Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Sociální služby

V nevyužívané ubytovně SPOŠ našlo útočiště 42 ukrajinských uprchlíků

Redakce / 18.03.2022, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
Ještě před půlnocí dorazil ve čtvrtek 17. března dorazil do Dvora Králové autobus se 42 uprchlíky z Ukrajiny. Lidé v autobuse se navzájem neznají a je mezi nimi i 18měsíční dítě se svojí matkou a babičkou. Všichni byli ubytováni v připravené ubytovně SPOŠ, kterou škola z důvodu náročného vytápění a stavu nevyužívala.
Dle slov Petra Vojtěcha, pana ředitele SPOŠ ve Dvoře Králové, se setkali zástupci školy s celou skupinou až ráno, po dlouhé cestě byli velmi unavení. "Setkání bylo to velmi dojemné. Díky úžasné pomoci našich spoluobčanů se podařilo během krátké chvíle vybrat spoustu oblečení, které si ihned rozebrali a pomůže jim to z nejhoršího. Stejně tak jsme předali velké množství hygienických potřeb. Vše kolem jejich pobytu jsme jim vysvětili a ukázali. Dohodli jsme se na schůzkách vždy v 9 hodin ráno, budeme pak dále tlumočit jejich případné prosby. Vděčně přijali dosavadní pomoc, ale sami se zatím ostýchají si o cokoliv říci," informoval Petr Vojtěch.

Díky šikovným žákům školy, z nichž někteří mluví ukrajinsky, má škola k dispozici hned několik tlumočníků. Ti pomáhali dnes uprchlíkům vyřídit potřebnou administraci a budou i nadále k dispozici při tlumočení jejich potřeb. V pondělí je plánováno setkání se zástupci úřadu z odboru školství, aby vyřešili začlenění dětí do školních kolektivů.

Budova, kterou nyní uprchlíci obývají, sloužila kdysi jako turistická ubytovna, poskytuje tedy pouze základní úroveň služeb. 
"Budeme muset vymyslet, jak vše přizpůsobit pro dlouhodobé ubytování. Zvláště možnosti samostatné přípravy jídel pro tak velkou skupinu osob jsou omezené, poskytuje maximálně ohřev jednoduchých pokrmů," doplnil ředitel školy. Obědy proto mají o víkendu zajištěné ve školní jídelně. 
"Mám tlumočit velké poděkování všem spoluobčanům, kteří našim hostům pomohli. Díky za dosavadní pomoc také městu, místní charitě, úřadu práce," strhnul dnešní den Vojtěch.

Konkrétní potřeby nejen těchto uprchlíků budou zveřejňovány ve speciální facebookové skupině, která se specializuje na pomoc ukrajinských uprchlíků na Královédvorsku. 

18. března 6:00 hod.

Dle slov ředitele školy Petra Vojtěcha, tito uprchlíci mají skutečně celý svůj život v jedné igelitce. „Mezi uprchlíky je i 10 dětí, dvě čtyřleté, další ve věku 10-15 let. Tlumočníky máme zajištěné díky našim žákům, kteří skvěle spolupracují. Nyní potřebujeme hygienické potřeby, přezůvky a oblečení, aby se měli tito lidé - ženy a děti, kteří mají za sebou dlouhou cestu, do čeho přezout a převléknout.“ 

Nosit i další potřebné věci mohou lidé na recepci SPOŠ (Střední průmyslová škola) ve Strži.

„Bylo by ideální, kdyby si rodinu 10měsíčním dítětem vzal někdo domů, do rodinného prostředí. Podmínky na ubytovně jsou pro péči o takto malé dítě nevyhovující,“ vyzývá obyvatele města. 

Ředitel zveřejnil výzvu o pomoc na školní fcb profil ještě před půlnocí. Již nyní se pomoc ve městě koordinuje i ve spolupráci s již vyhlášenou materiální sbírkou města. 

"Nyní v noci přijelo na ubytovnu v areálu SPOŠ 42 žen a dětí z Ukrajiny! Přijeli teď v noci. Většina má jednu tašku, někdo jen igelitku. Potřebují hlavně oblečeni, bačkory, prádlo + hygienické potřeby. Většina dětí je ve věku 10-15 let. Máme tam i jednu maminku s kojencem. Ve spolupráci s Městem a Úřadem práce všechno ostatní postupně vyřešíme, ale oblečení a bačkory potřebujeme co nejdříve. Věci, které můžete postrádat, můžete předat na recepci školy, E. Krásnohorské 2069. Velký dík, Petr Vojtěch (ředitel)

Kateřina Sekyrková

Zdroj: fcb SPOŠ DKNL

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1983x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí