Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Lékaři

Letošní první miminka v kraji se jmenují Jiří a Marie

Redakce / 1.01.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V nemocnicích holdingu Královéhradeckého kraje netrpělivě očekávali narození prvních letošních miminek. Kluk na sebe nedal dlouho čekat, zatímco první holčička si počkala až do odpoledních hodin. Vítáme u nás v kraji všechna dnes narozené děti, ať už se narodily doma nebo v jiné než krajské nemocnici. Je nám trochu smutno, že Dvůr Králové, ale i Jaroměř či Hořice již budou jen ve výjimečných případech v novodobé historii rodnými městy nebo rodišti výjimečných lidí, které tu bezesporu máme.
 
První narozené děti 2019 v KHKJako první se v nemocnici Královéhradeckého kraje narodil v náchodské porodnici v 1 hodinu po půlnoci malý Jiřík, vážící 3265 g. Na první holčičku si museli všichni trochu počkat: až o 12 hodin po Jiříkovi se narodila Marie, a to ve 13:46 v Jičíně s mírami 3770 g, 48 cm.
Tyto děti bdrží od Královéhradeckého kraje dárkové poukazy v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětského zboží.

Filosofická otázka tak zní, jestli má ještě vůbec význam udávat a požadovat po občanech informaci týkající se místa narození, když většina porodnic v menších městech byla zrušena a jedinečným identifikačním údajem se stala rodná čísla. 

Dokonce lidé, kteří se narodili v již dnes zaniklých obcích, měli po vydání nového občanského průkazu či jiného dokladu změneno místo narození. Bývalý ochránce veřejných práv Otakar Motejl proto navrhoval při přípravě novely zákona o občanských průkazech, aby údaj o místu narození nebyl v dokladech vůbec uváděn. Zákonodárci ale rozhodli jinak. Jedním z arguent byl fakt, že v cizině by mohl takový doklad vydáván za falešný, pokud by rodnou obec na mapě nenašli.

Děti se v Královéhradeckém kraji mohou narodit v jedné z porodnic Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje (Trutnov, Jičín, Rychnov n. Kněžnou, Náchod) nebo ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
Často se však maminky z Královéhradeckého kraje rozhodují i pro porod v jilemnické porodnici, která již spadá pod Liberecký kraj. 
Další možností je domácí porod - to je již jediná možnost, jak se děti mohou narodit i v jiném než v jednom z výše uvedených měst. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH Královéhradeckého kraje, naseporodnice.cz
Foto: porodnice Náchod 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1864x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Kalendář akcí