Vyhledej
Novinky emailem
Zvičina > Služby občanům > Neziskovky

Matějovi je dnes 15 let. Dejte mu ten nejkrásnější dárek: naději!

Darujte život, třeba právě vy na to máte buňky!

Redakce / 6.03.2019, Královédvorsko
Dnes slaví své 15. narozeniny Matěj Kučera, kluk z Miletína, kterému před 3 lety diagnostikovali chronickou myeloidní leukemii, která je u dětí vzácná. Kučerovi se však nevzdali a začali pro Matěje shánět záchranu: dárce kostní dřeně. A činí tak i letos. Pojďme mu dát ten nejkrásnější dárek: seznam lidí, kteří ho letos přijedou podpořit na akci v Libotově. Potřebujeme min. 50 dobrovolníků - potenciálních dárců kostní dřeně.

Díky akcím, které jeho otec Jan Kučera a tým dobrovolníků organizovali v roce 2018 v Miletíně na Královédvorsku a ve Spořicích na Chomutovsku, se registr dárců kostní dřeně podařilo rozšířit o více než 1000 nových jmen. Statistika mluví jasně: 0,5 - 1 % z těchto registrovaných dárců pasuje na své čekatele a zachrání lidský život. Tomu odpovídá i realita, kterou nám přiblížila na základě čísel koordinátorka Gabriela Hošková z IKEMu: z loňské tisícovky lidí, kteří během jednoho týdne do registru dárců přibyli díky akci v Miletíně, jich již 10 absolvovalo předběžné vyšetření na základě možné shody a 2 již kostní dřeň darovali již během půl roku!
Jak nám ale řekl Jan Kučera, otec Matěje, i kdyby měli zachránit jen jeden lidský život, tak to stojí za to. 

Dobrou zprávou je, že Matějovi se daří lépe zejména díky vhodným medikamentům a dobré psychické kondici. Značně se snížila jeho absence ve škole a hodně mu pomáhá, že již může chodit s ostatními chlapci na fotbal. Velkou psychickou podporou mu byla i nabídka České fotbalové asociace, která mu umožnila vidět jedny z největších fotbalových zápasů u nás. 

Nedobrou novinkou je, že se k Matějovi nově přidali noví pacienti včetně chlapce z Chomutova, který trpí agresivnější formou leukémie. Letos naplánované akce tak budou probíhat i ve jménu jeho záchrany. Naděje na dárce se tak však zvýší všem čekatelům: letos se konají již akce 4, z toho největší se bude konat na podzim v Praze - Vestec, kde jsou připravené velké koncerty včetně fotbalového zápasu celebrit. 

Vy se můžete přihlásit na seznam potenciálních dárců na jakoukoliv z těchto akcí, na kterou dorazí experti z IKEMu, aby zjistili vhodnost vstupu do registru u přihlášených dobrovolníků na základě zjištěných vstupních údajů. 

Nejlepší dárek: plný seznam!

Dejte Matějovi dnes ten nejkrásnější dárek k narozeninám: naději. Registrujte se ještě dnes do on-line seznamu dárců - vstup na https://www.survio.com/survey/d/Y7U6R8D5B0Y5R0D5X - kostní dřeně, kteří se zúčastní vyhlášené akce v Libotově na Královédvorsku, kde budou i experti z IKEMu. Jedná se o Den dětí (1. června 2019).

Potřebujeme minimálně 50 lidí na seznamu, aby odborníci z IKEMu přijeli. Loni jich bylo na seznamu 1000. I když bylo kolem 300 lidí nakonec odmítnuto, více než 700 nových lidí v registru dárců je vůbec největší úspěch takovéto jednorázové akce v ČR. 

Pojďme Matěje překvapit tím, kolik jmen večer na seznamu přibude. Seznam musí být odevzdán do IKEMU do 20. května 2019, ale dejme mu tu nejlepší zprávu již dnes

Odborníci zjistí možnost shody dárce s čekatelem pomocí testování vzorku slin, které trvá 4-5 týdnů. Testuje se tak HLA - genetické znaky na povrchu bílých krvinek, podle kterých se hledá shoda mezi pacientem a dárcem. Sběr vzorků slin probíhá samoodběrem právě na níže zmíněných připravovaných akcích, na které se potenciální dárci přihlašují. Samoodběr je jednoduchý a probíhá pomocí připravené odběrové sady (základ sady tvoří vatová tyčinka). 

Samotný odběr kostní dřeně vyžaduje sice více sil a času než vstup do registru, dárci ho ale dobře snášejí a naděje na záchranu lidského života pomůže překonat nepohodlí s odběrem spojené.

Registr dárců a akce v roce 2019

Registr dárců čítá v České republice 100 000 jmen, na světě 34 milionů. Letos dobrovolníci v Čechách připravili celkem 4 akce, při kterých se hrdiny můžete stát i VY a tím zachránit lidský život. Není to jenom Matěj, nebo kluk z Chomutova, ale mnoho dalších nemocných s leukémií, kteří na svého hrdinu čekají. 

 1. SPOŘICE (okr. Chomutov) 4. 5. 2019
 2. LYSÁ nad LABEM 17. 5. 2019
 3. LIBOTOV (Královédvorsko) 1. 6. 2019
 4. PRAHA - VESTEC 21. 9. 2019 (Světový den dárců kostní dřeně)

Více info: www.darujzivot.cz nebo fb Šance na život

Kdo může darovat kostní dřeň?

Hlavní podmínkou je věk 18-40 let a dobrý zdravotní stav. Mezi další faktory vstupu do registru patří:

 • hmotnost více než 50 kg
 • zdravotní pojištění platné v ČR
 • dobrý zdravotní stav
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
 • ochota věnovat svůj čas a pohodlí 
 • ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

Další omezení:

Připomeňte si loňskou akci!V Miletíně se stal zázrak, který nemá v České republice obdoby. Podívejte se na videa!

Tetování, piercing, kojení, očkování pro vstup do registru nevadí.

Těhotenství je překážkou vstupu, po porodu je možné do registru vstoupit.

Překážkou je astma a jakékoliv další autoimunitní onemocnění, např. celiakie, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, lupenka apod.

Prosím respektujte, že dárcovství krvetvorných buněk je dobrovolné, bezplatné a anonymní.

Pokud si zájemce není jistý, zda je jeho onemocnění na autoimunitním podkladu nebo si není jistý samotnou diagnózou, mohou kontaktovat organizátora nebo přímo na nábor přinést lékařskou zprávu od svého ošetřujícího odborného lékaře. Na místě vše vyřešíme. 

Posouzení vhodnosti dárcovství je součástí krátkého sezení a vyplnění vstupního dotazníku s odborníky pražského IKEMu na dané akci. Prosím uvědomte si, že nevhodný dárce může uškodit více než pomoci. Nebuďte z případného vyloučení z registru rozladěni - dárcovství kostní dřeně má přísnější kritéria než darování krve a svědčí skutečně o úplném zdraví jedince.  

Info: www.darujzivot.cz nebo fb Šance na život.

Reportáž z loňské akce:

Kateřina Sekyrková

Související články
Matějova šance na život - hledá se dárce kostní dřeně
Akce "Matějova šance na život" má pokračování. Desítky policistů vstoupily do registru
Seznam akcí na víkend 31. 5. – 2. 6. na Královédvorsku
Akce pro Matěje bude ve Vestci již tuto sobotu. Podívejte se na poslední novinky o akci a taky na krásné video televize Prima
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3295x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí