Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Sport > ostatní sporty

Zamrzlé rybníky a bez sněhu - jde to na brusle? Foto z Velkého Vřešťova

Redakce / 1.01.2017, Velký Vřešťov
Vše je zamrzlé, rybníky jsou jako zrcadla. Chystáte se bruslit? Kde to je podle Vás nejlepší? Jaká dodržujete pravidla bezpečnosti?
Včera jsme se byli zatím jen tak bez bruslí sklouznout na Velkém Vřešťově. Napište nám, kam chodíte bruslit vy. Pošlete nám fotky, či video - těšíme se :-)

Zatím tady máme pomocný článeček, jak nepropadnout trudnomyslnosti, když už se proboříte jsme převzali s webu o bruslení http://brusleni.e-zpravy.cz/. Tam najdete i další rady a doporučení a také tipy na další místa, kde bruslit.

Propadnete do ledu - Co s tím?


Pokud pod vámi led rupne, nezajedete pod hladinu, ale vletíte tam asi tak po ramena. Šaty jsou plné nadnášejících vzduchových bublin (kromě bruslařů naturistů). Při cestovní rychlosti se vám proboří nohy, plácnete sebou o led, který popraská a pomalu se ponoříte. 
Vlétnout do studené vody není tak strašně nepříjemné, jak by člověk čekal. Rozhodně žádný šok. Šaty pomáhají, udržují u těla vrstvičku teplejší vody. Polárník Marek Orko Vácha píše v knize o pobytu v Antarktidě, že při pokusech s plaváním v moři dokázali v šatech uplavat několik desítek metrů, kdežto bez šatů mnohem méně.
Led kolem díry má tak 3 centimetry. Dobře si rozmyslíme kterým směrem se vymrožovat. Možnosti jsou směrem zpět, neb tam nás to uneslo, ke břehu nebo dopředu, rýsuje-li se tam pevný led. Ke břehu se dereme jen pokud je velmi blízko, postupně prolamování je fyzicky náročné a po několika málo metrech toho budete mít plné zuby. I pomalý proud má snahu snášet nohy, toho se dá i využít a vylézat jakoby bokem, aby nám nohy vystrkoval na led. S větším proudem, který by mohl stáhnout pod led, jsme se zatím naštěstí nesetkali. Pokud se probořený nemůže dostat na led, suchý pozorovatel nejprve udělá několik snímků, a pak se vydá naproti a vytvoří nešťastníkovi v ledu průplav. Sice se namočí, ale probořenému tím pomůže. Navíc se může předem trochu vysvléci, aby měl na sebe něco suchého.
Neprodleně zahájíme vylézání. Obvykle se dostaneme břichem na led, ten se pomalu prolomí a tak dokola dokud nedospějeme k dostatečně pevnému místu. Nepropadáme trudnomyslnosti, když to nevyjde na první nebo druhý pokus. Vyprošťovací bodce (mezinárodně označované jako ICE PICKS nebo ICE CLAWS jsou skutečně velkou pomocí, bez nich to jde velmi těžko, neb se není čeho chytit a člověk se musí vzpírat o okraj, který praská. I tak vylézání není úplně snadné, je třeba mít sílu v rukách a u dětí to může být velký problém. Kopání nohama trochu pomáhá, ale moc to nejde, voda je jako olej a brusle nejsou ploutve.
Pokud nám má kdo hodit šňůru, jde to o hodně rychleji a snáze. Silný zachránce přetáhne mrože přes kraj ledu, dřív než se led stačí prolomit. Je dobré mít na skupinu alespoň dvě šňůry nebo lépe vodácké házečky, protože dle zákona schválnosti se koupe obvykle ten kdo šňůru veze. 
Věci v kapsách na břiše (rukavice, čepice, foťák, mobil) velmi znesnadňují vylézání, protože se v kritickém okamžiku zašprcnou o kraj ledu, člověk se musí jakoby nadzvednout a tím obvykle led praskne. Takže raději ve vodě vyndat předem.

Více najdete zde: http://brusleni.e-zpravy.cz/

FOTOGALERIE - Zamrzlé rybníky a bez sněhu - jde to na brusle?

Související články
Zamrzlé vodní plochy lákají na bruslení pod širým nebem
Jak lépe využít vodní toky v našem městě a okolí
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4564x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí