Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Neziskovky

Náměstí ožilo trochu jinak, příště to může být i vaše ulice

Redakce / 20.09.2022, Dvůr Králové nad Labem, spolekprodvorek.kralovedvorsko.cz
V sobotu 17. září se konala premiéra celorepublikové akce Zažít město jinak ve Dvoře Králové. Cílem bylo poukázat na postupně se proměňující funkci náměstí ve 21. století.

FOTOGALERIE - Zažít město jinak ve Dvoře Králové - 2022

Lidé si stěžují na to, jak je náměstí mrtvé. Cílem této celorepublikové akce bylo náměstí během sobotního dne oživit tak, jak nebývá zvykem. 

Královédvorské centrum většinou ožije, když se objednají známé kapely, jejichž jména přitáhnou davy lidí. Je otázka, jestli tohle je budoucnost dvorského náměstí. 

Naše vize je, že lidé budou toto místo pravidelněji využívat k cílenému i náhodnému setkávání. Pomoci tomu může více věcí: my jsme začali organizací celorepublikové akce Zažít město jinak, která je definována jako sousedské setkání. Chtěli jsme vám ukázat, že není třeba zvát kapelu za statisíce, abychom měli důvod se potkat ve veřejném prostoru. Stačí opravdu drobné aktivity k tomu, aby se dětem i dospělým venku líbilo: sousedský trh, dobré jídlo, obří bubliny, houpací koníci, kuličková dráha, příležitost malovat v plenéru, amatérská umělecká nebo řemeslná tvorba a hlavně – živá hudba v podání místních muzikantů. „Bylo to jiné náměstí, příjemné kytary a hlasy ve vzduchu, klid a přitom živo, dětská radost a bezprostřednost, jiné občerstvení než jindy ... vlastně kdyby byla hlava na hlavě, bylo by to zase jinak, ale to můžu zajít odpolko do obchoďáku…“, zhodnotila akci jedna z návštěvnic. 

Děkujeme všem, kdo se do prvního ročníku akce zapojili jak svojí účastí na organizaci, tak návštěvou. Bude jen na vás, jestli příště vy oživíte místo, které ke komunitnímu setkávání není přímo určené, ale může se jím na jeden den stát. Může to být vaše ulice, park, hřiště, cokoliv. Inspirovat se můžete na stránkách www.zazitmestojinak.cz

Kateřina Sekyrková
Spolek pro Dvorek - inkubátor komunit

 

Další články Spolek pro Dvorek

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 505x