Vyhledej
Šikovné nákupy
Zvičina > Služby občanům > Rozvoj regionu

V obcích na Královédvorsku vyrostly další knihobudky

Redakce / 27.04.2021, Královédvorsko
Seznam obcí, ve kterých je na Královédvorsku umístěna knihobudka, se opět rozrostl. Od začátku dubna slouží nové knihobudky občanům Libotova a Litíče. Obě byly pořízeny za podpory MAS Hradecký venkov.
 

Knihobudky mohou lidem alespoň částečně nahradit služby knihoven v době, kdy je zavřená nebo aktuálně nedostupná. 

Nová knihobudka v Litíči

Pro občany Litíče je od pátku 9. dubna k dispozici knihobudka u autobusové zastávky. Knížky si zde můžete půjčit nebo jen tak odnést. Pokud doma však máte nějaké knihy, které udělají radost ostatním, určitě je do budky přineste. Při výměně platí pravidlo 1 za 1. Zároveň obec prosí malé i velké čtenáře, aby v knihobudce udržovali pořádek. "Doufám, že nám bude všem dlouho dobře sloužit," věří Lenka Mužíková, starostka obce.

Venkovní knihovna v Libotově

Od začátku dubna si můžete odnést či donést knihu i do nově instalované knihobudky v Libotovském parku. Stejně jako v případu Litíče si může kdokoliv jakoukoliv knihu z knihobudky vypůjčit a po přečtení zase vrátit. Je však možné si knihu i odnést a místo ní přinést jinou. Při výměně platí opět pravidlo 1 za 1. Začíst do knihy se také můžete jen během procházky, přímo na lavičce v parku nebo na dětském hřišti na zahradě mateřské školy, během toho, co tam vaše děti skotačí. "Zájemci zde naleznou knihy různých žánrů, které budeme postupně obměňovat. Jako bonus čeká v budce na prvních 50 návštěvníků krásná záložka," doplnil Filip Kraus, starosta obce Libotov. "Přejeme příjemné čtení a věříme, že tuto novou službu občané rádi využijí," dodává.

Školní knihobudky

Inciárotem vzniku knihdobudek a jejím správcem může být kromě obce i škola. To je například případ základní školy v Bílé Třemešné, kde škola podpořila vznik knihobudek v okolních obcích. "V každé obci, ze které k nám chodí děti do školy, jsou nebo budou instalovány knihobudky. Žáci se starají o pořádek v knihobudce a v jejím okolí, příp. o doplnění knížek, jinak si knihobudky žijí svým životem – kdokoli muže přijít, otevřít vrátka a vzít si nebo vložit knížku," vysvětlil princip Emil Kudrnovský, ředitel školy. Takto bylo instalováno v součinnosti s danými obcemi 6 knihdobudek: v Dolní Brusnici, Horní Brusnici, Nemojově, Třebihošti, Bílé Třemešné a na Zábřezí.

Komunitní záležitost

Ve Dvoře Králové nad Labem vznik První dvorské knihobudky inicioval Spolek pro Dvorek. Tato knihobudka nahradila již nepoužívané zázemí pokladny letního atletického stadionu a na pořádek zde dohlíží žáci nedalekého gymnázia. U knihobudky také organizuje za pěkného počasí akce - například Čtení u knihobudky. Spolek plánuje ve městě rozmístit další knihobudky, přemýšlí však i nad rozšířením nabízeného sortimentu o přebytek květin, semínek či jen vzkazy kolemjdoucím. 

Knihobudky však mohou plnit i další funkci - například i posezení ve veřejném prostoru. Ve Svobodě nad Úpou je dokonce knihobudka součástí prostranství prosklené čekárny na autobusovém nádraží. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Zpravodaj Hustířanka, Spolek pro Dvorek, MŠ a ZŠ Bílá Třemešná

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 351x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
8.05.2021 13:30 - 8.05.2021 18:00
JARNÍ BURZA ZAHRÁDKÁŘSKÝCH PŘEBYTKŮ
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky