Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Lékaři

Zákaz návštěv v nemocnicích nově i v Náchodě, Jičíně, Novém Bydžově a Hradci Králové

Redakce / 9.02.2018, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
S platností od 3. února 2018 platí v Oblastní nemocnici Trutnov úplný zákaz návštěv pacientů. Důvodem je vzrůstající počet lidí nakažených akutním chřipkovým a respiračním onemocněním. Od 7. února tento zákaz vydalo i vedení nemocnice v Jičíně, Novém Bydžově a ve FN Hradec Králové a 9. února Náchod.
 


Aktuálně:

Od pátku 9. února 2018 vyhlásila zákaz návštěv i ON Náchod. 

Fakultní nemocnice Hradec Králové vyhlásila od středy 7. února 2018 plošný zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů. Důvodem je nárůst počtu případů akutních respiračních onemocnění a jejich plošná epidemie v České republice. Opatření bude platné do odvolání.

Zpráva k 3. únoru 2018

Žádná z dalších krajských nemocnic, spadající pod Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, tento zákaz neoznámila, ačkoliv dle tiskové zprávy Zdravotnického holdingu byl zákaz vydán vedením trutnovské nemocnice na základě doporučení Krajské hygienické stanice, kdy počet nakažených osob vzrostl za poslední týden zhruba o 40 %. 

Krajská hygienická stanice v Hradci Králové k pátku 26. ledna evidovala 1 260 nemocných akutními respiračními onemocněními a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel. Nejvíce nemocných bylo v kraji evidováno na Jičínsku, naopak nejméně na Rychnovsku (více níže). Podle hygieniků je i přes další nárůst nemocnosti výskyt akutních respiračních onemocnění a chřipky zatím stále ještě klidný, což je dáno převládajícím typem B chřipky, který má pomalejší nástup.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové zákaz zatím nevyhlásila, požádala však zájemce o návštěvu hospitalizovaných pacientů, aby v případě příznaků chřipkového onemocnění návštěvu svých blízkých odložili. „Důvodem je ochrana hospitalizovaných pacientů před možným nakažením akutními respiračními onemocněními a chřipkou, která mohou jejich zdravotní stav výrazně zkomplikovat,“ uvedl lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Zdeněk Tušl. Loni nemocnice zavedla plošný zákaz návštěv kvůli zvýšenému výskytu akutních respiračních onemocnění na všech odděleních od středy 18. ledna, opatření bylo v platnosti až do 13. února 2017.

Zákaz v trutnovské nemocnici platí až do odvolání. O novinkách týkající se tohoto omezení budeme dále informovat. 


Chřipka a chřipková nevirová respirační onemocnění v ČR - zpráva z 29. ledna 2018

Letošní plošná epidemie už je víceméně v celé západní Evropě, ve východní Evropě je zatím nemocnost mírně nižší. Stále mírně převažuje chřipky B (60 %) vůči chřipce A (40 %). Situace se tedy příliš nemění, nemocnost a počty prokázaných infektů stále pozvolna rostou. Pozvolnější vývoj epidemie je do určité míry ovlivněn i tím, že se významnou měrou podílí chřipka B, která má tendenci k pomalejšímu šíření.

V porovnání s předchozím  týdnem představuje vzestup chřipkových onemocnění o 19 %. Vzestup nemocnosti je evidován ve všech krajích i všech věkových skupinách. Nejvyšší nárůst počtu nemocných (+25 %) je evidován v kategorii školáků (6-14 let)

Nejvyšší nemocnost je aktuálně evidována v Libereckém, Jihomoravském, Jihočeském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. 

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 26. 1. 2018 hlášeno celkem 33 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž v 5 případech došlo k úmrtí (všichni ve skupině od 60 let věku). Z uvedeného počtu pacientů se jednalo v 17 případech o ženy a v 16 případech o muže.

Cirkulace chřipkových virů stále stoupá, je zřejmé, že se blížíme plošnému výskytu. 
Zdroj: Státní zdravotní ústav


Kateřina Sekyrková
Zdroj: csu.cz, ZH KHK
 

Související články
Změny v představenstvu krajských nemocnic se dotkly i Dvora Králové
Chystá se sloučení krajských nemocnic pod jedno IČO
Nedostatek personálu v rychnovské porodnici ohrožuje její chod, hledá se řešení
Náchodská nemocnice má kromě finančních i personální problémy. Lékaři píší krajským zastupitelům

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 507x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.

Kalendář akcí