Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Sociální služby

Koordinace uprchlické pomoci v Královéhradeckém kraji - statistiky, financování, personální pomoc

Redakce / 10.03.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Královéhradecký kraj zřídil v královéhradeckém kongresovém centru Aldis oficiální centrum pro koordinaci pomoci uprchlíkům z Ukrajiny (KACPU). Tam se musí všichni uprchlíci nejen registrovat, ale zároveň zde obdrží další informace a služby, související s jejich příchodem do našeho kraje a potřebami, které mají a budou v budoucnu mít. Centrum funguje v režimu 24/7. Pomáhají zde profesionální složky a úřady. Pomoc je však nutné koordinovat i s vládou.

Tento týden řešil hejtman Martin Červíček na ministerstvu vnitra aktuální situaci v souvislosti s příchodem ukrajinských uprchlíků. "Vláda také musí definovat, jak a do jaké míry bude chtít uprchlíky v České republice případně i dlouhodobě adaptovat – z pohledu sociálního systému, zaměstnanosti a vůbec celkového maximálního možného množství přijetí," řekl hejtman.

Statistiky


Během prvního týdne bylo v ČR zaregistrováno nyní cca 100 000 osob a vzhledem k válečnému vývoji na Ukrajině je zřejmé, že příliv bude pokračovat. 
Vládou předběžně stanovená kvóta je cca 250 000 uprchlíků, jež by mohl náš systém bez větších obtíží absorbovat. Nicméně už nyní se projevují určité kapacitní disproporce mezi jednotlivými regiony, lze předpokládat, že na rozdíl od první vlny, kdy lidé přijížděli z většiny za svými již zde etablovanými příbuznými, nyní bude více těch, kteří budou potřebovat náhradní ubytování a vyvstává i řada dalších otázek.

Financování pomoci v kraji

Provoz asistenčních center KACPU je doposud financován z rezerv v rozpočtech krajů, je však zjevné, že centra budou muset sloužit mnohem déle, a proto je třeba, aby se vláda rozhodla, jaký finanční objem uvolní z rezerv státního rozpočtu a rozdělí je pro tento účel krajům.

Dobrovolníci/personální pomoc

Rovněž je nutné počítat s personálním posílením zajištění služeb asistenčních center v regionech. A to zejména tam, kde lze předpokládat, že bude vždy kumulace uprchlíků větší.
Bylo z ministerstva přislíbeno, že kraje budou dostávat informace z registru cizinecké policie, aby byly včas seznámeny s konkrétní skladbou přicházejících uprchlíků do regionu z pohledu věku a dalších kritérií, což umožní lépe připravit jejich umístění.

Ubytování

Dle prozatímních dat lze očekávat, že pro více jak polovinu z předpokládaného celkového množství uprchlíků bude třebaže zajistit ubytování (předpoklad pro náš kraj je cca 7 000 lidí), a proto je nezbytné hledat další možnosti ubytovacích kapacit nad rámec těch, které mají kraje tzv. zadarmo již ve svých krizových databázích. Případně si z pohledu státu říci, jak bude možné v případě kapacitní potřeby financovat jiné ubytování nebo co se bude systémově dělat v případě ještě větší uprchlické krize (jako je využívání nouzového ubytování například tělocvičny apod.).

Zdravotní stav uprchlíků

Pro další začlenění běženců do běžného života (umisťování dětí do škol, návštěvy či pobyt ve zdravotnických nebo ubytovacích zařízeních apod.) je také třeba se zabývat jejich proočkováním z hlediska obvyklého očkovacího schématu české populace (černý kašel, tuberkulóza, dětské nemoci….).

Koordinace pomoci s vládou

Společně s ostatními přítomnými hejtmany a zástupci zainteresovaných složek do řešení této krizové situace jsme se shodli na nutnosti pravidelných setkání s vládou, jejímž úkolem je co nejdříve rozhodnout, jak řešit všechny problémy spojené s příchodem uprchlíků nikoliv živelně, ale strategicky.

Sledovat aktuální dění v královéhradeckém Aldisu, kde nyní sídlí KACPU, můžete přes fcb stránku https://www.facebook.com/kacpuHK.

Zdroj: fcb Martina Červíčka


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 347x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)

Ortoptista (Léčebna zrakových vad)


Kalendář akcí