby cokoliv, ještě na optání volejte 724 180 838. 
Holcová Jana

18) Koupaliště Kníže - Jičín (úterý 12:32)

Dobrý den, na koupališti je volně přístupná kolárna pod kamerovým systémem. Po domluvě je možné, ale výjimečně, uložit krátkodobě kola v zázemí technologie koupaliště. 
Tománek Petr, provozář

19) Koupaliště Nový Bydžov (úterý 14:47)

Dobrý den, kola se odstavují v prostoru pro kola, který je ohraničen plotem, je vedle pokladny a je střežen kamerovým systémem. Elektrokola se zatím na koupališti dobít nedají. Přeji vašemu záměru úspěch a pokud zavítáte i na naše koupaliště, věřím, že nebudete zklamáni, hlavně ať vám vyjde i počasí. 
S pozdravem 
Ing. Jan Kubánek

20) Aqualand Meziměstí (bohužel až po 10 dnech - po dovolené)

Dobrý den, právě jsem se vrátil s dovolené, tak se omlouvám, že reaguji až teď. Pro kola jsou sice stojany v areálu, ale nejsou nijak chráněná. Dalo by se domluvit vzít si je s sebou na určené místo. 
S pozdravem 
Květoslav Radvanovský

Bez odpovědí

Z koupaliště Třebechovice pod Orebem a Tyršova koupaliště Dvůr Králové nad Labem jsme informace neobdrželi vůbec. 

Informace u Tyršova koupaliště však můžeme z osobních zkušeností doplnit sami:
Kola návštěvníků jsou přesně v místech, kde na ně VŮBEC NIKDO nevidí, není tam žádná kamera a nelze si je vzít do areálu koupaliště a dohlédnout si na ně sám, ačkoliv je areál rozlehlý a místa je spousta. 

Budeme rádi za doplnění osobních zkušeností do komentářů.

Jak motivovat koupaliště k vytvoření zázemí pro cyklisty? 

Uvědomujeme si, že motivace musí přijít jak na základě poptávky návštěvníků, tak snahy zvýšit atraktivitu nejen areálu, ale celého regionu (cyklisté jsou významným přínosem pro cestovní ruch v regionech). Nabízíme 3 koupalištím, která do příštího roku připraví opravdu kvalitní zabezpečení kol a elektrokol, že jim spustíme v Královéhradeckém kraji pro cyklisty velkou kampaň. Moc rádi tak podpoříme smysluplné věci. 

Fotografie do galerie jsou převzaty z webů jednotlivých koupališť. 

Jan Holan

Související články
Co bude dál s Tyršovým koupalištěm? Článek vedení města
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4098x
 
Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí