Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Sport

Nový světový rekord padl v sobotu v Novém Městě nad Metují

Redakce / 29.06.2021
Nový světový rekord ve šplhu na 14ti metrovém laně padl v sobotu 26. června na sedmnáctém ročníku závodů Velká cena Nového Města nad Metují. Novým rekordmanem je Martin Vacek ze Sokola Libčice nad Vltavou, který rekord překonal hned ve dvou pokusech. Hodnota nového rekordu je 13:13. Martin Vacek tedy šplhal rychlostí více než jeden metr za vteřinu a rekord legendárního Aleše Nováka (14:03) pokořil takřka o vteřinu!


Epický závod ale přinesl ještě 2 další krásné příběhy. Na druhém místě se totiž umístil teprve 18ti letý junior Adam Novotný ze Sokola Libeň, který vyšplhal v čase 14:56 a v přímém souboji porazil svého trenéra a špičkového závodníka Patrika Valuta (15:02) a odsunul jej tak na třetí příčku. Třetím krásným příběhem závodu je vítězství tréninkové i životní partnerky nového rekordmana Jany Hurdálkové z Náchoda mezi ženami a dívkami na laně dlouhém 4,5 metru. 

Celkem devět borců extrémní výšku 14 metrů vyšplhalo, z toho byli tři, kterým se to podařilo vůbec poprvé. Na olympijských hrách v roce 1896 v Athénách, kde se na čtrnáct metrů dlouhém laně šplhalo poprvé, dosáhl vítěz času 23,40 s.  

Záštitu nad závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují.

V první části programu diváci viděli závody dívek na třímetrovém laně, kde zvítězila Bára Šubrtová z klubu T. J. Sokol České Meziříčí v čase 9:50. Závody mládeže a dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Ondřej Klíč z T. J. Sokol Brno 1 v čase 3:61. V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Josef Vrábel z klubu ASPV Nového Města nad Metují s časem 5,36 s. 

Na závěr dne se pro zájemce z řad závodníků zavěsilo lano až dvacet metrů nad náměstí. Ze sedmi přihlášených závodníků se dvěma podařilo tuto extrémní výšku pokořit. Nejrychleji šplhal Adam Novotný, který zdolal dvacet metrů v čase 31:05 s. Druhým sportovcem, který vyšplhal až do 20 metrů, byl Martin Vacek s časem 41:02. 

Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů, sponzorů a dobrovolníků.

Pokud vás tento sport zaujal, tak veškeré informace najdete na oficiálních stránkách šplhu:
www.svetsplhu.cz  l  Facebook  l  Instagram

Další závod zde v regionu se uskuteční 3. října ve Dvoře Králové nad Labem
Velká cena Podkrkonoší

Jan Holan


FOTOGALERIE - Nový světový rekord padl v sobotu v Novém Městě nad Metují

Související články
Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu
Velká cena Nového Města n. M. v Athénském šplhu na laně dlouhém 14 metrů! Foto, video a výsledky.
Podívejte se na video ze závodů ve šplhu na 14metrovém laně!
Vaše komentáře

Přečteno 1414x
 
Hodnocení článku:
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí