Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Úřady

V Registru vozidel budou pro veřejnost přístupná data i o technických prohlídkách

Redakce / 28.12.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Ministerstvo dopravy spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. Novinkou je také rozšíření pro veřejnost viditelných údajů z technických prohlídek.

Statistiky

Projekt Datová kostka je přístupný na adrese www.dataovozidlech.cz a poslouží hlavně lidem, kteří potřebují statistické přehledy o vozidlech. Každý si zde může podle zadaných parametrů vyhledat vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z Registru silničních vozidel. Aktuálně je dle těchto dat k 27. prosinci 2021 registrováno v ČR 16 917 743 vozidel, z toho 6 275 540 je provozovaných osobních vozidel. 

Výstupy z projektu mohou využít například studenti jako podklad pro své seminární či diplomové práce, motorističtí novináři či odborníci z automobilového průmyslu. Vyhledávat v ní samozřejmě mohou i zájemci o automobilismus z řad veřejnosti. 

Na výběr přitom mají ze dvou modulů „výdej dat“ a „statistické přehledy“. V prvním jmenovaném obdrží vybrané údaje z Registru silničních vozidel ve formátu CSV (Excel), který je vhodný pro další statistické zpracování dat. V tom druhém se naopak na základě zvolených parametrů zobrazí údaje o počtu vozidel v přehledné tabulce.

Informace z STK

Další novinkou je rozšíření dostupných dat na webu kontrolatachometru.cz. Nejen řidiči zde nově mohou získat informace z technického protokolu STK, zejména pak nalezené závady při prohlídce na Stanici technické kontroly. Až doposud přitom byl zpřístupněn pouze stav ujetých km při prohlídce. Informace o stavech počítadla ujeté vzdálenosti vozidla (tachometru) se zobrazí po zadání VIN.

Registru vozidel na Portálu občana

Již od října jsou informace z registru vozidel dostupné rovněž na Portálu občana, kde lidé okamžitě získají informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. To tak může pomoci pro jednání s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chce občan ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 206x